sobota, 27 kwietnia 2013

Kościół św. Bartlomieja

  Kościół p.w. św. Bartłomieja w Lipowej

adres: Lipowa 8, 34-324 Lipowa
strona: kliknij
 
 Proboszcz parafii: 
ks. Jan Kudłacik
Msze święte:
w tygodniu:  6.30 i 17.30
w niedzielę i święta:  7.30, 9.30, 11.30, 17.30 
PATRON
Święty Bartłomiej 
Był jednym z 12 apostołów, którego imię pochodzi z języka grecko-aramejskiego bar-Tholomaios. W Ewangelii występuje jako Natanael.
Niektórzy pisarze twierdzą, że św. Bartłomiej udał się m.in. do Armenii z zamiarem nawrócenia brata ówczesnego tam króla . Za ten czyn król Astyages nakazał go uwięzić. Nieugięty apostoł z tego powodu miał zginąć przez ukrzyżowanie oraz odarcie ze skóry.
Święty Bartłomiej jest patronem rzemieślników, szczególnie rzeźników.
Dzień św. Bartłomieja przypada na 24 sierpnia.
    
Historia
Kościół w Lipowej powstał około 1350 roku, czyli dzieje tej parafii sięgają XIV wieku.  Podobno kościół miał stać dużo wyżej, jednak kiedy zaczęto zbierać materiały na budowę, drzewa, które przywieźli budowlańcy, sturlały się. Mieszkańcy stwierdzili, że to znak,  takie zrządzenie Boskie i zdecydowali, że właśnie w tym miejscu wybudują kościół. W Lipowej przez prawie 300 lat była samodzielna parafia. 
Jednak ze względu na  małą liczbę mieszkańców, nie było pieniędzy na jej utrzymanie.
 Dlatego parafia w Lipowej wraz z Cięciną została przyłączona do Radziechów. 
Kilkanaście razy w roku były organizowane msze w kościele w Lipowej dla osób starszych i chorych.

Wszystko się zmieniło, gdy żona Zygmunta III, królowa Konstancja wykupiła Żywiecczyznę od Mikołaja Komorowskiego. Zrobiła wszystko, aby poprawiła się sytuacja starych parafii, w tym właśnie w Lipowej. Było to w roku 1628, a w 1732 roku były już msze i w Lipowej i w Cięcinie, tylko odprawiane na przemian. 


W połowie XVIII wieku kościół w Lipowej był cały drewniany, ściany były zabezpieczone gontem, takim samym jak na dachu. Do kościoła prowadziły drzwi z dwóch stron. W kościele były trzy ołtarze, ściany były pomalowane, podłoga była nierówna z kamienia, a  ciemna ambona ozdobiona postaciami Ewangelistów i Jezusa. Przy kościele były także dwa cmentarze.

 O to aby parafia w Lipowej była samodzielna długo walczono, pisano pisma z prośbami, a nawet trwały sprawy w sądzie . W końcu drugiej połowie XIX wieku była oficjalna zgoda i kościołem zatroszczył się ksiądz Józef Rusin. Dzięki niemu połączono przestrzeń nad wieżą z nawą kościoła, założono okna, ściany wymalowano, a część pokryto tapetą. Zmieniono też drzwi na większe, zamontowano ławki, odnowiono ołtarz i powstały dwa nowe. Zakupiono również nowy sprzęt liturgiczny i organy. Dużo zasługi mieli też mieszkańcy, którzy ofiarowali coraz więcej pieniędzy na kościół.


Dobrym proboszczem okazał się także ksiądz Władysław Dobrzański, który troszczył się o sprawy świątyni, zwrócił się o również o wybudowanie nowego kościoła. Po wielu latach zdecydowano, że nowy kościół może powstać na miejscu starego. I tak rozpoczęła się budowa kościoła murowanego.
Było to w 1894 roku. 


Nowy kościół był budowany wokół starego tak, że podczas usuwania starego powstawał nowy. Powstała także plebania i duża zakrystia. Ówczesny proboszcz kazał wykonać dwa dzwony, które połączone były z trzecim, starym. Niestety, dzwony zostały zabrane w czasie I-szej wojny światowej przez władze austriackie. Nowy  kościół miał charakter neogotycki, tabernakulum było drewniane z pancerną kasetą zamykaną na klucz. Podobnie chrzcielnica była drewniana i zamykana na klucz. Meble kościelne zostały wykonane z drzewa dębowego w stylu gotyckim. 

 


 Kolejny proboszcz nazywał się Ferdynand Sznajdrowicz i w znanej odlewni dzwonów i metali zamówił dzwon z najlepszych materiałów. Również za jego panowania powstały piękne witraże w oknach. 

  
Kościół w Lipowej miał wielu proboszczów i każdy z nich starał się, aby coś się działo. Jednak ks. Sznajdrowicz dbał również o oświatę i kulturę narodową tutejszej ludności. Wyróżniał się wśród okolicznych duszpasterzy dynamizmem i mocną osobowością.
 

W  kościele znajduje się Tryptyk św. Rodziny, z roku  około 1540. Pochodzi z głównego ołtarza poprzedniego kościoła drewnianego. Składa się on z trzech obrazów, malowanych na desce z podkładem kredowym i przedstawia: Św. Annę Samotrzecią, Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja.   Cenna jest też mosiężna, pozłacana monstrancja, która ma aż 65 cm. Innym zabytkiem jest też rokokowy kielich i ornat ze starą haftowaną kolumną z XVIII wieku. 

Podczas II- giej wojny światowej, kościół bardzo ucierpiał i wymagał odbudowy, którą dokonano dzięki składkom parafian i pomocy ze strony na przykład arcyksięcia Karola Stefana Habsburga z Żywca oraz władz Lipowej.Jeśli chodzi o cmentarz, to został powiększony i ogrodzony. Te wszystkie prace wykonywali ofiarnie mieszkańcy. Wokół cmentarza posadzono drzewa, żywopłot teraz robi wrażenie. A jak jest  przed kościołem?  Przed głównym wejściem jest grota maryjna z roku 1988. W środku niej stoi figura Matki Boskiej, która została wykonana w Piekarach. 

 

Obok kościoła znajduje się również plebania, która zaczęła powstawać w 1990 roku i została wybudowana w ciągu zaledwie trzech lat. I przy jej budowie również dużą zasługę mieli mieszkańcy. Z tego co widzicie, Lipowianie to bardzo zgrani mieszkańcy.
Więcej zdjęć
kliknij Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)