Strony

środa, 27 listopada 2013

Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej ...


Jak zachować się będąc świadkiem wypadku, jak udzielić pierwszej pomocy, co to jest AED ? Na te i inne pytania, odpowiedzi udzielali fachowcy podczas Warsztatów Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, które zostały zorganizowane w Szkole Podstawowej w Lipowej. 


O zapisach na bezpłatny * kurs informowaliśmy Was TUTAJ. Zajęcia odbywały się w poniedziałkowy i wtorkowy wieczór (tj. 25-26 listopada) w godzinach od 17 do 21. Uczestnicy podczas 10 godzin szkoleniowych  poznali wszelkie zagadnienia związane z pierwszą pomocą, a także mieli okazje wypróbować nabyte umiejętności w praktyce. 

SMUTNA PRAWDA
Osoby dorosłe uczą się pierwszej pomocy w ramach obowiązkowych szkoleń BHP oraz na kursach prawa jazdy. O marginalizowaniu pierwszej pomocy niech świadczy fakt, że na kursach prawa jazdy zajęcia praktyczne i teoretyczne z pierwszej pomocy są prowadzone w wymiarze łącznym 4 godzin lekcyjnych. 

Między innymi to jest właśnie powodem, że Polska ma najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych w Unii Europejskiej. 


XXI wiek jest czasem dynamicznego rozwoju motoryzacji. Sytuacja na polskich drogach, coraz większa liczba użytkowników aut, stres związany z pracą oraz współczesna presja czasu, wpływają na zwiększoną częstotliwość kolizji i wypadków. 
"W Polsce corocznie umiera kilka tysięcy osób tylko dlatego, że świadkowie zdarzenia nie podejmują czynności ratowniczych przed przybyciem pogotowia ratunkowego. Wyposażony w odpowiednią wiedzę i umiejętności kierowca staje się potencjalnie osobą przygotowaną do działania i pomagania innym. Często wypadki zaskakują kierowców w różnych miejscach. Dlatego ważną umiejętnością w życiu każdego człowieka jest umiejętność ratowania ludzkiego życia.- czytamy na stronie ice-24.eu - Kierowcy powinni dodatkowo posiadać wiedzę  z zakresu wypadków komunikacyjnych, urazów oraz bezpieczeństwa osobistego na drodze. Powinni posiadać tą wiedzę, jednak jej nie posiadają. Spowodowane jest to marginalizacją wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy jaka ma miejsce w naszym kraju.  




Warsztaty Pierwszej Pomocy Przedmedycznej prowadzili instruktorzy Fundacji K2- Agnieszka Pawlus (Ratownik Medyczny, instruktor pierwszej pomocy) oraz Aleksander Pietryka (specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego).  








W pierwszym dniu zajęć uczestnicy poznawali teoretyczne podstawy pierwszej pomocy, zagadnienia i sposoby postępowania. 





Po części teoretycznej rozpoczęła się część praktyczna. Uczestnicy kursu do dyspozycji mieli fantomy niemowlaków, dzieci i dorosłych. 



Kursanci wykonywali podstawowe zabiegi resuscytacyjne, które mają kluczowe znaczenie w ratowaniu życia poszkodowanym.
Od tej pory masaż serca i sztuczne oddychanie nie będzie im obce. 







Drugi dzień poświęcony był wszelkim nieszczęśliwym zdarzeniom i pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych .  Podobnie jak w pierwszym dniu zajęcia podzielone były na teoretyczne oraz praktyczne. 

Wypadki samochodowe- jak się zachować, a także złamania, oparzenia, zadławienia, omdlenia, krwotoki ... te i inne zagadnienia szczegółowo omawiane były  w części teoretycznej. 


"Nie umiem udzielić pierwszej pomocy- to argument niestety często przytaczany przez świadków zdarzenia. takie osoby w sumie chciałyby pomóc, lecz boją się to uczynić z racji niedostatecznej wiedzy i/lub umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Rozwiązanie tej sytuacji jest jedno- trzeba dokształcić kierowców" - przekonują instruktorzy.



Aby urzeczywistnić część praktyczną  na uczestników czekały fantomy  ...












Zadaniem kursantów było przetransportowanie poszkodowanych w bezpieczne miejsce. Dodatkowym utrudnieniem były alkogogle i  rozstawione krzesła. 
A fantom nie należał do lekkich ...




Dzięki tym ćwiczeniom uczestnicy mogli przekonać się jak alkohol ogranicza nam pole widzenia, a nasze postrzeganie świata  jest zakłócone. 



Kolejne ćwiczenie odbyło się na zewnątrz. Tutaj uczestnicy ćwiczyli pomoc ofiarom wypadków samochodowych.  Wszyscy zgodnie stwierdzili, ze wbrew pozorom, to nie takie łatwe wyciągnąć poszkodowanego  z pojazdu. 



Uczestnicy oprócz teorii mieli praktykę, która jest nieodzownym elementem prawidłowo przeprowadzonych zajęć.  Ćwiczenia pod okiem instruktorów to bezcenna wiedza, która  może nam się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. 
Dzięki warsztatom uczestnicy zdobyli wiedzę na wagę życia.





Instruktorzy przypominają: 
Aby być bezpiecznym użytkownikiem ruchu drogowego wystarczy przestrzegać trzech podstawowych zasad:
- potrafić przewidzieć niebezpieczeństwo,
- stosować działania zapobiegawcze
- umieć reagować w czasie zagrożenia.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KURSU

* Bezpłatne kursy Pierwszej pomocy Przedmedycznej zrealizowane zostały w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu "Działaj Lokalnie VIII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Żywiecką Fundację Rozwoju. Na terenie Żywiecczyzny program współfinansuje firma Żywiec Zdrój. 

ŹRÓDŁO:

5 komentarzy:

  1. ja zrobiłam taki kurs http://medycynaratunkowa.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Super przygotowane zajęcia. Kompleksowe trening wykorzystania nabytych umiejętności.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się z osobą powyżej. Kompleksowo przygotowany kurs!

    OdpowiedzUsuń
  4. Super! Oby coraz więcej ludzi zdobywało wiedzę i umiejętności jak pomagać innym!

    OdpowiedzUsuń
  5. A ja to muszę pójść sobie przypomnieć ratowanie dzieci, bo mimo wszystko człowiek zapomina

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)