Strony

poniedziałek, 12 listopada 2018

Szkoła w Słotwinie dla Niepodległej...

W piątek, 9 listopada 2018r.  w szkołach i przedszkolach w naszej gminie uroczyście uczczono przypadający w niedzielę jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przede wszystkim o godz. 11.11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali, jednocześnie z ponad 24 tys. szkół w całej Polsce, czterozwrotkowy hymn państwowy. W ten sposób włączyli się do  akcji „Rekord dla Niepodległej"  zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Tak odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym:

* w Lipowej 



* w Siennej TUTAJ




* w Leśnej TUTAJ







Poza tym w placówkach odbyły się piękne akademie upamiętniające to wydarzenie.


My wybraliśmy się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słotwinie. Przy okazji dziękujemy bardzo dyrektor szkoły Danucie Knapek za zaproszenie. 

Uroczysty apel rozpoczął się o godz.11.00 wprowadzeniem sztandaru szkoły. 

Kolejno wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście w ramach wspomnianego "REKORDU DLA NIEPODLEGŁEJ"  odśpiewali hymn narodowy. 


Po wyprowadzeniu sztandaru, nauczycielka Bogumiła Brózda przywitała uczniów i ich rodziców,  nauczycieli, pracowników oraz zaproszonych gości:
wójta gminy Lipowa Jana Górę, przewodniczącego rady gminy Andrzeja Bindę, radną powiatową Jadwigę Jakubiec, radnego powiatowego i nadleśniczego Nadleśnictwa Węgierska Górka Mariana Knapka, proboszcza parafii w Słotwinie ks. Mieczysława Grabowskiego, radną gminy a zarazem sołtysa Słotwiny Marię Bindę-Sapetę, radnego Piotra Caputę, przewodniczącą Rady Rodziców Iwonę Jakubiec, prezesa OSP Słotwina Jana Bindę, przewodniczącą KGW Słotwina Zofię Semik, prezesa LKS Sokół Słotwina Tadeusza Semika oraz emerytowanych nauczycieli. 



Następnie przedstawiła krótki zarys historyczny:
- Wskutek trzech rozbiorów w 1772, 1793 i 1795 roku, nasza Ojczyzna zniknęła z mapy Europy. Obce władze administracyjne Polską prowadziły agresywną politykę wynaradawiania. "Wybuch niepodległości" był owocem waleczności polskich żołnierzy, zabiegów dyplomatycznych, determinacji mężów stanu, przede wszystkim zaś konsekwentnego pielęgnowania własnej tożsamości narodowej tak w życiu codziennym, jak i w przestrzeni kultury i sztuki. w 1918r. Polska zbudziła się z ponad stuletniego zniewolenia.


Mamy orła białego, szumiącego nad głowami, mamy tysiące powodów, którymi serca nasze cieszyć możemy.
                                                                 Józef Piłsudski

Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918r. było jednak dopiero początkiem. Przed naszymi przodkami pojawiło się wiele spraw do rozwiązania i uporządkowania. Jedną z najważniejszych było zjednoczenie wszystkich Rodaków. Olbrzymim problemem były trudności gospodarcze. Kraj był niemal doszczętnie zrujnowany pod względem ekonomicznym. I wojna światowa, toczyła się także na ziemiach polskich, niosąc ze sobą śmierć i zniszczenie. Zniszczone były domy, szkoły, kościoły, zakłady przemysłowe. Mimo tego nasi rodacy potrafili wyzwolić z siebie ogromne zasoby sił, wielką wolę ofiarnej pracy, dyscyplinę i inicjatywę twórczą. Odbudowali naszą Ojczyznę i postawili ją w równym rzędzie z innymi państwami Europy.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości, mamy wyjątkową okazję by uświadomić sobie konieczność kontynuowania dziedzictwa naszych przodków. Jesteśmy spadkobiercami tamtych twórców niepodległości i to na nas ciąży obowiązek pielęgnowania tożsamości narodowej oraz wychowywania młodego pokolenia. Pielęgnujemy tradycję, budujemy naszą małą  ojczyznę i na co dzień ofiarnie pracujemy, aby nasz Ojczyzna rozwijała się piękna i dumna. 
Uczestnicząc w obchodach święta niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Dzięki, którym przetrwał nasz język, nasza kultura i tradycja. 



Przedstawiono także prezentację, pokazującą drogę Polski do niepodległości. 



Czas na występ starszaków i klasy trzeciej. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, przygotowany pod kierunkiem Barbary Jakubiec, który jak zawsze wzbudził entuzjazm wśród rodziców i zaproszonych gości.

 FLAGI OD PREZYDENTA 
Następnie wójt gminy Lipowa Jan Góra przekazał  odświętnie zapakowaną flagę od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prowadząca uroczystość odczytała dołączony list od głowy państwa.
Gmina Lipowa otrzymała 7 takich flag.

NAGRODY W KONKURSIE PLASTYCZNYM


Kolejno wręczono dyplomy i nagrody zwycięzcom Gminnego Konkursu Plastycznego "Na skrzydłach niepodległości". Wyróżnienia  z rąk wójta, patrona konkursu  odebrali uczniowie z placówek oświatowych z naszej gminy. 

KAPSUŁA CZASU DLA NIEPODLEGŁEJ


W ten oto wyjątkowy sposób Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słotwinie postanowił upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.  
Do kapsuły włożono list, który odczytano podczas akademii... 
... a także listy od uczniów, aktualną gazetę, monety, kalendarz i książkę  o parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie ofiarowaną przez ks. proboszcza Mieczysława Grabowskiego oraz pióro nadleśniczego Mariana Knapka.
Kapsułę czasu zamknięto w specjalnie do tego przygotowanym miejscu... I tutaj spędzi kolejne 50 lat :) Dokładnie 11 listopada 2068r. zostanie otwarta. Za pół wieku nas już pewnie nie będzie, ale uczniowie obecni podczas zamykania kapsuły czasu będą w trakcie swojej drugiej młodości. 60/70 latkowie będą mieli niesamowitą okazję wrócić wspomnieniami do dnia dzisiejszego i zobaczyć ile z marzeń udało się spełnić, czy pracują w zawodzie jaki planowali i czy świat wygląda tak jak myśleli w dzieciństwie. Z kolei ówczesne młode pokolenie będzie mogło zobaczyć, jak wyglądały nasze czasy. I miejmy nadzieję, że zawsze będziecie mogli zerknąć na Lipowa i okolice, gdzie znajdziecie relację i zdjęcia z tego wyjątkowego wydarzenia ;) 

DĄB NIEPODLEGŁOŚCI

Oprócz kapsuły czasu przygotowano także coś jeszcze. Na terenie
placu zabaw jako symbol troski o pamięć historyczną i upamiętniające wydarzenie w historii Polski, posadzono młodego dąbka.

Dbajcie kochani uczniowie o Waszego Dąbka Niepodległości, tak aby wyrósł na okazałego dęba i przez kolejne pokolenia cieszył oko. 



Po uroczystościach zaproszono gości na poczęstunek. Przy smacznym, domowym cieście oraz kawie i herbacie miło spędzono czas.






Chętni mogli również dokonać pamiątkowego wpisu do księgi szkoły. 


W uroczystości niestety zabrakło dyrektor szkoły Danuty Knapek, którą zmogło przeziębienie. Zatem życzymy dużo zdrówka i szybkiego powrotu do zdrowia. Jak wielokrotnie podkreślały nauczycielki to właśnie dzięki pani dyrektor piątkowa uroczystość miała tak piękny charakter.



Zapraszamy do galerii, gdzie znajdziecie
WIĘCEJ ZDJĘĆ 
KLIKNIJ







ŹRÓDŁO:
W tekście zacytowane zostały fragmenty listu pasterskiego ks. Adama Szala Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego.

5 komentarzy:

  1. Kapsuła czasu mega pomysł,gratuluję!

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba wystawić straż dzienna, nocną i pilnować kapsuły. Pióro nadleśniczego może być łakomym kąskiem dla potencjalnych rabusiów. Słotwino, nie możemy do tego dopuścić!

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękna uroczystość.
    Brawo Słotwina.

    OdpowiedzUsuń
  4. DZIĘKUJEMY PANI DYREKTOR ORAZ CAŁEMU GRONU PEDAGOGICZNEMU ZA ZAANGAŻOWANIE,CIERPLIWOŚĆ,DOBRE SERCE,POMOC. RODZICE.

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)