środa, 2 października 2013

Odpust parafialny w Leśnej





 Kiedy pojawiają się kolorowe stragany przed kościołem, wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, że dana parafia ma swoje święto. I tak też było w ostatnią niedzielę w Leśnej.






Otóż  29 września kościół św. Michała Archanioła obchodził uroczystość odpustową ku czci swojego patrona. 











Z tej okazji przed świątynią pojawiła się orkiestra ...









a kościół został pięknie udekorowany kwiatami.







Jak co tydzień wierni spotkali się na niedzielnej Mszy Świętej, która tym razem należała do tych szczególnych w roku ! 




Eucharystia rozpoczęła się o godzinie 11.00. W  Sumie odpustowej   przewodniczył ks. Krzysztof Ciurla, wikariusz z Parafii w Trzebini.







Każdy kto pobożnie uczestniczył we Mszy Świętej, był po spowiedzi, przyjął Komunie Świętą, odmówił nakazane modlitwy oraz wykluczył przywiązanie do grzechu, mógł zyskać odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy.  







Po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem.  
































W procesji udział wzięli księża i  ministranci. 







Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej OSP Leśna ... 

... i OSP Sienna  z dumą prezentowali sztandary swoich jednostek.






Ubrane w tradycyjne, ludowe stroje, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich niosły święte obrazy udekorowane kwiatami. 




 






W procesji nie zabrakło  przedstawicieli szkolnych pocztów sztandarowych oraz licznych grup parafialnych.


























Najmłodsze Aniołki  z wdziękiem sypały kwiatuszki. Ten moment ich rodzice z pewnością zapamiętają na zawsze. 








Mieszkańcy Leśnej, Siennej i okolicznych wsi licznie uczestniczyli w obchodzie. 










Po uroczystościach kościelnych nastąpił czas na szaleństwa zakupowe.


To chwile głównie dla najmłodszych, którzy kram z zabawkami i słodkościami nie są wstanie ominąć. Dziewczynki buszują wśród spinek i lalek. Chłopcy szukają kapiszonek i odpustowych zabawek, które psują się na następny dzień. Ale to jest nieważne. Liczy się chwila, ten długo wyczekiwany czas, kiedy można poszukać najlepszego odpustowego skarbu. 



Nie ma co ukrywać, cierpliwość rodziców wystawiona jest na niezłą próbę. Ale na szczęście w tym dniu, rodzice pozwalają na więcej, bo sami dobrze pamiętają, że też kiedyś byli dziećmi i co znaczył dla nich ten dzień :) 




 Po  odwiedzeniu wszystkich kramów, mieszkańcy 
z  odpustowymi gadżetami w ręku udają  się do swych domów, na rodzinny obiad.  Odpust parafialny jest świetną okazją do spotkań z najbliższymi, którzy często przyjeżdżają kilkadziesiąt kilometrów aby tylko spotkać się z rodziną i zakosztować atmosfery wiejskiego odpustu. 



Kiedyś życie na wsi wyznaczały pory roku, święta kościelne i jarmarki. Teraz dostrzegamy coraz mniejszą więź z korzeniami, a także  zanik spotkań integracyjnych. W imię postępu, a raczej wygody i europejskości tyle zwyczajów odeszło w zapomnienie. Na szczęście odpust pozostał wraz z jego religijnym przesłaniem i odświętną uroczystością w kościele oraz beztroską  zabawą.


Takie święta  są nieodzownym elementem naszej tradycji. Możemy być dumni, że doceniamy to czego nauczyli nas nasi dziadkowie. Zatem pielęgnujmy tradycję i uczmy nasze dzieci czym jest uroczystość parafii. Tak, aby  atmosfera i gwar odpustowego święta pozostała w ich pamięci na zawsze. 

 WIĘCEJ ZDJĘĆ: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)