niedziela, 21 kwietnia 2013

Aleja Prezydencka...

Dzisiejszego dnia na porannej mszy świętej ( o godzinie 9.30) w Kościele p.w. św. Bartłomieja w Lipowej,  nastało  lekkie poruszenie. Każdy zastanawiał się czy to sobowtór czy jednak Prezydent Polski.   Kiedy Proboszcz Parafii  przywitał się z Głową Państwa nikt nie miał już wątpliwości.  To Bronisław Komorowski, sam we własnej osobie !  Po mszy Prezydent witał się z mieszkańcami. Nie było "obstawy", dziennikarzy i sztucznego tłumu. To była  zwykła ( jeśli można nazwać wizytę prezydenta zwykłą),  nieoficjalna wizyta Prezydenta.   
 Wczoraj w związku z obchodami Święta Lasu, 
Bronisław Komorowski zasadził na polanie w Puszczy Niepołomickiej „Dąb prezydencki” kliknij
Dziś postanowił odwiedzić nas, jak widać Prezydent ma sentyment do gminy Lipowej. 


W związku z prywatną wizytą prezydenta postanowiliśmy  przypomnieć wszystkim oficjalną wizytę prezydencką  z przed prawie dwóch lat.

Dokładnie 19 czerwca 2011 roku Prezydent wraz z Pierwszą Damą dokonali uroczystego otwarcia gospodarstwa szkółkarskiego w Lipowej.
Prezydent otworzył szkółkę przecinając wstęgę zrobioną z gałązek buka. Miało to symbolizować wprowadzenie na nowo drzew, które rosły tutaj w przeszłości, czyli buk, jodłę i jawor. 
W szkółce  produkowane są sadzonki służące do odbudowy tutejszych drzewostanów.  Aktualnie buki....   dokładnie 120 tys.
 W każdym namiocie znajduje się po 40 tys. drzewek.  Kiedy dziś przechodziliśmy wzdłuż szkółki sadzonek już nie było .... teraz rosną już w swoim naturalnym środowisku.


Na terenie szkółki utworzono PIERWSZĄ w Polsce "Aleję Prezydencką", składającą się z 6 dębów w tym "Bronisław" i "Anna", której autentyczność udokumentowano oficjalnymi certyfikatami.

 "Bronisław" i "Anna" tak nazywają się dęby posadzone przez Parę Prezydencką.


Aktualnie drzewku opadły już liście i  "Bronisław" powoli zaczyna się budzić ...

Dąb "Anna" rośnie obok "Bronisława" ...
  
Na gałązkach liście  się trzymają, jeszcze mocno śpi. Ale jesteśmy przekonani, że dzisiejsze promienie  słońca z pewnością "Annę" obudzą ....

Na Alei swoje drzewa posadzili również:

Marian Knapek - Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka,


Kazimierz Szabla - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach,
pracownicy Nadleśnictwa Węgierska Górka,

oraz  samorządowcy powiatu Żywieckiego.


 Dęby choć jeszcze małe prezentują się okazale :)Alejka jest ciekawie zagospodarowana,  mostek nad strumyczkiem ... wieczorem bardzo romantycznie ...:)
Prezydent RP Bronisław Komorowski uhonorował Nadleśnictwo Węgierska Górka zabytkową ławeczką "prezydencką" oraz flagą, która powiewała podczas uroczystości 3 maja na Pałacu Prezydenckim.Para Prezydencka objęła honorowy patronat nad rewitalizacją ścieżki edukacyjnej " Doliną Zimnika", której jednym z elementów jest właśnie zmodernizowana szkółka .

1 komentarz:

  1. Jako przyszły mieszkaniec Lipowej mam pytanie: w jaki sposób mogę zwiedzić Aleję Prezydencką w sytuacji, kiedy jest ona na terenie leśnictwa stale odgrodzona od chętnych odwiedzenia miejsca przez bramę na stałe zamkniętą?Sam wielokrotnie mogłem oglądnąć tylko "zdjęcia" umieszczone na tablicy przed szkółką drzewną. Czy Nadleśnictwo kpi sobie w ten sposób z turystów i mieszkańców ??

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)