Strony

sobota, 16 listopada 2024

Czy w gminie Lipowa powstanie infrastruktura lotnicza ? Zapraszamy na Specjalne Zebranie Wiejskie...

Rada Sołecka Lipowej, Sołtys Sołectwa Lipowej Jan Sołtysik oraz Radni gminy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców gminy Lipowa na specjalne Zebranie Wiejskie, które odbędzie się 22 listopada 2024r.(piątek) o godz. 16:30 w sali OSP w Lipowej!

To niezwykle ważne spotkanie, podczas którego każdy będzie mógł wyrazić swoje zdanie i aktywnie uczestniczyć w decyzjach które dotyczą naszej gminy...a one mogą zmienić jej oblicze - na zawsze! 

Głównym tematem będzie planowana budowa prywatnej infrastruktury lotniczej, która może znacząco wpłynąć na spokój i unikatowy charakter naszej miejscowości! 

Na spotkaniu obecny będzie Wójt Gminy oraz ekspert ds. lotniczych, którzy przedstawią szczegóły i odpowiedzą na Wasze pytania.

Będzie to również okazja do poruszenia innych, ważnych tematów, które ostatnio mocno nas zajmują... 

NIE POZWÓL, aby INNI ZADECYDOWALI za CIEBIE - PRZYJDŹ i MIEJ WPŁYW na PRZYSZŁOŚĆ NASZEJ GMINY!

Czekamy na Was!

Rada Sołecka oraz Sołtys sołectwa Lipowa!


ŹRÓDŁO:
Facebook - Sołectwo Lipowa


niedziela, 10 listopada 2024

Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości...

Już jutro, w poniedziałek 11 listopada obchodzić będziemy 106. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. Z tej okazji zapraszamy wszystkich mieszkańców na uroczystości, które odbędą się w Lipowej i w Słotwinie.


LIPOWA

O godz. 9:10 odbędzie się zbiórka przy strażnicy OSP Lipowa, a następnie uczestnicy wyruszą do kościoła św. Bartłomieja


Msza Święta rozpocznie się o godz. 9:30. 


Po zakończeniu nabożeństwa dalsza część uroczystości odbędzie przy pomniku i tablicy pamiątkowej ofiar II wojny światowej. Szczegółowy plan obchodów znajdziecie poniżej.


Zapraszamy również do obejrzenia relacji z zeszłorocznych obchodów 105. rocznicy – KLIKNIJ.


W trakcie obchodów,  przed pomnikiem (lub w kościele, jeśli pogoda nie dopisze) odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lipowianie


SŁOTWINA

O godz. 11:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny. 


O godz. 12:45 spod pomnika przy kościele wyruszy Rodzinny Bieg Wiedzy o Niepodległej.  Dla uczestników przygotowano pamiątkowe dyplomy i medale, a dla zwycięzców – Puchar Niepodległej.

O godz. 14:00 na posesji Adama Byrdego (dawny wyciąg narciarski) rozpocznie się ognisko, podczas którego zaśpiewamy hymn Polski oraz pieśni patriotyczne. Na uczestników będą czekały ciepłe napoje, ciasta, kiełbaski z ogniska i wojskowa grochówka.


Szczegóły poniżej...


Serdecznie zapraszamy całe rodziny do wspólnego świętowania!
 Nie zapomnijcie o biało-czerwonych flagach i barwach narodowych. 
Pokażmy razem, jak ważne jest to wydarzenie w dziejach naszej Ojczyzny.





ŹRÓDŁO:




wtorek, 5 listopada 2024

Zmarła Anna Skórzak - nauczycielka, pedagog, społeczniczka...

 Z przykrością i niedowierzaniem informujemy, że w dniu 5 listopada 2024r. zmarła Anna Skórzak, wieloletnia nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Leśnej, wspaniały pedagog i społeczniczka. Miała 60 lat.

Rodzinie oraz Bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.  


OSTATNIE POŻEGNANIE

Pogrzeb Anny Skórzak odbędzie się w piątek 8 listopada 

w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Ostrem. 

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 14.00, 

po której nastąpi odprowadzenie zmarłej na cmentarz parafialny w Radziechowach. 


Anna Skórzak, z domu Płonka, przyszła na świat 7 lipca 1964 roku. Mieszkanka Ostrego, wieloletnia nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Leśnej, była kimś więcej niż tylko edukatorką – była duszą tej społeczności.
 
Na stronie ZSP w Leśnej wspomniano o niej ciepłymi słowami: „Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej serdecznej Koleżanki, wspaniałej nauczycielki, Pedagoga i Wychowawcy. Przez 40 lat pracowała w szkolnictwie, była nauczycielem języka polskiego, biblioteki i świetlicy, ale przede wszystkim była człowiekiem o wielkim sercu i wrażliwości społecznej. Pozostanie na zawsze w pamięci przyjaciół, wdzięcznych uczniów, rodziców i nauczycieli. Zapamiętamy Anię jako osobę życzliwą, mądrą, ciepłą i wrażliwą".


Jej życie to opowieść o oddaniu oraz miłości do ludzi i zwierząt. Była nie tylko nauczycielką, ale również wspaniałą żoną, matką, ciocią, babcią i najwierniejszą przyjaciółką. Każdego dnia poświęcała siebie innym, z wytrwałością i radością, które nadawały blask codziennym chwilom.

Przez lata pełniła funkcję członkini Rady Sołeckiej wsi Ostrem, organizując i wspierając niezliczone inicjatywy społeczne. FestynyDni Dzieckaopłatki dla seniora  – każde z tych wydarzeń miało w sobie coś z Ani ciepła i pasji.

Aktywnie działała na rzecz lokalnej społeczności. Współtworzyła i wspierała Klub Matki i Dziecka w Ostrem. Angażowała się w pozyskiwanie funduszy i realizację projektów m.in.: OstreEko, Zielono nam w głowie, Śliwkowe Cuda w Lipowej czy  Pomarańczowa Energia- Stop osamotnieniu dzieci. 
Stworzyła magiczną salę zabaw Motylkowo, w której znalazła się pełna kreatywności przestrzeń dla dzieci i dorosłych. 


„Z głębokim smutkiem żegnamy Anię” – napisała Żywiecka Fundacja Rozwoju, z którą Ania od lat współpracowała. - "Była nie tylko naszym wsparciem, ale i przyjacielem (...)  zawsze służyła dobrą radą i inspirowała nas swoimi pomysłami w działaniach na rzecz dzieci i młodzieży.
Dziękujemy Ci, Anno, za każdy uśmiech, każdą dobrą radę i każdą chwilę, którą mogliśmy z Tobą dzielić. Twoje ciepło, zaangażowanie i miłość do ludzi będą żyły w naszych sercach". 


Anna Skórzak była ostoją dla tych, którzy potrzebowali wsparcia, niosła pomoc rodzinom uchodźców z Ukrainy, organizując pomoc psychologiczną i edukacyjną. Ania wierzyła, że nawet najdrobniejszy gest może odmienić czyjeś życie. A dla wielu takim gestem było jej pełne miłości serce.


Ania kochała latawce. „Dzień Latawca”, który stworzyła 24 lata temu, stał się symbolem jej osobowości – kolorowej, radosnej i wolnej. To zdjęcie, które tak uwielbiała, uchwyciło ją w momencie, gdy była najszczęśliwsza, w miejscu, które kochała. „Jest piękne i ja piękna” – napisała nam kiedyś. I tak, Aniu, byłaś piękna – w każdej chwili, w każdym uśmiechu, w każdym swoim czynie.


Aniu, Twój uśmiech, dobre serce i niezrównana energia pozostaną z nami na zawsze. Byłaś i zawsze będziesz dla nas inspiracją, przypomnieniem, że warto żyć z pasją i nigdy się nie poddawać. Dziękujemy Ci za wszystko... Jesteśmy szczęściarzami, że mieliśmy okazję spotkać Cię na naszej drodze.

Żegnaj Aniu... [*] Będzie nam Ciebie brakowało... 😢
 
A latawce, już zawsze będą kojarzyć nam się tylko z Tobą... ❤❤❤


Ania w naszym obiektywie... TUTAJ

niedziela, 3 listopada 2024

Wszystkich Świętych i cmentarze w nocnej odsłonie...

 Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to czas zadumy, refleksji i nostalgii. Odwiedzamy groby naszych bliskich, składamy kwiaty, zapalamy znicze, modlimy się za zmarłych, wspominamy tych, których już z nami nie ma...

W tym roku 1 listopada wypadł w piątek i przyniósł wyjątkowo piękną pogodę: bezchmurne niebo, pełne słońce i temperaturę sięgającą aż + 15 st.C - zaskakująco ciepło, jak na początek listopada.  Następnego dnia, w sobotę 2 listopada, zrobiło się już pochmurnie i znacznie chłodniej.

Od środy, 30 października do dnia dzisiejszego (3 listopada-niedziela) w całej Polsce trwały policyjne akcje ZNICZ oraz HIENA

Na drogach i w okolicach cmentarzy pojawiło się więcej patroli i policja apelowała do kierowców o szczególną ostrożność. Proszono też pieszych, aby po zmroku nosili elementy odblaskowe – taki drobiazg, który naprawdę może uratować życie.

Jeśli chodzi o organizację ruchu w rejonach cmentarzy w naszej gminie, to w Lipowej nie wprowadzono żadnych zmian. Natomiast dojazd do cmentarza w Leśnej, odbywał się  jednokierunkowo, zgodnie z odznakowaniem. 

We Wszystkich Świętych odbywały się msze święte, a na cmentarzach w Lipowej oraz Leśnej (ZOBACZ) odprawiono dodatkowe nabożeństwa w intencji zmarłych parafian. 

 Dzień Zaduszny poświęcony był modlitwie za tych, którzy odeszli – szczególnie za dusze pokutujące w czyśćcu. Tego dnia także odwiedzaliśmy groby i uczestniczyliśmy w mszach, pamiętając w modlitwie o zmarłych.

W sobotni wieczór ,w kościele św. Michała Archanioła w Leśnej odbyły się III Zaduszki Lipowiańskie, w trakcie których wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie. Relację z tego wydarzenia możecie obejrzeć na stronie parafii TUTAJ


CMENTARZE WIECZOROWĄ PORĄ

Wieczorem cmentarze mają swój wyjątkowy urok. 
Znicze oświetlają groby, a wokół panuje cisza i spokój – to czas, który skłania do wyciszenia i refleksji nad przemijaniem.

W atmosferze pełnej zadumy wykonaliśmy dla Was zdjęcia. Zobaczcie, jak pięknie prezentują się cmentarze w nocnej odsłonie... 

CMENTARZ W LIPOWEJ

Kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową oraz pomnikiem ofiar II wojny światowej. 


Kościół  św. Bartłomieja w Lipowej


CMENTARZ W LEŚNEJ

Kwiaty i znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II



Kościół św. Michała Archanioła w Leśnej


WIĘCEJ ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ