Jesteśmy gminą, która szczyci się malowniczymi widokami, wspaniałymi krajobrazami, rozwija turystykę, a co za tym idzie przyjeżdża do nas coraz więcej spragnionych piękna przyrody turystów. Fakt ten potwierdza choćby Dolina Zimnika, do której w weekendy ciężko dojechać.
Niestety... i tu, choć trudno nam to napisać, bo nie ma czym się chwalić... stan dróg w naszej gminie pozostawia wiele do życzenia. Od kilku dni lawinowo piszą do nas mieszkańcy, aby poruszyć na blogu właśnie ten temat. Sami jesteśmy kierowcami i z przykrością musimy potwierdzić, że zima nie była łaskawa dla naszych dróg. Czytelnicy informują, że na drogach w gminie Lipowa (np. drodze powiatowej ul. Jana Pawła II w Lipowej) występują liczne dziury, urwane są odcinki asfaltu, sypie się pobocze... To wszystko stwarza niebezpieczeństwo na drodze. Na skutki jazdy po uszkodzonych drogach nie trzeba długo czekać... pokrzywione felgi, urwane zawieszenia, to tylko przykłady, jakie do nas docierają.
Uwagi dotyczące stanu dróg, mieszkańcy zgłaszają do gminy. Jednak tutaj często pada odpowiedź: "Przykro nam, ale niestety nic nie możemy zrobić, to nie nasza droga". I rzeczywiście tak jest... W przypadku dróg powiatowych, gmina nie ma nic do powiedzenia. Za jej stan odpowiada Starostwo Powiatowe i to tam należy dzwonić, pisać pisma, informować o stanie dróg.
Starostwo Powiatowe w Żywcu poinformowało nas, że:
"Z uwagi na trwające postępowanie związane z wyłonieniem Wykonawcy w przetargu nieograniczonym na “Pozimowe remonty dróg powiatowych położonych na terenie Powiatu Żywieckiego w 2021 r.” nie możemy na chwilę obecną udzielić precyzyjnej odpowiedzi w jakim terminie i który z Wykonawców będzie wykonywał remont nawierzchni na drodze powiatowej nr 1405 S Żywiec – Lipowa – Buczkowice w miejscowościach Lipowa i Słotwina. Remont cząstkowy w/w drogi nastąpi niezwłocznie po podpisaniu umowy z Wykonawcą oraz przekazaniu placu budowy przez Powiatowy Zarządu Dróg w Żywcu. Przewiduje się, że wyłonienie Wykonawcy nastąpi po okresie najbliższych świąt".
Dla przypomnienia, przez teren gminy Lipowa przebiegają 4 drogi powiatowe, których zarządcą jest Powiatowy Zarząd Dróg w Żywcu. Prawie 9,5 km to drogi o klasie G czyli główne, a pozostałe o długości blisko 15 km, to klasa drogi Z czyli zbiorcze.
Pozostałe drogi są: własnością gminy, są we władaniu gminy, bądź są drogami prywatnymi.
Dodatkowo jeszcze nie wszystkie drogi gminne mają status dróg publicznych co ma duże znaczenie przy pozyskiwaniu środków finansowych. W większości są to drogi o statusie dróg dojazdowych.
Jeśli chodzi o remonty dróg gminnych, to finansowane są ze środków funduszu sołeckiego lub ze środków pomocowych. Przy pierwszym sposobie finansowania, propozycje dróg zgłaszają radni czy sołtysi, i przegłosowywane są one na zebraniach wiejskich. Jeżeli chodzi o fundusze pomocowe, z których można by było skorzystać, to narzucają tak duże wymagania dla dróg przeznaczonych do remontów, że nie ma możliwości ich pozyskania. Tutaj, głównie chodzi o status drogi, jej właściciela czy wymiary geometryczne, które dyskwalifikują większość dróg na naszym terenie.
Drogi remontuje się systematycznie, niestety nie da się zrobić wszystkiego naraz, szczególnie jeśli są to zaniedbania od wielu lat.
Gmina Lipowa co roku naprawia i wykonuje wiele dróg gminnych. Część dróg jest naprawiana jeszcze po wykopach kanalizacyjnych. Tu niestety umowa była tak stworzona, że nie zapewniała odbudowy drogi w asfalcie. Gdyby w zapisie był ten element, teraz sytuacja byłaby inna.
Warto podkreślić, że fundusze jakie otrzymuje gmina z zewnątrz, np. na turystykę, nie mogą zostać przeznaczone na inny cel niż w założonym projekcie. Stąd nie ma możliwości przekazania ich na remont dróg.
W roku 2020 na terenie gminy wykonano następujące inwestycje drogowe (wartość brutto) :
Dodatkowo wykonano remont doraźny dróg o nawierzchni tłuczniowej, uzupełniając ubytki materiałem kamiennym za szacunkową kwotę około 60 000 zł wraz z materiałem.
Warto zwrócić uwagę, że to nie są małe kwoty i wykonanie choćby kawałka drogi, opiewa na tysiące złotych.
Z powyższego zestawienia uwagę zwraca ul. Niebieska, której koszt wykonania był najdroższy. Jest to droga o dużym pochyleniu podłużnym, gdzie zastosowano zbrojone płyty betonowe. Jak informuje dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lipowej Janusz Staniszewski wykonanie nakładki asfaltowej na dużych spadkach jest dość trudne ze względów technicznych.
- Praca rozkładarki i walca na dużych spadkach nie daje takich efektów jak na płaskim terenie (trudność w otrzymaniu odpowiedniego stopnia zagęszczenia zarówno podbudowy jak i masy asfaltowej). Wielokrotnie w takich przypadkach projektuje się zastosowanie płyt betonowych zbrojonych odpowiedniej grubości, posadowionych na podbudowie betonowej. Takie rozwiązanie nie jest tańsze w stosunku do nawierzchni asfaltowej ale przy zastosowaniu atestowanych materiałów, prawidłowym wykonaniu i skutecznym odwodnieniu daje bardzo dużą trwałość wykonanej drogi. - mówi Staniszewski- Niewątpliwie dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w złych warunkach pogodowych (gołoledź, błoto pośniegowe) taka nawierzchnia ma lepszą przyczepność. Na podstawie wywiadu w innych gminach gdzie stosowano tę technologię, dobry stan drogi utrzymuje się nawet ponad 30 lat.
Na kanale YouTube „Gmina Lipowa”, można znaleźć materiał filmowy pokazujący m.in. wspomniane wyżej inwestycje. Materiał pt. „Remont dróg i inne inwestycje w Gminie Lipowa 2020”.
Gdyby woda miała gdzie spływać z tych dróg to sytuacja wyglądała by dużo lepiej. Woda( kałuże) koło dróg plus trochę mrozu i mamy to co widać.
OdpowiedzUsuńI jeszcze jedna sprawa, należy pociągnąć do odpowiedzialności tych właścicieli posesji którzy bez zezwolenia zasypali (wyrównali) rowy(fosy) bo wolą mieć trawnik lub podjazd, jest to sytuacja bardzo częsta i powinno to być karane. Przecież jest chyba pas ochronny i nie wolno nic robić koło drogi na własną rękę.
Ul.Niebieska duże nachylenie ? Spokojnie mógł być tam asfalt za te same pieniądze dało by się zrobić dobry technologiczny asfalt, ciekawe jak zrobili asfalt na Lipowej bugaj spadek terenu nieporównywalnie większy a jednak się udało,
OdpowiedzUsuńDrogi są źle wyprofilowane, woda nie ma gdzie spłynąć. Pobocza są wyżej niż droga i woda stoi, wystarczy trochę mrozu i dziury gotowe.
OdpowiedzUsuńDodatkowo zauważyłem że, ludzie zasypują fosy i robią sobie trawniki i podjazdy przed swoim ogrodzeniem ( na zakręcie BANASIE), kto na to pozwala.
Dobrze są zrobione drogi w Godziszce i Kalnej, po obu stronach krawężniki, odpowiednie spady, kratki. Raz a dobrze.
OdpowiedzUsuńUkładanie nowej nakładki asfaltowej na starej popękanej, rozjechanej drodze to wyrzucanie pieniędzy.