Strony

środa, 7 października 2020

Powstaje kolejny mural w gminie Lipowa... AKTUALIZACJA

"Szlak Beskidzkich Murali" to projekt znanego artysty Macieja „Kamera" Szymonowicza. Są to elementy kultury ludowej przedstawione w formie malowideł na ścianach budynków.  Szlak ma wymiar ludowy, a dany mural wpisuje się w tradycje miejsca, w którym się znajduje.

  Pierwsze malowidło w ramach "Szlaku Beskidzkich Murali" powstało w maju zeszłego roku w Centrum Lipowej. To radosny góral w kapeluszu, który patrzy przez powiększające szkiełko na nasz produkt lokalny, czyli śliwkę żniwkę.

Jak pewnie zauważyliście góral na powyższym zdjęciu różni się od tego, który aktualnie znajduje się w Centrum. I macie rację! Już wyjaśniamy... 

Niestety, po niecałym roku mural zaczął odpadać. Jak się okazało błąd popełnił wykonawca, który źle przygotował ścianę. W ramach gwarancji, ściana została na nowo wyremontowana i mural namalowany od początku.  Pisaliśmy o tym TUTAJ. Nowy góral, choć delikatnie różni się od poprzedniego, przyciąga uwagę tak samo.

A już na dniach, w ramach akcji #MalowniczaGminaLipowa, będziemy mogli podziwiać kolejny mural w naszej gminie. Tym razem malowidło ozdobi jedną ze ścian Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce, przy ul. Kryształowej. 

Podobnie, jak poprzedni mural, ten również będzie pełen symboliki. Całość przedstawiać będzie wycinankę ludową, która liczy sobie już ponad 150 lat! W obrazie dostrzeżemy:

LIPĘ -  święte drzewo, symbol narodowej kultury Polaków. To również drzewo poetów, pisał o niej Jan Kochanowski, Juliusz Słowacki. Jest również jednym z symboli gminy Lipowa.

KORZENIE - fundament naszej kultury, kolebka żywobycia, bez korzeni nie ma owoców. "Tam trza kwitnąć, ka się rośnie".

 PIÓRO -  zapis wiedzy, przekaz kultury, kontinuum.

 SOWĘ - symbolizuje mądrość, inteligencję, "sowa mądra głowa”.

 SERCE Z OKIEM - nawiązuje do cytatu Adama Mickiewicza "miej serce i patrzaj sercem".


Autorem projektu i twórcą muralu jest ten sam artysta, który stworzył mural w Lipowej, czyli Maciej „Kamer" Szymonowicz. 

Pomysłodawca wspomnianego „Szlaku Beskidzkich Murali" urodził się w 1979r. w Bielsku-Białej. Stworzył projekt Etnograff, w którym prowadzi dialog współczesnych form twórczości (graffiti, mural, street art) z dawnym światem kultury ludowej.

Założył elektro-góralskią kapelę Psio Crew, współtworzył koncertowy projekt Gooral & Mazowsze (Przystanek Woodstok 2013). Jest autorem albumu "Gajdosze", za który otrzymał Fonogram Źródeł, nagrodę specjalną Polskiego Radia. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w 2015 r. otrzymał Ikara, nagrodę prezydenta Miasta Bielska-Białej. Z projektem muzycznym „Continuum" skomponował muzykę do filmu w reżyserii Szymona J. Wróbla pt. „Z domu". 

Prace nad muralem w Twardorzeczce już ruszyły. W poniedziałek, 5 października, muralista wykonał szkic projektu.

Następnego dnia artysta rozpoczął wypełnianie konturów obrazu. 

Czekamy na efekt końcowy, który jak widzicie, już blisko... 


Aktualizacja, 10.10.2010r.

Mural w Twardorzeczce skończony! I jak się Wam podoba?

2 komentarze:

  1. Wolałbym żeby te dziury na drodze zniknęły za tą kasę

    OdpowiedzUsuń
  2. hm?? jakieś dziwne mam wrażenie. Bo góral z szaleńcem mi się kojarzy a ten drugi mural to z niczym

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)