Strony

niedziela, 19 stycznia 2020

Orszak Trzech Króli 2020... RELACJA


W poniedziałek,
6 stycznia 2020r.
w uroczystość Objawienia Pańskiego, w Parafii  Matki Bożej Różańcowej w Ostrem - Twardorzeczce, już po raz piąty odbył się  ORSZAK TRZECH KRÓLI. 


Plenerowe jasełka  organizowane są z inicjatywy ks. proboszcza Krzysztofa Gałeckiego, który nie tylko sam bierze w nich aktywny udział, ale także wspiera je finansowo. W organizację włącza się także Zespół Szkolno-Przedszkolny w Twardorzeczce.

Podobnie, jak w poprzednich latach, wydarzenie zostało zgłoszone do warszawskiej Fundacji Orszak Trzech Króli, która jest inicjatorem i organizatorem  największych jasełek ulicznych na świecie -
w Warszawie,  a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie.
W tym roku Orszaki przeszły aż w 872 miejscowościach w Polsce - 121 więcej niż rok temu (751 w 2019r.)  i 228 więcej niż dwa lata temu (644 w 2018r.) oraz 21 za granicami kraju.
 Do wyżej wymienionych statystyk zalicza się oczywiście Orszak w Ostrem :)

 Tegoroczne wydarzenie jeszcze bardziej zachęcało do wspólnego kolędowania. Orszak odbył się pod hasłem
„Cuda, cuda ogłaszają!”
Jest to fragment refrenu kolędy "Dzisiaj w Betlejem", będącej jedną z najczęściej śpiewanych polskich kolęd.

- Przepiękne utwory kolędowe, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie, których autorami byli polscy poeci, i do których muzykę komponowali wybitni kompozytorzy, zasługują na zaszczytne miejsce w ulicznych jasełkach. - czytamy na stronie fundacji.




Stąd w tegorocznym Orszaku aktorzy mówili i śpiewali słowami polskich kolęd.


Jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II na spotkaniu z rodakami w Watykanie 23 grudnia 1996 roku "Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską. Jest ich wiele, ogromne bogactwo. Od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek, jak choćby ta, tzw. góralska, której tak bardzo lubimy słuchać: „Oj, Maluśki, Maluśki”. Trzeba, ażebyśmy tego bogactwa nie zagubili. Dlatego też, łamiąc się dzisiaj z Wami opłatkiem wigilijnym, życzę, abyście wszyscy, drodzy Rodacy, czy w kraju, czy też w Rzymie, czy gdziekolwiek na świecie, śpiewali kolędy, rozmyślali nad tym, co one mówią, 
nad całą ich treścią, i byście w nich odnajdywali prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się Człowiekiem". 


Podobnie, jak w poprzednich latach, przygotowaniem od strony organizacyjnej i artystycznej zajęła się nauczycielka ZSP w Twardorzeczce, Marcela Knapek-Potępa, której w tym roku pomagała schola z nauczycielką  Magdaleną Mrowiec.




Zgłoszenie do fundacji wiązało się z wieloma wytycznymi. W związku z tym, iż jest to wydarzenie historyczne niedopuszczalne były postacie bajkowe czy też miecze świetlne.
Stroje i rekwizyty, organizatorzy mieli z poprzednich lat. Jak pisaliśmy w relacjach, piękne kostiumy uszyły panie: Katarzyna Hutny, Teresa Gąska, Barbara Sygut, Anna Knapek i Teresa Kmiecik. Hełmy, kapelusze chińskie oraz elementy do wykonania włóczni zostały specjalnie zakupione na poczet wydarzenia.
Oczywiście nie obyło się bez pomocy pań z KGW Twardorzeczka, które jak zawsze są wszędzie tam, gdzie ich potrzeba.




O bezpieczeństwo podczas całego  wydarzenia zadbali druhowie z OSP Ostre.








Pogoda tego dnia dopisała, a zimowa sceneria dodawała uroku wydarzeniu.






O godz. 9.45 przed plebanią zebrali się członkowie orszaku oraz mieszkańcy i zaproszeni goście. Wśród nich był wójt gminy Lipowa Jan Góra z małżonką, dyrektor ZSP w Twardorzeczce Piotr Tlałka, a także sołtys Ostrego Tadeusz Pawlus i sołtys Twardorzeczki Włodzimierz Jezutek.


Nie możemy pominąć obecności Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lipowianie oraz Małych Lipowian, którzy podczas całego wydarzenia raczyli nas swoim śpiewem.





Uczestnikom wydarzenia wręczono prezenty od warszawskiej fundacji -  nalepki, korony oraz śpiewniki, które zawierały aż 26 polskich kolęd i pastorałek.

Wszystkich przybyłych powitał ks. Krzysztof Gałecki, który podczas wydarzenia pełnił rolę konferansjera.


 WYJŚCIE MARYI BRZEMIENNEJ

Pora na pierwszą scenkę, podczas której Maryja i Józef szykują się do dalekiej podróży - do Betlejem, gdzie narodzić się ma Zbawiciel.




OLŚNIENIE MĘDRCÓW 

 Następnie przybywają Trzej Królowie.
Baltazara zagrał uczeń liceum, natomiast w rolę Melchiora oraz Kacpra po raz pierwszy wcielili się dorośli parafianie. 

 Mędrcy reprezentowali trzy kontynenty: Europę, Azję, Afrykę. Każdy z nich miał swoją świtę.


"Witaj Dzieciąteczko w żłobie! - Wyznajemy Boga w Tobie!"
to okrzyk orszaku europejskiego Króla Kacpra.

Z kolei "Chrystus się rodzi! - Nas oswobodzi!"
 to okrzyk orszaku azjatyckiego Króla Melchiora. 


Natomiast "Bóg się rodzi! - Moc truchleje!" 
to okrzyk orszaku afrykańskiego Króla Baltazara. 


Rozśpiewany korowód ruszył spod plebani w kierunku kościoła.
Na czele gwiazda i flaga orszaku, za którą podążali najmłodsi parafianie w strojach aniołków i pasterzy. Kolejno trzy orszaki: 
Europa, Azja, Afryka. Na przodzie, każdego z nich szedł Moderator, który wznosił okrzyki, tuż za nim Tablicowy, Chorąży, Darowi, Król, dwórki i wojownicy. W korowodzie nie zabrakło wspomnianych  "Lipowian" oraz licznych parafian.


Przed świątynią czekała kolejna scenka.

BRAMA ANIELSKA 

Tutaj usłyszeć mogliśmy same anielskie głosy.



Kolejno procesja przeszła wokół kościoła, a następnie udała się do jego wnętrza, gdzie odbył się ciąg dalszy przedstawienia.







SZOPKA  
NARODZENIE ZBAWICIELA, 
POKŁON PASTERZY I TRZECH KRÓLI

W świątyni chór aniołów odśpiewał  kolędę "Dzisiaj w Betlejem".





Przy stajence, pasterze złożyli dary Dzieciątku Jezus. Następnie Trzej Królowie pokłonili się Mesjaszowi i ofiarowali mu złoto, kadzidło i mirrę.







Po tym pięknym i radosnym  przedstawieniu, odbyła się uroczysta Msza Święta.



Wspólne kolędowanie z "Lipowianami" podkreślało świąteczny charakter nabożeństwa.




Kończąc naszą relację, pragniemy pogratulować parafii kolejnego udanego wydarzenia, w którym udział wzięły całe rodziny.


Równocześnie  serdecznie zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie WIĘCEJ ZDJĘĆ z tego wspaniałego widowiska TUTAJ - KLIKNIJ



ŹRÓDŁO:
Fundacja Orszak Trzech Króli
oraz informacje od p. Marceli Knapek - Potępy. Pani Marcelo, dziękujemy bardzo za pomoc! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)