wtorek, 29 listopada 2016

Akcja "Śliwkowe odblaski" w Lipowej ...W piątek, 25 listopada 2016r.  w Lipowej już po raz drugi odbyła się akcja "Śliwkowe odblaski". 

Edukacyjny projekt  zorganizowany przez Urząd Gminy Lipowa oraz Komendę Powiatową Policji w Żywcu, podobnie jak w zeszłym roku, spotkał się z wielkim entuzjazmem wśród dzieci oraz ich rodziców.

Z samego rana, tuż po godz. 7.00 przed budynkiem szkoły pojawili się: wójt gminy Jan Góra, sołtys Lipowej Jan Sołtysik, dyrektor szkoły Janusz Caputa, a także strażacy z OSP Ostre oraz żywieccy policjanci. Nie zabrakło także uwielbianego przez wszystkie dzieci  psa "Sznupka".
Przyjeżdżających do szkoły uczniów witali organizatorzy akcji, którzy wręczali odblaski w kształcie śliwek - owoców promujących naszą gminę. Przypominali także, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych.

- Noszenie odblasków jest niezwykle ważne, zwłaszcza na Żywiecczyźnie, gdzie nie wszędzie są chodniki, czy oświetlenie drogi. Cały czas trzeba o tym przypominać, dlatego już drugi rok z rzędu organizujemy akcję rozdawania „śliwkowych” odblasków. Akcja spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, co bardzo cieszy. Do udziału w niej zapraszamy naszych strażaków, policję, pana sołtysa, dyrekcję szkoły i wspólnie jednym głosem apelujemy o zwracanie uwagi na ten problem- mówił Jan Góra, wójt gminy Lipowa.


Podczas akcji pojawił się także red. Łukasz Luszczak z dobrze wszystkim znanej rozgłośni Radio Bielsko. Uczniowie z ochotą udzielali wywiadu, często swojego pierwszego w życiu.
Szło im świetnie. Brawo.
Oczywiście na koniec nie obyło się bez pamiątkowych fotek.

Taka akcja z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów. I o to chodzi! Trzeba propagować noszenie elementów odblaskowych, tak aby dzieci pamiętały, że po zmroku wszyscy stajemy się niewidoczni dla kierowców. Dlatego tak ważne są odblaski, które znacznie poprawiają naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.

Nawet niewielki element odblaskowy może zapobiec tragedii i uratować nam życie. 

Spot "Noś odblaski"

Bądź TRENDY, bądź COOL !!!

ODBLASKI to NIE OBCIACH !

ZABŁYŚNIJ wśród znajomych!

ZAŁÓŻ odblask!

Na rynku jest spory wybór elementów odblaskowych, naprawdę mamy w czym wybierać. Każdy znajdzie coś dla siebie. To nie tylko powszechnie znane kamizelki i opaski. To również czapeczki, chusty, smycze, zawieszki, bransoletki i maskotki.

GDZIE UMIESZCZAĆ ODBLASKI???

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na PRZEDNIEJ I TYLNEJ CZĘŚCI UBRANIA,  w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących, nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinien korzystać, każdy pieszy/rowerzysta poruszający się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem czy jezdnią.

Dotychczas prawo o ruchu drogowym nakładało obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Jednak od 31 sierpnia 2014 r. ustawę rozszerzono na wszystkich, niezależnie od wieku:

"Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku".
Art.11 ust. 4a
(Prawo o ruchu drogowym)


PAMIĘTAJCIE !

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów!!! 

Kierowca jadący z dozwoloną prędkością 50km/h ma jedynie 2 sekundy na poprawną reakcję hamowania!!!

  Założenie elementów odblaskowych zwiększa odległość, z której pieszy jest widoczny nawet do 150-200 metrów. Te dodatkowe metry sprawiają, że znacząco wydłuża się czas na reakcję kierowcy i poprawia bezpieczeństwo pieszego. 
Przy prędkości 50km/h kierowca ma 10 sekund na wyhamowanie i ominięcie pieszego.

Przy włączeniu długich świateł odległość, z jakiej odblask jest widoczny, może zwiększyć się nawet do 1000 metrów przy prostym odcinku drogi.
grafika: odblaskowi.pl

Im większa prędkość tym mniej czasu na reakcję!
Przy prędkości 100km/h  kierowca na zauważenie pieszego bez odblasków ma tylko 1 sekundę !!!

 Z kolei czas na manewr  ominięcia pieszego z elementami odblaskowymi, 
przy prędkości 100km/h   to 5 sekund
grafika: odblaskowi.pl

Sprawdziliśmy...

Poniżej pieszy widziany z odległości 30 m bez elementów odblaskowych i z odblaskami. Tego komentować nie trzeba.  Jak widzicie różnica jest ogromna!


Z kolei na poniższych zdjęciach porównanie z jakiej odległości widać pieszego:

Bez odblasków, pieszych zauważyliśmy równe 30 m przed pojazdem.

Z kolei pieszych z odblaskami zobaczyliśmy już 130 m przed pojazdem. 
A były to same zawieszki i opaski!!!
W przypadku założenia kamizelki, ta odległość mogłaby wynieś nawet 150 m lub więcej.


ODBLASKI ratują życie PIESZYM i ROWERZYSTOM!

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze !
Bądź widoczny !


WIĘCEJ ZDJĘĆ Z AKCJI - KLIKNIJ


ŹRÓDŁO:
W poście wykorzystaliśmy grafiki i informacje zawarte na stronie odblaskowi.pl, na której prowadzona jest kampania mająca na celu propagowanie noszenia elementów odblaskowych. 
DZIĘKUJEMY!!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)