Strony

czwartek, 26 stycznia 2017

Monitoring jakości powietrza ...

Drodzy Mieszkańcy!
Drodzy Turyści!

Informujemy, że gmina Lipowa przychyliła się do inicjatywy obywatelskiej i rozpoczyna MONITORING JAKOŚCI POWIETRZA.




GDZIE SPRAWDZIĆ AKTUALNY STAN?


Zapraszamy na lipowa.pl, gdzie po prawej
stronie wyświetla się aktualny stan powietrza w Lipowej. 









Aktualnie dane pochodzą z jednego czujnika z centrum gminy. W planach jest sieć czujników zamontowanych przy szkołach, aby pokazać czym obecnie oddychają dzieci przy placówkach oświatowych. 



Problem zanieczyszczenia powietrza na Żywiecczyźnie, jest głośno komentowany od kilku miesięcy. Na chwile obecną, nie mamy instrumentów, które mogłyby ten problem rozwiązać. Jedyne co możemy, to uświadamiać mieszkańców, czym w danej chwili oddychają oni i ich dzieci. Ważny jest również fakt, że z taką inicjatywą wyszli sami mieszkańcy. – mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa. 


***

O tym, jak niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia jest smog, niech świadczy katastrofa, do jakiej doszło w Londynie w połowie ubiegłego stulecia. W przeciągu zaledwie kilku dni (5-9 grudnia 1952 roku) smog – powstały z pochodzących z domowych i fabrycznych kominów gazów oraz spalin samochodowych – doprowadził do śmierci ok. 4 tys. mieszkańców Londynu, m.in. z powodu niewydolności płuc. Powstanie smogu było spowodowane wzmożonym spalaniem węgla o niskiej jakości.

Pył zawieszony PM10 ma tak małe ziarna, że bez trudu przenikają one głęboko do płuc. Osiada na ściankach pęcherzyków płucnych, utrudniając oddychanie. Wywołuje zapalenie górnych dróg oddechowych, alergię i ataki astmy. Jeśli jest wdychany przez długi czas, może powodować nowotwory płuc, gardła i krtani. 
Wdychanie smogu powoduje też uciążliwe dolegliwości, które obserwujemy na co dzień. Objawy mogą być podobne do przeziębienia. To ataki kaszlu (tak organizm broni się przed zanieczyszczeniami – próbuje je wyrzucić), duszności, świąd nosa i spojówek, zaczerwienione oczy, nasilone wydzielanie śluzu (by chronić śluzówkę nosa). Mogą nie mieć nic wspólnego z infekcją, choć często się w nią przeradzają. Smog upośledza bowiem funkcje obronne układu oddechowego, torując drogę bakteriom i wirusom.


ŹRÓDŁO:


środa, 25 stycznia 2017

Opłatek Seniorów w Słotwinie...

W sobotę 14 stycznia 2017r.  w Słotwinie odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów, zorganizowane przez ks. proboszcza Mieczysława Grabowskiego, Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa  oraz Akcję Katolicką.


 Uroczystości rozpoczęły się w tutejszym kościele, gdzie o godz. 14.00 odbyła się Msza Święta w intencji seniorów.






 Po  Nabożeństwie wszyscy udali się do sali OSP Słotwina. Tam czekały już nakryte białymi obrusami stoły, a na nich odświętne dekoracje oraz zapalone świece. 



Proboszcz parafii ks. Mieczysław Grabowski powitał wszystkich gości i zaprosił na jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Słotwinie. 
Seniorzy byli pod dużym wrażeniem młodych aktorów i sowicie nagrodzili ich brawami. 

Po przedstawieniu - na seniorów oraz dzieci i ich rodziców czekał pyszny obiad. 

Ziemniaki, mięso i surówka znikały z talerzy błyskawicznie. Ale nie ma się co dziwić, jak co roku wszystko było smaczne i po prostu rozpływało się  w ustach. O podniebienia gości, zadbała szefowa kuchni Anna Paciorek, która jak zawsze spisała się na medal. Pomagały jej Maria Binda-Sapeta (sołtys Słotwiny) - oraz członkinie Akcji Katolickiej. 


 Podczas spotkania nie zapomniano o życzeniach i podzieleniu się opłatkiem - symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości.  









O oprawę muzyczną zadbał niezastąpiony Mieczysław Stec.









 I taka mała niespodzianka.... zobaczcie kto pokusił się o solówkę na akordeonie ... Brawo dla księdza Mieczysława! 




Przy kawie, herbacie, słodkościach i wspólnym kolędowaniu, sobotnie spotkanie minęło niepostrzeżenie. 



Kolejne, w przyszłym roku, na które już dziś zapraszamy. A tymczasem koniecznie zerknijcie TUTAJ, gdzie czekają na Was fotki z uroczystości.




***

Tego samego dnia, spotkanie opłatkowe dla seniorów odbyło się w Ostrem. Szczegóły TUTAJ

poniedziałek, 23 stycznia 2017

Pożar budynku w Lipowej ...



Dzisiaj (23 stycznia 2017r.), tuż po godzinie 11.00 strażacy z OSP Ostre oraz  JRG PSP Żywiec zostali wezwani do pożaru budynku gospodarczego w Lipowej Brzeziny.



 Działania  strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,  ugaszeniu  ognia oraz rozbiórce spalonej konstrukcji dachu.

Akcja zakończyła się po godz. 13.00.

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

sobota, 21 stycznia 2017

"Lipowskie renifery"...

O tym, że nasza gmina jest wyjątkowa - wiecie doskonale.
Składa się na to wiele: 
położenie u stóp Skrzycznego (najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego, szczytu należącego do gminy Lipowa ), a co za tym idzie... zapierające dech w piersiach widoki, okazałe szlaki, urzekająca Dolina Zimnika, malownicza Dolina Twardorzeczki,  do tego fantastyczni ludzie, tradycja, kultura... ach, wymieniać można by było w nieskończoność... 



Jednak o tym elemencie, który niezaprzeczalnie stanowi piękno naszej gminy musimy wspomnieć...





Co roku można je u nas spotkać, głównie Lipowa Majątek. Od ponad dwóch tygodni przechadzają się majestatycznie po naszych polach. Mowa o jeleniach, zwanych przez lokalnych mieszkańców "lipowskimi reniferami". 


Mamy dla Was niesamowite ujęcia z lotu ptaka tych pięknych ssaków, wykonane przez mieszkańca Lipowej, a  zarazem naszego czytelnika - Jacka Miękińskiego! 


Otrzymałem telefon, że są te piękne zwierzęta. Szybko zabrałem sprzęt i pojechałem - powiedział nam Jacek Miękiński, autor zdjęć i filmiku - Miałem dużo szczęścia, a do tego niesamowitą pogodę.  



Gratulujemy Jacku świetnego materiału i baaardzo dziękujemy za niepowtarzalną ucztę dla naszych oczu !!!

 A Wam Kochani Czytelnicy, gorąco polecamy ten filmik (wykonany przy użyciu drona)Koniecznie go obejrzyjcie!  


ŹRÓDŁO:
fot. Jacek Miękiński - DZIĘKUJEMY!!!


środa, 18 stycznia 2017

XII Festiwal Kolęd i Pastorałek ...


W niedzielę, 8 stycznia 2017r.  w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie odbyła się XII edycja Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Jak zawsze było pięknie, radośnie i nastrojowo.




Tego dnia towarzyszył nam spory mróz (TU), dlatego tym bardziej wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy zdecydowali się przybyć do kościoła, zarówno dla uczestników, jak i publiczności. 





 O godzinie 15.00 proboszcz parafii ks. Mieczysław Grabowski przywitał zgromadzonych w świątyni... 








Następnie głos zabrała prowadząca niedzielny festiwal, niezastąpiona Dominika Konior.







Oficjalnego otwarcia konkursu dokonały przedszkolaki ze Słotwiny.  Dziewczynki ubrane w śnieżnobiałe, anielskie kreacje, a chłopcy w góralskie stroje ... wszyscy prezentowali się przepięknie.  Swoim występem mali artyści wprowadzili radosną atmosferę wśród publiczności. 

Następnie pojawili się pierwsi konkursowicze. W najmłodszej grupie mogliśmy podziwiać występy solo, w duecie i kwartecie. Scena należała także do uczniów podstawówki. Tutaj zaprezentowali się soliści, duety oraz tria.



Oczywiście w przeglądzie nie zabrakło niezawodnej rodziny Państwa Wronów i Traczów.






Przez cały czas uczestnikom przyglądali się sędziowie: Maria Binda-Sapeta (sołtys Słotwiny), Maria Wandzel (nauczycielka SP w Słotwinie) oraz Krzysztof Kliś (miłośnik i znawca muzyki).



 Kiedy jury obradowało, o publiczność zadbały pozakonkursowe ekipy.

Na początek Kolędnicy od Kaplicy, którzy jak zawsze przygotowali fantastyczny występ. Tym razem zespół powiększył się o trzech małych kolędników. 
 


 Następnie pojawiły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które swoim występem oczarowały wszystkich... 

Pora na najbardziej wyczekiwany moment...  ogłoszenie wyników! Nagrodzeni zostali wszyscy! I o to własnie chodzi ... Tutaj nie ma przegranych... Przede wszystkim  liczy się dobra zabawa, której akurat było pod dostatkiem :) 




A po festiwalu uczestnicy zawitali z kolędą na plebanię ...  






I tak XII Festiwal Kolęd i Pastorałek dobiegł końca. 
 Mamy dla Was więcej zdjęć z tego rozśpiewanego popołudnia. 
Zerknijcie TUTAJ.


wtorek, 17 stycznia 2017

Zagłosuj na Człowieka Roku ...

Kochani, trwa piąta już edycja plebiscytu na
Tym razem, wśród zgłoszonych, znalazły się dwa bliskie nam nazwiska. 

Pierwsze to...
Liliana Wójtowicz !  

Mieszkanka Lipowej jest założycielką i prezeską  Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej a także Spółdzielni Socjalnej Śliwkowa Lipowa

To dzięki niej, co roku możemy bawić się na Święcie Śliwki, festynie ekologicznym, który ma za zadanie promować produkt lokalny naszej gminy, czyli śliwkę żniwkę. 



Ale to nie wszystko ... Liliana to kobieta z głową pełną pomysłów. Realizuje liczne projekty, m.in. "Śliwkowe cuda w Lipowej", "Lipowa lipami pachnąca" i "Śliwkowe sady u stóp Skrzycznego".  Prowadzi warsztaty kulinarne oraz artystyczne (decoupage, filcowanie, quiling ). Organizuje kursy ogrodnictwa, sadownictwa, fotograficzne, a także wiele konkursów fotograficznych czy plastycznych.  Pomysłodawczyni utworzenia Wioski Tematycznej Śliwowa Lipowa.  


A prywatnie Liliana to dr geografii, nauczyciel akademicki w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. To również pasjonatka fotografii, co możemy podziwiać na  stronie oraz  fejsbukowym fanpage stowarzyszenia (TU). 

Szczegóły głosowania na Lilianę - TUTAJ


Drugą osobą jest człowiek petarda ... czyli Edward Dudek, popularnie zwany BACĄ. Tego mieszkańca Radziechów dobrze znacie, choćby z organizowanego co roku najstarszego w Polsce maratonu górskiego "Maraton Beskidy", który w większości biegnie przez naszą gminę! 

Pasją Edka jest sport, a w szczególności bieganie na długich dystansach w całej Europie, a zimą biegi narciarskie. Jest założycielem i prezesem Rodzinnego Klubu Biegacza BACA w Radziechowach. To organizator około 100 imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym m.in.:
- EKO Bieg Szlakiem Dudka
- Memoriał Ewy Dudek
- Międzynarodowy Narciarski Bieg Dudka 
- Międzynarodowy Bieg Bacy Mistrzostwa Polski Amatorów PZN

Edward to pierwszy Polak, który przebiegł Spartathlon, czyli bieg z Aten do Sparty 246 km.Na swoim koncie ma najwięcej maratonów + Ultra z terenu Podbeskidzia.  Jest międzynarodowym sędzią Polskiego Związku Narciarskiego.
Z całą pewnością to propagator zdrowego stylu życia, który jak nikt zachęca innych do aktywnego wypoczynku.

Szczegóły głosowania na Edwarda - TUTAJ



JAK GŁOSOWAĆ?

Głosować możecie:
* tradycyjnie za pośrednictwem strony internetowej zywiecnaszemiasto.pl oraz przez Facebooka 
(macie czas do 3 lutego- eliminacje powiatowe)

* wysyłając sms'y (tutaj do 10 lutego - eliminacje powiatowe) 

Szczegóły, przy każdej kandydaturze... 
Liliana TU
Edward TU


Serdecznie zapraszamy do  głosowania!

Doceńmy tych, którzy na co dzień robią więcej niż wynika to z ich codziennych obowiązków... Tych którzy poświęcają swój prywatny czas innym ... pomagają ale też mają dobre pomysły, aby miejsce, w którym żyjemy było lepsze. 


Niech nominacja do "Człowieka Roku 2016" zmobilizuje ich do dalszej pracy i pomoże osiągnąć nowe cele. 


ŹRÓDŁO: