poniedziałek, 4 grudnia 2017

Własne ujęcie gotowe...

Stacja uzdatniania wody na Bindowej
Dzisiaj, Wójt Gminy Lipowa Jan Góra poinformował na swoim fb profilu (tu) - W Państwa kranach płynie już woda z naszego własnego ujęcia na Malinowskim Potoku! Woda bardzo wysokiej jakości. Podajemy 36 metrów sześciennych na godzinę.


 Tym samym zakończyła się realizacja długo wyczekiwanej inwestycji. Teraz ujęcie znajduje się w fazie rozruchu, testowane są różne warianty awaryjne, więc oficjalnie otwarcie odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2018 roku. 
- Bardzo zależało mi, żeby mieszkańcy jeszcze przed świętami mogli otrzymać w kranach naszą wodą. To się udało i bardzo się cieszę. Teraz testujemy różne warianty działania ujęcia, a w nowym roku będzie oficjalne otwarcie i okazja, żeby podziękować tym, którzy dołożyli cegiełkę, aby ta inwestycja mogła zakończyć się pomyślnie. – mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, 
w którym zobaczycie jak funkcjonuje własne ujęcie wody. 

Inwestycja jest współfinansowana przy udziale pożyczki  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Była realizowana od kwietnia 2016 roku do listopada 2017. Wartość inwestycji zamknęła się w kwocie 2,9 mln. Generalnym wykonawca była firma „Funam” z Wrocławia. 

Warto przypomnieć, że zasoby wodne w Polsce przypadające na jednego mieszkańca są mniejsze niż w krajach sąsiednich i znacznie niższe niż średnia europejska. Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1580 m3 wody na rok, a średnie zasoby na jednego mieszkańca Europy to 4560 m3/rok. W związku z tym tworzenie nowych ujęć  wody i pozyskiwania zasobów to ważny temat. 


ŹRÓDŁO:
UG Lipowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)