czwartek, 17 sierpnia 2017

Dożynki...w Lipowej i Leśnej ...We wtorek, 15 sierpnia  obchodziliśmy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Bożej Zielnej. To patronka ziemi i bujnej roślinności, która ma w opiece plony, cały dorobek rolników, a także strzeże naszego domostwa. Tego dnia przynosimy do kościoła bukiety i wianki z polnych kwiatów, zbóż i ziół. Poświęcone  mają nam zapewnić owocne zbiory w następnym roku.  
Święto to w całym kraju obchodzone jest bardzo uroczyście.
Tak też i było u nas.  


W kościele św. Bartłomieja w  Lipowej dożynkowe dekoracje ozdobiły wnętrze świątyni.  Jak przystało na Święto Plonów, przed ołtarzem widniała owocowo - warzywna  dekoracja.
Msza Święta Dziękczynna odbyła się o godz. 11.30.
Ministranci, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz księża, przeszli spod zakrystii do świątyni. Panie niosły wypieczony z tegorocznych ziaren chleb, dożynkowy wieniec oraz  kolorowe bukiety.

W uroczystej Eucharystii, przewodniczył ks. proboszcz Jan Kudłacik. Kazanie wygłosił ks. wikary Paweł Rojczyk, który dziękował za  tegoroczne zbiory i zwracał uwagę na trudy pracy rolnika. 
W nabożeństwie udział wzięły członkinie KGW Lipowa, sołtys Lipowej, radni oraz mieszkańcy.

Podczas Mszy Świętej  proboszcz poświęcił  chleb i wieniec dożynkowy, plony oraz bukiety.
Udzielił także błogosławieństwa na następny rok zbiorów. 
Po Mszy Świętej, przed kościołem na wszystkich wiernych czekała niespodzianka. Panie częstowały pysznymi domowymi wypiekami ... 

Pamiątkowe zdjęcie ...


Następnie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich wraz z zaproszonymi gośćmi udały się na poczęstunek do "Śliwkowej Lipowej".Na dożynkowym spotkaniu pojawił się także Wójt Gminy Lipowa Jan Góra.

Więcej zdjęć z Dożynek w Lipowej  - KLIKNIJ


Dożynki odbywały się także w Parafii św. Michała Archanioła w Leśnej.


Msza św. Dożynkowa  rozpoczęła się o godz. 11.00. Nabożeństwu przewodniczył ks. proboszcz Piotr Sadkiewicz, a kazanie wygłosił ks. wikary Łukasz Lach.W mszy udział wzięły członkinie KGW Sienna i KGW Leśna, strażacy z OSP Sienna i OSP Leśna, wójt Gminy Lipowa Jan Góra, sołtys, radni oraz parafianie.

Podczas Mszy poświęcony zostały chleb i wieniec dożynkowy, plony oraz bukiety.

Ksiądz proboszcz udzielił także błogosławieństwa na następny rok zbiorów.


Po uroczystości w kościele, na wszystkich parafian czekała niespodzianka przygotowana przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Siennej, które w tym roku wspólnie z Radą Sołecką z Siennej były organizatorkami Dożynek.


Wokół świątyni rozstawione były stoły, nakryte białymi obrusami.

A gospodynie częstowały wszystkich przepyszną grochówką, wiejskim chlebem ze smalcem, swojskimi ogórkami oraz domowym ciastem.


Rozstrzygnięty został także konkurs na najpiękniejszy, własnoręcznie zrobiony wianek. Do konkursu mógł przystąpić każdy. Wianki były przepiękne, wszystkie okazałe i niezwykle oryginalne. Wybór był bardzo trudny.Zwycięzcą okazała się rodzina z Francji, która przebywa u nas na wakacjach :)
Jak konkurs to oczywiście nagrody. A były nimi produkty swojskie przygotowane przez panie z KGW...  m.in. soki, oscypki, jajka, pęczek cebuli :)
Poza tym na parkingu przygotowano prezentację sprzętu rolniczego dawnego oraz współczesnego.
Wystawa to zderzenie dwóch czasów... sprzęt, którym pracowano na roli dawniej oraz najnowocześniejsze rolnictwo. Jak się domyślacie wystawa zrobiła niesamowitą furorę.Taka uroczystość wymaga uwiecznienia... oto pamiątkowe zdjęcia.WIĘCEJ ZDJĘĆ z Dożynek w Leśnej znajdziecie na stronie parafii TUTAJ


ŹRÓDŁO:
fot. z Dożynek w Leśnej- Parafia św. Michała Archanioła. Dziękujemy za udostępnienie! 

1 komentarz:

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)