środa, 25 listopada 2015

VIII Maraton Beskidy, VII Rajd NW, I Mistrzostwa Polski w Maratonie NW ...

Kiedy zbliża się listopad, już wiemy, że czeka nas sporo pracy. A to dlatego, że w naszym kalendarzu już na stałe wpisała się impreza, której nie sposób ominąć. To Maraton Beskidy, w którym udział biorą  miłośnicy aktywnego spędzania czasu z całej Polski, ale i nie tylko. Są tutaj sportowcy między innymi z Litwy, Białorusi, Rosji, Słowacji, Czech, a nawet z Kanady. Maraton biegnie przez naszą malowniczą gminę i my po prostu musimy na nim być!


W tym roku nasz udział do samego końca wisiał na włosku ... Wszak tydzień wcześniej nasze życie obróciło się o 180 stopni ... a to wszystko za sprawą tego oto Skarba, który sprawił, że życie kręci się teraz wokół niego :) Brzdąc jednak wyczuł jak ważna szykuje się impreza i całkowicie poddał się wydarzeniu. I tym samym stał się najmłodszym uczestnikiem najstarszego maratonu w Polsce :)  Co prawda przespał całe wydarzenie (z przerwami na niezbędne w jego wieku potrzeby :)), ale to akurat drobiazg ... w przyszłym roku, pewnie już aktywnie będzie dopingował zawodników, a w przyszłości kto wie... może sam wystartuje  w biegu ? :)

Nasz Juniorek, choć jeszcze mało absorbujący, to jednak zajmuje trochę czasu ... Dlatego tegoroczna relacja pojawia się z nieplanowanym poślizgiem ... Mamy nadzieję, że nam to wybaczycie ...

A wiec zaczynamy ...

W sobotę, 7 listopada 2015r. odbyła się VIII już edycja Maratonu Beskidy. Na niezwykle widokowej trasie 42km 195m zorganizowano także, po raz pierwszy w naszym kraju, Mistrzostwa Polski w Maratonie Nordic Walking.

Dobrze Wam znany Rajd Nordic Walking oczywiście pozostał nadal, jednakże jego dystans został skrócony. VII edycja odbyła się na odcinku 17 km.
Trasa tego górskiego maratonu jest , niezwykle malowniczo wytyczona ... Każdy znajdzie coś dla siebie ... jest asfalt, są kamienie, leśne ścieżki, liczne podbiegi i zbiegi ... A do tego te piękne widoki ... Jeśli tylko aura jest na tyle przychylna i pozwala zawodnikom na ich obejrzenie, z cała pewnością wrażenia są ogromne. A jeśli pogoda robi psikusa, to maratończycy mają kolejny powód aby odwiedzić nasze Beskidy :)

Tym razem sobota przywitała wszystkich bezdeszczową pogodą z delikatnymi przebłyskami słońca.


Pierwsi zawodnicy w Radziechowach pojawili się już po godz. 6.00.
W biurze zawodów czekały do odbioru numery i  bogate pakiety startowe. A w ich skład wchodziły mapka, dyplom, produkty energetyczne oraz najważniejsze, koszulka ... to wszystko zapakowane do jedynego w swoim rodzaju plecaczku z logiem "Dziadka".


Z minuty na minutę pojawiało się coraz więcej zawodników. Wśród nich spotkaliśmy mnóstwo znajomych twarzy ...

Jak co roku imprezę poprowadził dziennikarz sportowy Tadeusz Majcherek.  Otwarcia zawodów dokonał Piotr Piela - Przewodniczący Rady Gminy Radziechowy-Wieprz.
Oczywiście wszystkich zawodników oraz przybyłych gości przywitał Komandor Biegu Edward Dudek.


NORDIC WALKING KRÓLUJENa stracie Mistrzostw Polski Nordic Walking oraz VII Rajdu Nordic Walking stanęło blisko 100 zawodników.  Godzina 8.00 ... na miejsca, gotowi, start ... żywieccy zbójnicy oddali strzał i kijkarze ruszyli ...

Zawodników pilotował  jak co roku, niezastąpiony Jan Jurasz z Ciśca.Trasa wiodła ulicami Radziechów, w kierunku Przybędzy ...
Po pokonaniu Przybędzy, kijkarze ponownie wrócili na drogi Radziechów.Kiedy uczestnicy dotarli do szkoły w Radziechowach, przed nimi czekało zejście do Domu Ludowego, gdzie zawodnicy witani byli przez kibiców.
  Pojawił się tutaj również Komandor Biegu, który dopingował zawodników.
Następnie kijkarze udali się w stronę kościoła, kolejno skręcili w kierunku Twardorzeczki ...Przy Gimnazjum w Twardorzeczce czekał punkt odżywczy, gdzie oprócz gorącej herbaty i zimnych napojów serwowano produkty dodające energii zawodnikom.
A ona była wyjątkowo potrzebna... w końcu przed kijkarzami  sporo jeszcze do pokonania ...

W Twardorzeczce, na rozwidleniu dróg maratończycy skręcili w kierunku Ostrego , z kolei "rajdowcy" w lewo, gdzie przez Kopiec udali się do Radziechów. Dalej trasa biegła wzdłuż wyznaczonej dla maratonu.Jako, że to Mistrzostwa Polski, nie mogło zabraknąć sędziów PZNW, którzy przemieszczali się po całej trasie.  Było ich tylko sześciu, niemniej tak sprawnie działali, że wielu uczestników było przekonanych, że jest ich o wiele, wiele więcej :) Czujne oko, każdego sędziego było wstanie wypatrzyć nawet najmniejszy błąd zawodnika ... stąd kijkarze byli mocno skoncentrowani i nikt nie chciał stracić ciężko wypracowanego czasu.


Kiedy kijkarze pokonywali Dolinę Zimnika, my wróciliśmy do Radziechów, gdzie gromadzili się uczestnicy VIII Maratonu Beskidy.

Zawodników i gości witał Komandor Edward Dudek, który oczywiście wszystko dokumentował swoim jakże słynnym "czerwonym aparacikiem":) Zdjęcia Bacy obejrzycie TUTAJ.Ostatnie minuty przed startem ... wszyscy skupieni, gotowi do biegu, jeszcze tylko ustawienie czasomierzy, krokomierzy, pulsomierzy itp.  i można zaczynać ....

PORA NA BIEGACZY O godz. 10.00, podobnie jak dwie godziny wcześniej, zbójnicy hukiem z pistoletu dali znać, że pora ruszać ...


Biegacze pokonywali tą samą trasę co wcześniej kijkarze  ...
Trasę zabezpieczali strażacy z lokalnych jednostek OSP oraz policjanci.Biegacze z uśmiechem na ustach pokonali Radziechowy  ...

Twardorzeczka ... również bez jakichkolwiek problemów ...Zawodników serdecznie witali mieszkańcy, którzy oprócz głośnego dopingu, częstowali napojami ...
I  tak towarzysząc maratończykom docieramy do niezwykle widokowych miejscowości ... Przed nami Ostre ....


W tle nasze okazałe Skrzyczne ... to tam muszą dotrzeć uczestnicy ...Z Ostrego prosto do jakże urokliwej, nie ukrywamy, naszej ukochanej Doliny Zimnika ...


Tutaj przywitał maratończyków kolejny punkt odżywczy ... Pojawili się również obecni podczas startu  zbójnicy  - przy okazji zapraszamy na fanpage Zbójników łod Żywca KLIKNIJ.

Tutaj również nie zawiedli kibice, którzy głośno motywowali zawodników...
Dolina Zimnika to niezwykle urzekające miejsce. Pisaliśmy o niej wielokrotnie, zapraszamy TUTAJ.


Po drodze zawodnicy mijali przygotowane punkty pomiarowe ...
Na trasie działało 8 punktów odżywczych .. w tym jeden lotny... Pieczęć nad nim sprawowała Weronika Dudek, która pojawiała się wszędzie tam, gdzie zawodnicy jej najbardziej potrzebowali ... I stąd też zjawiła się na trasie biegnącej przez Dolinę Zimnika.

BACA JEST WSZĘDZIEI ponowne spotkanie z Bacą, który wspierał zawodników ...
Uczestnicy po pokonaniu Buczyny, dotarli do punktu odżywczego, który śmiało można powiedzieć ... owiany jest już legendą ...  :) Punkt tuż przed Skrzycznem to duma Dyrektora Maratonu
 Sebastiana Dudka.Wszak wzmocnienie organizmu przed jednym z najtrudniejszych odcinków, jak najbardziej wskazane. Po naładowaniu akumulatorów  u Sebastiana, pora ruszać dalej ... szlakiem niebieskim ... kamienistym i stromym ... prowadzącym prosto na Skrzyczne. Taki podbieg to wyzwanie, niemniej zawodnicy zgodnie stwierdzili, że bez niego nie wyobrażają sobie tego maratonu. Szczyt Skrzycznego liczący 1257 m n.p.m przywitał uczestników wiatrem i mżawką. To dokładnie połowa trasy. Stąd zawodnicy ruszyli w kierunku Małego Skrzycznego, gdzie czekało na nich trudne kamieniste  zejście.


Po jego pokonaniu  czekał prawie 10 km zbieg ... utwardzoną drogą leśną do Kościelca, a następnie prosto do Doliny Zimnika.

Od  źródełka w Dolinie Zimnika na zawodników czekał powrót tą samą trasa co biegli wcześniej.

OSTATNIA PROSTKA


Po dotarciu do Radziechów, wydawać by się mogło, że do mety już blisko ... Ale to nie koniec ...  teraz czas na ostatni odcinek "pod górkę" ... Bieg Golgotą Beskidów wymagał sporej dawki samozaparcia ...Ostatni punkt odżywczy to jak zbawienie dla maratończyków.Tutaj też spotkaliśmy po raz wtóry zabezpieczenie medyczne ... Ratownicy byli do dyspozycji uczestników na wszystkich odcinkach trasy ... Wielu zawodników zdecydowało się na chwilowy postój przy Krzyżu Milenijnym ... Wszak widoczki rozpościerające się ze szczytu Matyski (609 m n.p.m) to kolejna porcja piękna ...
   Czas na zbieg z Matyski ... Tutaj co roku deszczowa pogoda serwowała dodatkową "atrakcję" ... Ten odcinek pokonać na własnych nogach udawał się tylko nielicznym ... Większość zjeżdżała  w pozycji siedzącej ... niekoniecznie tak chcąc ;)
W tym roku pogoda dopisała i Góreczki Abramskie bez niespodzianek ...
  No to jak, w przyszłym roku zamawiamy deszcz czy wolicie jednak "suchą" opcję tego kawałka?
Po kilku godzinach spędzonych w  trasie jakże wyczekiwana meta. W tym roku umiejscowiona była koło Domu Ludowego w Radziechowach.


Zasłużone medale i brawa!
I od nas ogromne gratulacje dla wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu ... jesteście WIELCY !!!
W Domu Ludowym na uczestników czekała Kapela Jodełki z Radziechów, która zadbała o muzyczną oprawę sportowego wydarzenia.  Przy góralskich pieśniach i gorącym posiłku, uczestnicy wymieniali się wrażeniami z trasy.


Tuż przed godz.16.00  rozpoczęła się ceremonia dekoracji zawodników w poszczególnych kategoriach. Liczne puchary, statuetki i nagrody powędrowały do najlepszych z najlepszych.

HARNAŚ DO KANADY

W tym roku przygotowano ponownie dla Ewy Henry nagrodę specjalną - pięknego rzeźbionego w drewnie Harnasia, tym razem pomalowanego farbą.Zeszłoroczny Harnaś 


Przypomnimy, w zeszłym roku Ewa,   uczestniczka Rajdu Nordic Walking, która do Radziechów przyleciała prosto z Kanady otrzymała równie okazałego Harnasia. Niestety "surowego" i na lotnisku w Toronto, podczas odprawy, Harnaś został skonfiskowany przez celników .... Powód ??? Jak to określili ... zagrożenie bakteriologiczne, a dokładniej pasożyty i mikroby, które niosą ryzyko dla sosen i sekwoi olbrzymich tego pięknego kraju. Jak tłumaczył funkcjonariusz, owe paskudztwa  na pewno czają się we wnętrzu niepolakierowanego, drewnianego Harnasia i przez to stanowią niebezpieczeństwo dla kraju ! Na nic się zdały tłumaczenia Ewy, że brała udział w zawodach i to jest właśnie nagroda. Urzędnicy byli nieugięci i Ewa musiała pożegnać się z Harnasiem :( Na otarcie łez pozwolono jej zrobić pożegnalne zdjęcie ze zbójnikiem.


Aby zapobiec podobnej sytuacji ... tym razem Harnaś został zabezpieczony ... i udało się :) Wiemy, że dotarł bezpiecznie za ocean, został wpuszczony do Kanady i obecnie stoi na honorowym miejscu w domu Ewy :) Przy okazji Ewo, pozdrawiamy gorąco i do zobaczenia w przyszłym roku :)

JUBILEUSZ BACY 

Nie możemy zapomnieć, o pięknym jubileuszu jaki obchodził Komandor. Otóż tegoroczny maraton zbiegł się z 25-leciem założenia Rodzinnego Klubu Biegacza "BACA" w Radziechowach, którego prezesem od samego początku jest wspomniany Edward Dudek.  Z tej okazji Baca otrzymał mnóstwo gratulacji, m.in od Wójta Gminy Radziechowy Macieja Miki,  Poseł Małgorzaty Pępek i Dyrektora Wydziału  Turystyki, Sportu, Kultury i Promocji Powiatu Żywieckiego Mirosława Dziergasa. Do powinszowań dołączamy również i my. Drogi Edwardzie, gratulujemy i życzymy pomyślności w realizacji wszelkich sportowych planów. 

Wielkie sportowe święto za nami.  Gratulujemy wszystkim kondycji, siły i wytrwałości.   I do zobaczenia za rok ! Pamiętajcie,  spotykamy się 5 listopada 2016 r. w Radziechowach :) 

A już teraz zapraszamy do GALERII, gdzie czeka na Was mnóstwo fotek z trasy KLIKNIJ !!!***

WYNIKI:
VIII Maraton Beskidy - KLIKNIJ
VII Rajd Nordic Walking - KLIKNIJ
I Mistrzostwa Polski w Maratonie Nordic Walking - KLIKNIJ
11 komentarzy:

 1. Aneta, cudowna relacja! Wspaniała robota przy tak przeładowanym rodzinnym rozkładzie jazdy. Ogladam zdjęcia i przeżywam sobie znowu kilometr po kilometrze ten cudowny jesienny dzien. Harnaś przyleciał owinięty w piernaty tym razem. Tym razem z Harnasiem jak z dzieckiem!
  Wiesz, przyszlo mi do glowy, ze za rok Twojemu małemu Skarbowi mozna wystrugac takie malutkie kijaszki moze juz dreptac na Skrzyczne :) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z całego serca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała relacja Anetka ukłony i serdeczne podziękowania za ogromny trud i wyzwanie, a maleńki Mikołaj niech rośnie razem z Maratonem Beskidy. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za to że po raz kolejny byłaś z nami i przygotowałaś tak wspaniałą fotorelację !

  OdpowiedzUsuń
 3. Brawo, pięknie napisane :) Fantastyczna impreza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brawo, super relacja :) Impreza pierwszorzędna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne ujęcia, świetna relacja, dziękujemy że Pani z nami była !

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie dałem rady być w tym roku u was temu tym bardziej dzięki za obszerną relację. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. No prosze rodzinka sie ci powiększyła ale fajnie gratulacje, a relacja mega. Pozdrawiam z K-c. Ola

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniała fotorelacja.
  Genialne przedsięwzięcie! Jakoś zwolenniczką maratonów nie jestem, ale ten inspiruje i nakręca. Może to kwestia atmosfery a może miejsca?
  Cudownie było poczytać i wczuć się choćby na chwilę w tą cała imprezę.
  Pokłony dla herosów za wytrwałość!

  ;))

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój ulubiony maraton.
  Jestem co roku.
  Pozdrawiam Edka, Weronikę i Sebe oraz całą ekipę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bolo super,na budúci rok som tu znova.

  OdpowiedzUsuń
 11. Cudowna fotorelacja magicznego maratonu. Tak bardzo chce się tam wracać.

  OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)