Strony

wtorek, 31 października 2023

Otwarcie Ekopracowni pod chmurką - "Cztery pory roku"...

 W czwartek, 26 października br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słotwinie odbyło się uroczyste otwarcie EKOPRACOWNI POD CHMURKĄ - "CZTERY PORY ROKU".

W marcu tego roku, szkoła przystąpiła do konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Celem było utworzenie na terenie należącym do szkoły przestrzeni dedykowanej prowadzeniu zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii i geologii. Placówka mogła otrzymać maksymalnie 70 tys. złotych dofinansowania.

Na konkurs wpłynęło 151 prac, spośród których wybrano 70. Nagrodzone zadania wyróżniały się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania terenu oraz zapewniały uatrakcyjnienie i podniesienie poziomu zajęć dydaktycznych.

Wśród zwycięskich projektów znalazła się szkoła w Słotwinie, która otrzymała dofinansowanie w wysokości 80%, tj. 69 600 zł. Pozostałe 20% to udział własny, czyli kwota 17 400zł.

Całkowity koszt projektu "Cztery Pory Roku" wyniósł 87 000 złotych. 

Uroczystość rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słotwinie Danuta Knapek, która serdecznie wszystkich powitała i złożyła podziękowania osobom zaangażowanym w powstawanie ekopracowni. 

Następnie odbyła się krótka prezentacja nowopowstałego miejsca dydaktycznego, którą poprowadziła nauczycielka matematyki, biologii i geografii Elżbieta Dawid. 

W otwarciu pracowni udział wzięli przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców, a także zaproszeni goście, m.in. Jan Góra wójt gminy Lipowa, Marian Knapek nadleśniczy z Nadleśnictwa Węgierska Górka, Krystyna Kućka sekretarz gminy, Małgorzata Michalska-Gąsiorek kierownik referatu organizacyjno-edukacyjnego, ks. Władysław Sporek proboszcz parafii w Słotwinie, Andrzej Binda przewodniczący rady gminy, Emilia Zuziak dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Leśnej, Piotr Tlałka dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Twardorzeczce, radny Piotr Caputa oraz wykonawcy pracowni Piotr Piela, Józef Piela i Dominik Piela. 

Następnie wszyscy udali się na oficjalne otwarcie pracowni. 

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wykonawca ekopracowni Piotr Piela, kierownik referatu organizacyjno-edukacyjnego Małgorzata Michalska-Gąsiorek, przewodniczący rady gminy Andrzej Binda oraz wójt gminy Lipowa Jan Góra.

Ekopracownia wywarła spore wrażenie na oglądających. Zachwytów i pozytywnych komentarzy nie brakowało. 

Ekopracownia pod chmurką to miejsce wyjątkowe i jesteśmy przekonani, że tutaj nikt nie będzie się nudził. 

Zlokalizowana jest wokół budynku szkoły, ale uwagę przyciąga już przed placówką. 

Od razu wzrok zatrzymuje się  na EkoSłupku, stacji meteorologicznej oraz zegarze słonecznym.

Kolejno spore wrażenie robią tablice dydaktyczne: zegar fonologiczny, leśne opowieści, rośliny nektarodajne i pyłkodajne, a także odnawialne źródła energii.  

Pracownia wyposażona została w ścieżkę sensoryczną, na której dzieci będą mogły ćwiczyć sprawność fizyczną całego ciała, równowagę oraz koordynację ruchową.

Nie zapomniano również o karmnikach oraz domkach dla owadów. 


Oczywiście nie zabrakło roślinności, która jest przysłowiową "wisieńką na torcie".

W zależności od nasłonecznienia, posadzono rośliny cieniolubne, miododajne oraz "cztery pory roku", które wspaniale będą ożywiały ścieżkę.

Z kolei w donicach znalazły swoje miejsce warzywa oraz zioła. 

Obok nich zamontowano grę terenową światowid "Zioła ogrodowe".

Kolejna gra, tym razem o piętrach lasu, umiejscowiona została przy leśnym zakątku.

Na terenie ekopracowni pojawił się również zbiornik na deszczówkę oraz kompostownik.

Po obejrzeniu pracowni, zaproszono wszystkich na pyszne ciacho, kawę i herbatę. Gratulacje z powstania nowego edukacyjnego miejsca złożyli wójt Jan Góra i nadleśniczy Marian Knapek. 

Nowopowstała ekopracownia z pewnością umocni i pomoże ukształtować wrażliwość dzieci na przyrodę, a także uatrakcyjni nauczanie poprzez zajęcia terenowe i żywe lekcje przyrody. To wspaniały sposób na aktywizację dzieci i młodzieży oraz rozwijanie zainteresowań z zakresu ochrony przyrody i edukacji ekologicznej. 

Gratulujemy nowej pracowni i życzymy kolejnych zwycięskich projektów.

WIECEJ ZDJĘĆ znajdziecie TUTAJ- KLIKNIJ!


1 komentarz:

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)