Dzięki staraniom dyrektora szkoły Janusza Caputy, Szkoła Podstawowa im. K.K.Baczyńskiego w Lipowej jest jedną z ośmiu szkół podstawowych w całym woj. śląskim, która została zakwalifikowana do wdrażania „tutoringu szkolnego”.
Jest to ogólnopolski projekt zatytułowany „Wychować człowieka mądrego”, finansowany przez MEN.
Szkolenia nauczycieli w zakwalifikowanych szkołach ruszą już w ten weekend! A cały projekt startuje 1 września 2017r.
W ramach projektu szkoła w Lipowej otrzymała zestaw meble oznaczony logo projektu.
-Zawsze powtarzam, że dzieci są dla nas najważniejsze. W związku z tym podejmujemy wiele działań mających na celu ich lepszy rozwój. Bardzo się cieszę, że nasza szkoła w Lipowej, która już, jako jedna z niewielu w Polsce współpracuje z Fundacją Marcina Gortata, teraz zakwalifikowała się do projektu, który dzięki innowacyjnej metodzie będzie wpływał pozytywnie na nasze dzieci.- mówi Wójt Gminy Lipowa Jan Góra.
Na czym dokładnie polega TUTORING SZKOLNY?
Tutoring to metoda kształcenia i rozwijania osobowości ucznia, poprzez indywidualną relację ucznia z tutorem (przewodnikiem, indywidualnym opiekunem), czyli z osobą posiadającą wiedzę, doświadczenie i potrafiąca pracować w relacji „jeden na jeden”. Tutor wobec podopiecznego spełnia funkcję mentora, powinien wspierać, doradzać i inspirować.
I właśnie od nowego roku szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej w Lipowej uczeń będzie miał tutora, który poprzez budowanie relacji, współpracę i wsparcie pozna potencjał ucznia, a wszystko po to, by skutecznie pracować nad rozwojem mocnych stron.
Praca z uczniem będzie miała charakter zindywidualizowany. Działanie z podopiecznym skoncentrowane zostanie na poszukiwaniu i rozwijaniu w nim tego, co najcenniejsze i najmocniejsze, by wychować młodego człowieka odpowiedzialnego za swoje decyzje.
Udział uczniów w projekcie spowoduje wzrost ich samoakceptacji, poczucia własnej wartości oraz otwartości i życzliwości wobec innych, dzięki czemu młodzi ludzie staną się odważniejsi w głoszeniu własnych poglądów i podejmowaniu samodzielnych decyzji.
Ideą tutoringu jest zmiana punktu odniesienia: ze sztywnych ram stosowanych dla wszystkich uczniów na rozwijanie talentów poszczególnych uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnych możliwości i preferencji, cech psychofizycznych, pasji, słabości, w celu zwiększenia efektywności nauczania i wychowania.
Nowe metody pracy pedagogicznej wdrażane w ramach projektu pozwolą stworzyć klimat oparty na dialogu, zbudowaniu trwałej wspólnoty uczniów, nauczycieli i rodziców.
Więcej przeczytacie na stronie tutoringszkolny.pl
ŹRÓDŁO:
Fajnie że są nauczyciele którym się chce. Pozazdrościć szkoły.
OdpowiedzUsuńJuż widzę tą radość nauczycieli że muszą mieć soboty i niedziele zarwane. Ktoś sobie coś wymyśli na pokaz a inni mają to realizować.
UsuńCHA CHA CHA I TYLE W TEMACIE
OdpowiedzUsuńNie byłabym taką optymistką. Zastanawiam się kiedy nauczyciele, przepraszam tutorzy znajdą czas na takie indywidualne podejście jak już teraz ledwo wyrabiają. No ale co się dziwić, znając życie wszystko odbędzie się kosztem dzieci, jak zawsze zresztą.
OdpowiedzUsuńPrzecież to nie chodzi o dobro dzieci tylko pokazówkę przed wójtem i rodzicami jak to niby działają. Za rok program się skończy i tyle będzie po tutoringu.
UsuńŻeby tylko, chciało się chcieć!!!
UsuńZłośliwi zawsze się pojawią.
OdpowiedzUsuńWasz dyrektor się stara a wy tylko krytykujecie.
Nie doceniacie tego co macie.
Dyrektor wiele potrafi mówić, pięknie ubierać wszystko w słowa, cytaty i przypowieści. Jednak to wszystko ma się nijak do rzeczywistości. Najpierw niech porządnie przeprowadzi rozmowy ale ze swoim personelem bo jak na razie to nic tylko wrzaski krzyki i zastraszanie.
UsuńA czyy nauczyciele tej szkoły sa na to gotofi? Tutaj będzie potszebne duzo cierpliwosci a co poniektorym cieszko zapanować nad uczniami
OdpowiedzUsuńTutoring to by się nauczycielom przydał
Usuńkoniec z wrzaskami od września-jak oni se poradzą?
UsuńPo to mają szkolenia.
UsuńTo są chyba jakieś żarty?
OdpowiedzUsuńGratulacje dla dyrektora!
OdpowiedzUsuńJestem byłą nauczycielką, obecnie zasłużona emerytura.Cieszę się, że w szkole są zmiany, że dbają o dzieci, jednak kiedyś nie było "tutoringu" a uczniowie szanowali siebie, nauczycieli, rodziców. Nie sądzę aby ten rodzaj nauczania dał jakieś olbrzymie efekty. Po pierwsze musi być zmiana ze strony obecnych nauczycieli, którzy muszą zmienić podejście, wymagania, a to proste nie będzie.Tą pracę trzeba kochać, jeśli tego się nie czuje, lepiej w to nie wchodzić. Powodzenia nauczyciele.
OdpowiedzUsuńA może warto porozmawiać z ludźmi ze szkół, gdzie tutoring już wprowadzono? Jest kilka takich, gdzie ta metoda działa od kilku czy kilkunastu lat. To prawda tutoring zakłada zmiany i prawdą jest też to, że dotyczy także nauczycieli :)
OdpowiedzUsuńCiekaw jestem czy kiedy skończą się pieniądze z MEN programu program będzie dalej działał?
UsuńOdpowiedź na to pytanie jest jedna. NIE!
UsuńMoje dziecko chodziło do tej szkoły. Niestety ze względu na podejście nauczycieli musiałam przenieść córkę do innej szkoły. Jeśli ten tutoring pomoże niektórym nauczycielą zrozumieć uczniów to jestem za.
OdpowiedzUsuńJA JESTEM ZADOWOLONA A JESLI TEN TUTORING MA POMOC DZIECIOM TO GLUPOTA BYLOBY NIE SPROBOWAĆ.
OdpowiedzUsuńZabieram moje dziecko z tej szkoły. Siódmą klasę rozpocznie w Twardorzeczce. Cieszę się że nie będzie uczestniczył w tej farsie tylko chodził do normalnej szkoły z normalnymi nauczycielami którzy mają podejście do uczniów bez tutoringu.
OdpowiedzUsuńZabierasz bo będzie miało bliżej do szkoły a ty 15 minut dłużej pośpisz ;)twoja sąsiadka.
UsuńTyle negatywnych komentarzy. Zastanawiam się czy ktoś spytał się rodziców jaki jest ich stosunek na ten temat. Wszak to chodzi o ich dzieci. W szkole do której uczęszczają moje dzieci pani dyrektor zawsze robi zebrania i bieże pod uwagę zdanie rodziców. Czy w waszej szkole tak nie ma?
OdpowiedzUsuńSuper pomysł.
OdpowiedzUsuńFajna sprawa. Jednak najpierw trzeba zmienić podejście niektórych nauczycieli tej szkoły, którzy komunikują się z uczniami za pomocą krzyku. Wszyscy to wiedzą i nikt nic nie robi. Czy wrzeszczenie po dzieciach nie jest formą przemocy?
OdpowiedzUsuńZdecydowanie JEST i w tej szkole to norma. No ale mówić można jak to jest pięknie i cudownie. bzdura bzdura i jeszcze raz bzdura. Kadra do wymiany i może coś się zmieni.
Usuń