Strony

niedziela, 14 kwietnia 2019

Niedziela Palmowa...

Dzisiaj, 14 kwietnia obchodzimy Niedzielę Palmową, czyli Niedzielę Męki Pańskiej.
To ostatnia niedziela przed Wielkanocą i zarazem pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia - okresu upamiętniającego w Kościele ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na krzyżu.
W tym roku w Niedzielę Palmową obchodzimy także 33. Światowy Dzień Młodzieży, coroczne święto młodych na szczeblu diecezjalnym.

 Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła. 
Według obrzędów katolickich, tego dnia, wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol radości i tiumfu. To na pamiątkę przywitania Jezusa w Jerozolimie. 





Najpiękniejsze są te ręcznie robione. Aby palmy były zgodne z regionalną tradycją,  wykonuje się je z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. W palmę wplata się także bukszpan, cis i borówkę. Dodatkowo całość zdobi się baziami, kwiatami z bibuły, kolorowymi wstążkami.



Tworzenie palm wielkanocnych to nie taka prosta sprawa, o czym w zeszłym tygodniu mogły przekonać się dzieci z naszej gminy.





We wtorek, 9 kwietnia uczniowie z piątej klasy Zespołu Szkolno - Przedszkolny w Lipowej uczestniczyli w warsztatach "Wielkanoc w tradycji naszych przodków". Zajęcia zorganizowane zostały przez żywieckie Starostwo Powiatowe i odbyły się w Zarzeczu. Młodzież wykonała piękne, kolorowe palmy i dowiedziała się wielu ciekawych rzeczy o tradycjach związanych z palmami wielkanocnymi.



Z kolei w środę, 10 kwietnia przedszkole w Twardorzeczce odwiedziły panie z KGW Twardorzeczka, które poprowadziły świąteczne warsztaty dla najmłodszych. Dzieci pod czujnym okiem gospodyń uczyły się tworzenia fantazyjnych kwiatów z bibuły, a następnie stworzyły piękne i kolorowe palmy. Kreatywność członkiń oraz chęć dzielenia się swoimi zdolnościami to nie lada zaleta dla młodego pokolenia.


Natomiast w czwartek, 11 kwietnia w przedszkolu w Słotwinie odbyły się Rodzinne Warsztaty Wielkanocne. Grupa starszaków wraz z najbliższymi wykonała  piękne palmy. Miła i serdeczna atmosfera wprowadziła wszystkich w przedświąteczny nastrój.



Tego samego dnia również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej odbyły się warsztaty rodzinne o tematyce obrzędowej. Uczestnicy poznali technikę wykonywania kwiatów z bibuły, którymi potem zdobyli swoje palmy.



Wykonanie palmy wielkanocnej to z całą pewnością zadanie pracochłonne. Dlatego kto nie znajduje czasu, kupuje gotową w sklepie. Nie ukrywamy, że takie palmy pozbawione są tej magicznej, świątecznej otoczki. Zatem jakie jest wyjście z tej sytuacji?

W naszej gminie z pomocą przychodzą członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, które kultywują tradycję i  przed Niedzielą Palmową spotykają się, aby wspólnie wykonywać zapierające dech w piersiach palmy.

W Twardorzeczce na przykład,  można było nabyć te wyjątkowe i niepowtarzalne rękodzieła już tydzień temu, przed mszą lub bezpośrednio u pań w ciągu całego tygodnia. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na cel charytatywny.

Z kolei dzisiaj w Leśnej każdy mógł  zostać właścicielem palm stworzonych przez Dzieci Maryi. Grupa przez ostatnie dwa miesiące poświęcała swój wolny czas na tworzenie cudownych okazów. Ale na pewno było warto, bowiem palmy rozchodziły się jak świeże bułeczki. To z całą pewnością  sprawiło radość autorkom kolorowych dzieł, tym bardziej, że dochód ze sprzedaży przeznaczą na sfinansowanie wymarzonej wycieczki.

 W parafii św. Michała Archanioła w Leśnej, 
palmy poświęcił  ks. proboszcz Piotr Sadkiewicz. 

Ozdobione palmy wierni przynoszą do świątyni, gdzie odbywa się ich świecenie, a także tradycyjne procesje. To nawiązanie do radosnej atmosfery jaka panowała podczas przybycia Jezusa do Jerozolimy.





Tradycyjnie odbywają się procesje wokół kościołów, w których licznie uczestniczą parafianie.

W parafiach odbywają się także konkursy na najwyższe, najpiękniejsze, a także na regionalne palmy wielkanocne. I tak było  w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie oraz w parafii Matki Bożej Różańcowej w Ostrem-Twardorzeczce , gdzie w szranki stanęły niezwykle imponujące i oryginalne sztuki.
Wybór nie był prosty, dlatego nie zazdrościmy jurorom. 

Na koniec musimy jeszcze wspomnieć o wymienionej już świątyni w Leśnej, w której Wielki Tydzień rozpoczął się hojną jałmużną.
Jak dobrze wiecie parafia św. Michała Archanioła słynie z honorowych dawców krwi i potencjalnych dawców szpiku kostnego.  Tym razem aż 44 osoby zgłosiły gotowość oddania krwi. Ostatecznie 33 osoby oddały 15 litrów krwi. 5 kolejnych wpisało się do Banku Szpiku Kostnego ❤️
Wielkie brawa dla parafian !


A więcej zdjęć z Niedzieli Palmowej znajdziecie TUTAJ



ŹRÓDŁO:
W poście wykorzystaliśmy zdjęcia z ZSP w Lipowej, ZSP w Twardorzeczce, ZSP w Słotwinie - DZIĘKUJEMY! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)