Strony

sobota, 16 listopada 2024

Czy w gminie Lipowa powstanie infrastruktura lotnicza ? Zapraszamy na Specjalne Zebranie Wiejskie...

Rada Sołecka Lipowej, Sołtys Sołectwa Lipowej Jan Sołtysik oraz Radni gminy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców gminy Lipowa na specjalne Zebranie Wiejskie, które odbędzie się 22 listopada 2024r.(piątek) o godz. 16:30 w sali OSP w Lipowej!

To niezwykle ważne spotkanie, podczas którego każdy będzie mógł wyrazić swoje zdanie i aktywnie uczestniczyć w decyzjach które dotyczą naszej gminy...a one mogą zmienić jej oblicze - na zawsze! 

Głównym tematem będzie planowana budowa prywatnej infrastruktury lotniczej, która może znacząco wpłynąć na spokój i unikatowy charakter naszej miejscowości! 

Na spotkaniu obecny będzie Wójt Gminy oraz ekspert ds. lotniczych, którzy przedstawią szczegóły i odpowiedzą na Wasze pytania.

Będzie to również okazja do poruszenia innych, ważnych tematów, które ostatnio mocno nas zajmują... 

NIE POZWÓL, aby INNI ZADECYDOWALI za CIEBIE - PRZYJDŹ i MIEJ WPŁYW na PRZYSZŁOŚĆ NASZEJ GMINY!

Czekamy na Was!

Rada Sołecka oraz Sołtys sołectwa Lipowa!


ŹRÓDŁO:
Facebook - Sołectwo Lipowa


niedziela, 10 listopada 2024

Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości...

Już jutro, w poniedziałek 11 listopada obchodzić będziemy 106. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. Z tej okazji zapraszamy wszystkich mieszkańców na uroczystości, które odbędą się w Lipowej i w Słotwinie.


LIPOWA

O godz. 9:10 odbędzie się zbiórka przy strażnicy OSP Lipowa, a następnie uczestnicy wyruszą do kościoła św. Bartłomieja


Msza Święta rozpocznie się o godz. 9:30. 


Po zakończeniu nabożeństwa dalsza część uroczystości odbędzie przy pomniku i tablicy pamiątkowej ofiar II wojny światowej. Szczegółowy plan obchodów znajdziecie poniżej.


Zapraszamy również do obejrzenia relacji z zeszłorocznych obchodów 105. rocznicy – KLIKNIJ.


W trakcie obchodów,  przed pomnikiem (lub w kościele, jeśli pogoda nie dopisze) odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lipowianie


SŁOTWINA

O godz. 11:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny. 


O godz. 12:45 spod pomnika przy kościele wyruszy Rodzinny Bieg Wiedzy o Niepodległej.  Dla uczestników przygotowano pamiątkowe dyplomy i medale, a dla zwycięzców – Puchar Niepodległej.

O godz. 14:00 na posesji Adama Byrdego (dawny wyciąg narciarski) rozpocznie się ognisko, podczas którego zaśpiewamy hymn Polski oraz pieśni patriotyczne. Na uczestników będą czekały ciepłe napoje, ciasta, kiełbaski z ogniska i wojskowa grochówka.


Szczegóły poniżej...


Serdecznie zapraszamy całe rodziny do wspólnego świętowania!
 Nie zapomnijcie o biało-czerwonych flagach i barwach narodowych. 
Pokażmy razem, jak ważne jest to wydarzenie w dziejach naszej Ojczyzny.





ŹRÓDŁO:




wtorek, 5 listopada 2024

Zmarła Anna Skórzak - nauczycielka, pedagog, społeczniczka...

 Z przykrością i niedowierzaniem informujemy, że w dniu 5 listopada 2024r. zmarła Anna Skórzak, wieloletnia nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Leśnej, wspaniały pedagog i społeczniczka. Miała 60 lat.

Rodzinie oraz Bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.  


OSTATNIE POŻEGNANIE

Pogrzeb Anny Skórzak odbędzie się w piątek 8 listopada 

w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Ostrem. 

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 14.00, 

po której nastąpi odprowadzenie zmarłej na cmentarz parafialny w Radziechowach. 


Anna Skórzak, z domu Płonka, przyszła na świat 7 lipca 1964 roku. Mieszkanka Ostrego, wieloletnia nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Leśnej, była kimś więcej niż tylko edukatorką – była duszą tej społeczności.
 
Na stronie ZSP w Leśnej wspomniano o niej ciepłymi słowami: „Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej serdecznej Koleżanki, wspaniałej nauczycielki, Pedagoga i Wychowawcy. Przez 40 lat pracowała w szkolnictwie, była nauczycielem języka polskiego, biblioteki i świetlicy, ale przede wszystkim była człowiekiem o wielkim sercu i wrażliwości społecznej. Pozostanie na zawsze w pamięci przyjaciół, wdzięcznych uczniów, rodziców i nauczycieli. Zapamiętamy Anię jako osobę życzliwą, mądrą, ciepłą i wrażliwą".


Jej życie to opowieść o oddaniu oraz miłości do ludzi i zwierząt. Była nie tylko nauczycielką, ale również wspaniałą żoną, matką, ciocią, babcią i najwierniejszą przyjaciółką. Każdego dnia poświęcała siebie innym, z wytrwałością i radością, które nadawały blask codziennym chwilom.

Przez lata pełniła funkcję członkini Rady Sołeckiej wsi Ostrem, organizując i wspierając niezliczone inicjatywy społeczne. FestynyDni Dzieckaopłatki dla seniora  – każde z tych wydarzeń miało w sobie coś z Ani ciepła i pasji.

Aktywnie działała na rzecz lokalnej społeczności. Współtworzyła i wspierała Klub Matki i Dziecka w Ostrem. Angażowała się w pozyskiwanie funduszy i realizację projektów m.in.: OstreEko, Zielono nam w głowie, Śliwkowe Cuda w Lipowej czy  Pomarańczowa Energia- Stop osamotnieniu dzieci. 
Stworzyła magiczną salę zabaw Motylkowo, w której znalazła się pełna kreatywności przestrzeń dla dzieci i dorosłych. 


„Z głębokim smutkiem żegnamy Anię” – napisała Żywiecka Fundacja Rozwoju, z którą Ania od lat współpracowała. - "Była nie tylko naszym wsparciem, ale i przyjacielem (...)  zawsze służyła dobrą radą i inspirowała nas swoimi pomysłami w działaniach na rzecz dzieci i młodzieży.
Dziękujemy Ci, Anno, za każdy uśmiech, każdą dobrą radę i każdą chwilę, którą mogliśmy z Tobą dzielić. Twoje ciepło, zaangażowanie i miłość do ludzi będą żyły w naszych sercach". 


Anna Skórzak była ostoją dla tych, którzy potrzebowali wsparcia, niosła pomoc rodzinom uchodźców z Ukrainy, organizując pomoc psychologiczną i edukacyjną. Ania wierzyła, że nawet najdrobniejszy gest może odmienić czyjeś życie. A dla wielu takim gestem było jej pełne miłości serce.


Ania kochała latawce. „Dzień Latawca”, który stworzyła 24 lata temu, stał się symbolem jej osobowości – kolorowej, radosnej i wolnej. To zdjęcie, które tak uwielbiała, uchwyciło ją w momencie, gdy była najszczęśliwsza, w miejscu, które kochała. „Jest piękne i ja piękna” – napisała nam kiedyś. I tak, Aniu, byłaś piękna – w każdej chwili, w każdym uśmiechu, w każdym swoim czynie.


Aniu, Twój uśmiech, dobre serce i niezrównana energia pozostaną z nami na zawsze. Byłaś i zawsze będziesz dla nas inspiracją, przypomnieniem, że warto żyć z pasją i nigdy się nie poddawać. Dziękujemy Ci za wszystko... Jesteśmy szczęściarzami, że mieliśmy okazję spotkać Cię na naszej drodze.

Żegnaj Aniu... [*] Będzie nam Ciebie brakowało... 😢
 
A latawce, już zawsze będą kojarzyć nam się tylko z Tobą... ❤❤❤


Ania w naszym obiektywie... TUTAJ

niedziela, 3 listopada 2024

Wszystkich Świętych i cmentarze w nocnej odsłonie...

 Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to czas zadumy, refleksji i nostalgii. Odwiedzamy groby naszych bliskich, składamy kwiaty, zapalamy znicze, modlimy się za zmarłych, wspominamy tych, których już z nami nie ma...

W tym roku 1 listopada wypadł w piątek i przyniósł wyjątkowo piękną pogodę: bezchmurne niebo, pełne słońce i temperaturę sięgającą aż + 15 st.C - zaskakująco ciepło, jak na początek listopada.  Następnego dnia, w sobotę 2 listopada, zrobiło się już pochmurnie i znacznie chłodniej.

Od środy, 30 października do dnia dzisiejszego (3 listopada-niedziela) w całej Polsce trwały policyjne akcje ZNICZ oraz HIENA

Na drogach i w okolicach cmentarzy pojawiło się więcej patroli i policja apelowała do kierowców o szczególną ostrożność. Proszono też pieszych, aby po zmroku nosili elementy odblaskowe – taki drobiazg, który naprawdę może uratować życie.

Jeśli chodzi o organizację ruchu w rejonach cmentarzy w naszej gminie, to w Lipowej nie wprowadzono żadnych zmian. Natomiast dojazd do cmentarza w Leśnej, odbywał się  jednokierunkowo, zgodnie z odznakowaniem. 

We Wszystkich Świętych odbywały się msze święte, a na cmentarzach w Lipowej oraz Leśnej (ZOBACZ) odprawiono dodatkowe nabożeństwa w intencji zmarłych parafian. 

 Dzień Zaduszny poświęcony był modlitwie za tych, którzy odeszli – szczególnie za dusze pokutujące w czyśćcu. Tego dnia także odwiedzaliśmy groby i uczestniczyliśmy w mszach, pamiętając w modlitwie o zmarłych.

W sobotni wieczór ,w kościele św. Michała Archanioła w Leśnej odbyły się III Zaduszki Lipowiańskie, w trakcie których wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie. Relację z tego wydarzenia możecie obejrzeć na stronie parafii TUTAJ


CMENTARZE WIECZOROWĄ PORĄ

Wieczorem cmentarze mają swój wyjątkowy urok. 
Znicze oświetlają groby, a wokół panuje cisza i spokój – to czas, który skłania do wyciszenia i refleksji nad przemijaniem.

W atmosferze pełnej zadumy wykonaliśmy dla Was zdjęcia. Zobaczcie, jak pięknie prezentują się cmentarze w nocnej odsłonie... 

CMENTARZ W LIPOWEJ

Kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową oraz pomnikiem ofiar II wojny światowej. 


Kościół  św. Bartłomieja w Lipowej


CMENTARZ W LEŚNEJ

Kwiaty i znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II



Kościół św. Michała Archanioła w Leśnej


WIĘCEJ ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ



czwartek, 31 października 2024

Ruszyły akcje "Znicz" i "Hiena"...

Już jutro 1 listopada, uroczystość Wszystkich Świętych, a w sobotę Dzień Zaduszny. To czas, kiedy odwiedzamy groby najbliższych, a zatem, czeka nas wzmożony ruch na drogach oraz w rejonach cmentarzy.

Warto o tym pamiętać, biorąc pod uwagę wszelkie wyjazdy!


We środę, 30 października rozpoczęła się policyjna akcja "ZNICZ", która potrwa do niedzieli, 3 listopada.  Akcja ma na celu zminimalizowanie ilości wypadków w okresie Wszystkich Świętych, kiedy to tłumnie nawiedzamy cmentarze i podróżujemy po Polsce do swoich bliskich. 

W tych dniach możecie spodziewać się większej ilości policjantów, którzy kontrolować będą nie tylko prędkość z jaką jedziemy, ale również trzeźwość kierujących, korzystanie z pasów bezpieczeństwa czy sposób przewożenia dzieci w pojazdach. Z możliwością otrzymania mandatu muszą liczyć się również piesi, którzy udając się po zmroku na cmentarze, zlokalizowane poza terenem zabudowanym, nie będą posiadać przy sobie elementów odblaskowych.


Równolegle ruszyła akcja "HIENA", wymierzona w kieszonkowców i złodziei cmentarnych. 

W okolicach nekropoli, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się nieumundurowani policjanci, którzy będą zwracać uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać naszą nieuwagę i roztargnienie. Dodatkowo strażnicy miejscy w godzinach wieczorno-nocnych, będą prowadzić działania przy użyciu noktowizorów.

Pamiętajcie, że dla złodziei to czas wzmożonej aktywności. Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajcie cennych rzeczy w samochodach. Właściwe zabezpieczenie mienia uchroni Was przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżacie na dłużej, zadbajcie również o mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!

O zasadach bezpieczeństwa przeczytacie na stronie policji TUTAJ.



POLICYJNE PORADY DLA KIEROWCÓW I PIESZYCH
Pamiętajcie o podstawowych zasadach:

KIEROWCY
* korzystajcie ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe będą uprzywilejowane w ruchu i dowiozą Was tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

Jeśli już jednak zdecydujecie się na jazdę samochodem:
* dostosujcie prędkość do warunków panujących na drodze,
* pamiętajcie o zachowaniu odstępu między samochodami,
* pamiętajcie o włączonych światłach mijania,
* nie jedźcie na pamięć. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajcie uwagę na znaki drogowe!
* pamiętajcie: polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, nie wdawajcie się w dyskusję tylko stosujcie się do poleceń ! To ułatwi życie i Wam i stróżom prawa.
* jeśli czeka Was dalsza podróż, wyjedźcie wcześniej i pamiętajcie o przerwach na odpoczynek.
* pod żadnym pozorem nie wsiadajcie za kierownicę po spożyciu alkoholu/narkotyku!!!
* parkujcie samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach !
* nie pozostawiajcie w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą się stać łatwym łupem złodziei.



PIESI
* korzystajcie z chodników, a w przypadku ich braku obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. 
* przed wejściem na jezdnię zachowajcie szczególną ostrożność,
* przechodźcie przez jezdnie tylko w wyznaczonych miejscach,
* po zmierzchu pamiętajcie o elementach odblaskowych!!!



A teraz przedstawiamy
 ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO 
w rejonach cmentarzy w naszej gminie,
 a także w Żywcu i Bielsku-Białej.

Dla wszystkich odwiedzających groby na cmentarzu w Lipowej:

Nie wprowadzono zmian w organizacji ruchu. 



Dla wszystkich odwiedzających groby na cmentarzu w Leśnej:


Ruch samochodowy będzie odbywał się w jednym kierunku zgodnie z ustawionymi znakami. Wyjazd z cmentarza przez Sienną.


* KOMUNIKACJA (gmina Lipowa)
Busy w dniu 1 listopada nie kursują. 
W sobotę, 2 listopada jeździ Travel Bus zgodnie z rozkładem.


Dla wszystkich odwiedzających groby w Żywcu:

Cmentarz przy ul. Komonieckiego:
* nie wprowadzono zmian w organizacji ruchu,
* prośba do kierowców, aby nie parkowali samochodów wzdłuż oraz na chodnikach dla pieszych.
przy bramie głównej do dnia 3 listopada obowiązywał będzie dodatkowy przystanek tylko do wysiadania.

Cmentarz przy ul. Stolarskiej (dzielnica Zabłocie):
* nie wprowadzono zmian w organizacji ruchu,
* parkowanie pojazdów możliwe będzie wzdłuż ulicy.

* ponadto wprowadzone zostanie dodatkowe oznakowanie dotyczące zakazu zatrzymywania się: 
- po prawej stronie za skrzyżowaniem  ul. Wichrowej, w kierunku ul. Komonieckiego,
- po prawej stronie za skrzyżowaniem z ul. Jaśminową, w kierunku od Kocurowa do Żywca,
- na ul. Moszczanickiej, po prawej i lewej stronie w rejonie skrzyżowania z ul. Wichrową.

Jak informuje Urząd Miasta w Żywcu w dniu 1 listopada 2024 roku postój w strefie płatnego parkowania będzie bezpłatny

Dodatkowo dzięki uprzejmości zarządców terenów samochody będzie można zostawić na następujących parkingach:  
- parking przy Liceum Ogólnokształcącym – wjazd z ulicy Krasińskiego, 
- parking Famedu Żywiec Sp. z o.o. – wjazd z łącznika ulicy Stolarskiej i Fabrycznej.
- parking przy sklepie LIDL, ul. Komonieckiego 17 - dostępny w dniach 1 i 3 listopada (2 listopada korzystanie z parkingu będzie możliwe zgodnie z obowiązującym regulaminem parkingu).   

Dla wszystkich odwiedzających groby w Bielsku-Białej:
zmiany obowiązują od środy (30 października) godz. 22:00 do niedzieli (3 listopada) - do godz. 22.00

Cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej:
* ruch jednokierunkowy na ul. Wita Stwosza (od ul. Grunwaldzkiej do ul. Piastowskiej) oraz na ul. Kossaka (od ul. Piastowskiej do ul. Grunwaldzkiej),
* na ul. Wita Stwosza dopuszczony prawostronny postój przykrawężnikowy (parkowanie równoległe).

Cmentarz przy ul. Cmentarnej:
* ruch jednokierunkowy na ul. Akademii Umiejętności (od ul. Cmentarnej do ul. Zapolskiej).
* obustronny zakaz zatrzymywania się na ul. Gabrieli Zapolskiej /od ul. Dawnej do ul. Akademii Umiejętności/ i jednostronny na pozostałym odcinku do ul. Żywieckiej oraz obustronny zakaz zatrzymywania się na ul. Dawnej /od zjazdu przy pawilonie handlowym do ul. Gabrieli Zapolskiej/.

Cmentarz przy ul. Polnej:
* obustronny zakaz zatrzymywania się na odcinku od wjazdu na parking przy cmentarzu do posesji nr 60. 

Cmentarz komunalny przy ul. Karpackiej:
ruch jednokierunkowy na ul. Karpackiej /od ul. Niwnej do ul. Gościnnej/ z wyznaczonymi dwoma pasami. Prawy pas ruchu przeznaczony będzie wyłącznie dla autobusów !
* wyznaczony został tymczasowy przystanek autobusowy na wysokości nr 160 na ul. Karpackiej /w kierunku pętli autobusowej/ oraz przy posesji nr 119 /w kierunku centrum miasta/,
* zakazu ruchu na ul. Niwnej /od ul. Kolistej do ul. Karpackiej/ z dopuszczonym ruchem jednokierunkowych do ul. Karpackiej dla autobusów MZK i mieszkańców,
* objazd ul. Karpackiej ulicami: Gościnną, Kolistą, al. gen. Władysława Andersa i ul. Kolistą,
* zakaz zatrzymywania się na ul. Działowej prawostronnie od ul. Karpackiej,
* zakaz ruchu na odnodze ul. Karpackiej wzdłuż cmentarza parafialnego,

Dodatkowe miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych wyznaczone zostaną przy Zieleni Miejskiej /poza miejscami istniejącymi na górnym parkingu oraz na drodze za Zielenią Miejską/.

Tego dnia unikajcie jazdy „na pamięć”. Należy zwracać uwagę na oznakowanie oraz stosować się bezwzględnie do poleceń kierujących ruchem policjantów.


* KOMUNIKACJA

W dniu 1 listopada zachęcamy do korzystanie z bezpłatnej komunikacji zbiorowej. Z uwagi na małą liczbę miejsc postojowych w rejonie cmentarza komunalnego, można zaparkować pojazd na parkingu przy Hali Widowiskowo-Sportowej, który posiada 155 miejsc postojowych ogólnodostępnych oraz 10 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Następnie skorzystać z autobusu nr 7, którym dostaniemy się na przystanek blisko cmentarza.

Szczegóły dotyczące kursowania autobusów komunikacji miejskiej znajdziecie na stronie Komunikacji Beskidzkiej TUTAJ



ŹRÓDŁO: