sobota, 13 listopada 2021

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości... Uroczyste obchody w Lipowej

 Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto państwowe

11 listopada świętowaliśmy 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Z tej okazji, uroczyste obchody odbyły się w Lipowej.

 O godz. 9.00 przed strażnicą OSP Lipowa zebrali się strażacy z jednostek OSP gminy Lipowa, uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władzy oraz delegacje z Koła Łowieckiego, Nadleśnictwa Węgierska Górka, Ludowych Klubów Sportowych i wojska.

Następnie wszyscy ruszyli w kierunku kościoła. Uroczysty charakter podkreślała orkiestra dęta  działająca przy OSP Leśna.


O godz. 9.30 w kościele św. Bartłomieja w Lipowej odbyła się uroczysta Msza Święta, którą poprowadził proboszcz ks. Jan Kudłacik.

- Miłość do Ojczyzny, to najpierw pamięć, pamięć o tych wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy. Wiele pokoleń pracowało, poświęcało się, tworzyło kulturę narodową, tworzyło ojczyste dzieje, abyśmy mogli podjąć to całe dziedzictwo i budować jeszcze lepszą przyszłość. Marszałek Józef Piłsudzki mówił: "Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości." Dzisiaj w sposób szczególny pragniemy wyrazić naszą wdzięczną pamięć, tym którzy nie tylko żyli i pracowali dla naszej Ojczyzny, ale nade wszystko oddali za nią to co mieli najcenniejsze, swoje życie. (...) - mówił podczas kazania, proboszcz ks. Jan Kudłacik - Miłość do Ojczyzny to także odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształt. Wolna Ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale i wielkim zadaniem.  Błogosławiony kardynał Wyszyński mówił: "Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością! (...)". W naszym polskim dziś, wraca do nas pytanie, jak żyć w tej sytuacji, kiedy wokół nas coraz więcej wrogości, antagonizmów, zatracenia wartości i wulgarności w miejscach publicznych, zaniku poczucia dobra wspólnego(...) Aby lepiej się działo w naszej Ojczyźnie, zmiany musimy rozpocząć od siebie, od wyrzeczenia się zła, nienawiści, nie potępiajmy naszych bliźnich. Niech nie braknie nam dziś odwagi do brania odpowiedzialności najpierw za siebie, za własny styl życia, a następnie za naszą Ojczyznę, która jest naszym wspólnym dobrem. Niech dzisiejsza uroczystość, uwrażliwi nas na sprawy społeczne i narodowe, niech ożywi pamięć, niech nam uświadomi z jakiego dorobku przeszłości korzystamy. Nie zmarnujmy tego ogromnego dziedzictwa, podejmujmy wciąż trud odpowiedzialności za przyszłość naszej Ojczyzny. 

Podniosły charakter uroczystości podkreślała orkiestra dęta.

Na organach grał organista z parafii w Lipowej Józef Jasek, na zmianę z organistą z kościoła w Leśnej, Bogusławem Biernatem.


Swoją obecnością zaszczycił także Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie, który zadbał o regionalną oprawę uroczystości. 

Po Mszy Świętej poczty sztandarowe, władze gminy i mieszkańcy udali się przed pomnik i tablicę pamiątkową ofiar II wojny światowej.


Tutaj odbyły się dalsze uroczystości. Przed pomnikiem, po raz pierwszy wartę pełnili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Witam w tym miejscu, gdzie siłą rzeczy, siła skojarzeń, siła tradycji łączy nas wspólna pamięć i dążenie do wspólnoty. Bo to przecież tutaj gromadzimy się w najważniejszych chwilach historii, gromadzimy się po to, aby oddać hołd tym wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy zapłacili najwyższą cenę, cenę życia, byśmy mogli, jako wolni ludzie spotkać się w tym szczególnym dla nas miejscu, miejscu pamięci narodowej naszej małej Ojczyzny - rozpoczęła prowadząca uroczystość, kierownik referatu organizacyjno-edukacyjnego Małgorzata Michalska-Gąsiorek

 Na początek meldunek o gotowości do uroczystości złożył komendant gminny Ochotniczych Straży Pożarnych druh Jan Binda.

Kolejno przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego podniesiono flagę na maszt.

Po przywitaniu wszystkich gości, głos zabrał wójt gminy Lipowa Jan Góra:

- (...) W tym miejscu, w taki dzień, nie wolno nam zapominać o tradycjach, dobrych wzorach, naszych lokalnych bohaterach, takich jak ks. Ferdynand Sznajdrowicz, czy wielu często bezimiennych bohaterach z naszych terenów, poległych na różnych frontach, a którzy walczyli o wolną ojczyznę. "Nie ma wolności bez odpowiedzialności"- nauczał największy z rodu Polaków, święty papież Jan Paweł II. Powtarzał, że wolność wymaga wielkoduszności i odwagi. Dziś my- spadkobiercy wspaniałych tradycji, musimy kultywując i doceniając przeszłość, dbać o przyszłość wolnej Ojczyzny, ale musimy to robić zjednoczeni! Musimy rozmawiać, nie odwracać się od kogoś kto ma inne zdanie. Musimy zakopywać podziały, a nie doprowadzać do kolejnych! W domu, w pracy, w małej i wielkiej polityce! Ktoś powie "niemożliwe". Ale to święto, ci bohaterowie odzyskania przez Polskę  niepodległości powinni nam przypominać, ze da się! Że można! Że trzeba! Pamiętajmy o tym! 

Czas na złożenie wieńców pod tablicą pamięci.

Kwiaty w imieniu Starostwa Powiatowego w Żywcu złożyli: wicestarosta powiatu żywieckiego Stanisław Kucharczyk, radna rady powiatu żywieckiego Jadwiga Jakubiec, radny rady powiatu żywieckiego Marian Knapek.


W imieniu mieszkańców gminy Lipowa wieniec złożył wójt Jan Góra, sekretarz gminy Jolanta Pryszcz - Jarco oraz skarbnik gminy Aneta Magiera.


W imieniu Radnych Rady Gminy Lipowa wieniec złożyli: przewodniczący Rady Gminy Andrzej Binda, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Skrzypek i radny Czesław Miklusiak.

Wieniec w imieniu sołtysów z naszej gminy - sołtys  Lipowej Jan Sołtysik, sołtys Ostrego Tadeusz Pawlus i sołtys Siennej Janusz Szymański.

Z kolei w imieniu Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych wieniec złożyli przedstawiciele  Zarządu OSP.

W imieniu 133 Batalionu Obrony Terytorialnej z Cieszyna kwiaty złożył pułkownik Daniel Baron.

Kwiaty złożyli również:

- przedstawiciele Nadleśnictwa Węgierska Górka

- dyrektorzy placówek oświatowych z terenu naszej gminy 

- delegacja Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Lipowa 

- delegacja LKS "Sokół" Słotwina

- delegacja LKS "Skrzyczne" Lipowa

- delegacja Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lipowianie

-delegacja Koła Łowieckiego Beskid Żywiec.

Po złożeniu przez wszystkie grupy kwiatów i wieńców, odegrana została Rota.

Na zakończenie uroczystości - meldunek i odprowadzenie pocztów sztandarowych.





Po uroczystościach, w sali przy strażnicy OSP, na zaproszonych gości czekał poczęstunek.

Na koniec, wójt gminy Lipowa Jan Góra wraz z radnymi udał się do Doliny Zimnika. Tam przedstawiciele władzy złożyli wieniec i zapalili znicze pod Pomnikiem poświęconym zamordowanym Polakom w czasie okupacji hitlerowskiej.

Radni oddali również hołd przy grobie nieznanych bohaterów, na cmentarzu w Lipowej.



WIĘCEJ ZDJĘĆ ze Święta Niepodległości

 znajdziecie w GALERII - KLIKNIJ TUTAJ



2 komentarze:

  1. Piękny dzień,
    piękna uroczystość,
    piękna oprawa.
    W końcu wraca normalność!!!
    Bardzo dobre kazanie i przemówienie.
    I ta warta pełniona przez żołnierzy, wymowne w obecnej sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nareszcie ludzie bez masek, wraca mądrość w narodzie.

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)