sobota, 15 września 2018

Dożynki i 60-lecie KGW Słotwina... RELACJA
W sobotę 8 września 2018r.
w Słotwinie odbyły się Dożynki.
W tym roku były wyjątkowe, bowiem połączone zostały z Jubileuszem 60-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Słotwinie. Przed godz. 14.00 spod strażnicy ruszył rozśpiewany korowód w kierunku kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie.

Gospodynie ze Słotwiny niosły dożynkowy chleb, a także kosze z tegorocznymi darami. 

Towarzyszył im uzdolniony mieszkaniec Słotwiny Piotr Dawid, który zadbał o muzyczną oprawę korowodu. Przed kościołem wszystkich wiernych przywitał proboszcz parafii ks. Mieczysław Grabowski, a następnie zaprosił na uroczystą mszę.
Specjalnie na sobotnią uroczystość kościół przystrojony został dożynkowymi akcentami.
Przed świątynią uwagę przykuwały bukiety z żółtych słoneczników i polnych kwiatów, natomiast w środku owocowo-warzywna dekoracja.


W nabożeństwie  udział wzięły członkinie KGW, przedstawiciele władz, szkoły, lokalnych organizacji i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

W trakcie Mszy Świętej Dziękczynnej, członkinie KGW złożyły na ręce proboszcza chleb dożynkowy oraz kosze z tegorocznymi darami, z prośbą o błogosławieństwo dla wszystkich rolników.Po Nabożeństwie pamiątkowe zdjęcie...

...i można ruszać do strażnicy, gdzie przewidziano ciąg dalszy uroczystości.Na wszystkich czekała już odświętnie przystrojona sala z pięknie nakrytymi stołami, na których stały wazony z świeżymi, kolorowymi bukietami.


Dodatkowo przygotowano tablice ze zdjęciami upamiętniającymi 60 lat działalności koła.

Na sali pojawiły się  członkinie KGW Słotwina oraz delegacje z pozostałych kół naszej gminy, a także wójt gminy  Jan Góra z małżonką, sołtys Słotwiny Maria Binda-Sapeta, ks. proboszcz Mieczysław Grabowski, ks. Sławomir Pietraszko, radni  Halina Krywult, Andrzej Binda i Piotr Śliwa, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Danuta Knapek, nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka Marian Knapek, Małgorzata Michalska Gąsiorek z UG Lipowa, prezes OSP Słotwina Jan Binda wraz z delegacją, przedstawiciele LKS "Sokół" Słotwina, przewodniczący spółki wodociągowej Zdzisław Setla z małżonką.
Uroczystego otwarcia jubileuszu dokonały członkini KGW Bożena Ćwikła oraz radna Halina Krywult.


Panie przedstawiły także historię klubu.
HISTORIA 

Koło Gospodyń Wiejskich w Słotwinie powstało w 1958r. Przewodniczącą od początku do 1969r. była Karolina Wandzel. W kole organizowane były kursy gotowania, szycia, szkolenia rolnicze, wycieczki krajoznawcze oraz dożynki.


 Przez kolejne dwa lata  przewodniczącą była Krystyna Binda. W czasie jej działalności zorganizowano punkt usługowy z wypożyczalnią sprzętu domowego. Na uroczyste obchody 700-lecia Żywca, zakupiono członkiniom góralskie stroje.

Kolejną przewodniczącą była Maria Wandzel, która działała od 1973 do 1983 roku. W tym czasie KGW współpracowało z Kółkiem Rolniczym, a także w kierunku kulturowo-oświatowym. Organizowane były obchody Dnia Kobiet oraz wyjazdy do teatru w Bielsku-Białej.

Od 1984 do 1994r funkcję przewodniczącej pełniła Halina Caputa. Za jej działalności były nadal organizowane spotkania kulturowe, zabawy taneczne, dożynki wiejskie i spotkania z rencistami. W tym czasie strażacy udostępnili KGW salkę w stanie surowym, którą same wykończyły i urządziły.
Od 1994 do 2012 r. przewodniczącą była Barbara Pawlus, która rozkorzeniała tradycje regionalne wsi. Kobiety z KGW zakupiły obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który noszą w procesjach na Wielkanoc, Boże Ciało, Odpust Parafialny i Oktawe.


W roku 2012 przewodniczącą została Barbara Śliwa i pełniła tą funkcję przez dwa lata. W czasie jej działalności  zorganizowana  była wycieczka do Sandomierza i Kazimierza nad Wisłą. Odbyły się także Dożynki Wiejskie. Gospodynie uczestniczyły w Dniach Powiatu Żywieckiego, gdzie przygotowywały tradycyjne posiłki.

W roku 2014 na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym przewodniczącą została wybrana Zofia Semik i tą funkcję sprawuje do dzisiaj. Jest pomysłodawczynią spotkań wielkanocnych.
W 2016r. założono stowarzyszenie KGW Słotwina, które owocuje na każdym kroku. Panie otrzymały możliwość przystępowania do wielu konkursów, dzięki którym mogą rozwijać swoje koło.

Gospodynie biorą aktywny udział w życiu parafialnym, m.in. w  dożynkach, w odpustach, w obchodach Bożego Ciała. Uczestniczą w licznych pielgrzymkach. Biorą czynny udział w uroczystościach patriotycznych na terenie gminy Lipowa, a także w gminnych wydarzeniach takich jak np. Dni Gminy Lipowa.


Podczas sobotniej uroczystości uczczono minutą ciszy pamieć nieobecnych już członkiń KGW.

- Chociaż nie ma już wśród nas ludzi, którzy dali początek naszej działalności to pamiętamy, że zasiane przez nich ziarno działalności społecznej dla wsi daje coraz lepsze plony.
Kolejno z-ca przewodniczącej KGW Bronisława Jano oraz wójt Jan Góra wręczyli dyplomy członkiniom, które zawsze były gotowe do pracy i nowych wyzwań.
- Wzajemna pomoc i wspólna praca zbliża ludzi do siebie i ich jednoczy. Ta dewiza przyświecała paniom przez 60 lat trwania KGW w Słotwinie. To diamentowy jubileusz, który jest okazją do wielu życzeń, a także wyróżnień członkiń koła za wieloletnią pracę na rzecz KGW.

Oprócz dyplomów panie otrzymały okolicznościowe medale.

Podobne medale otrzymali wszyscy goście oraz osoby zaangażowane i wspierające działalność koła.

Podczas uroczystości wójt gminy Lipowa Jan Góra pogratulował paniom jubileuszu i podziękował za działania podejmowane na rzecz integracji społecznej oraz wielki wkład w kultywowanie tradycji oraz zwyczajów regionalnych, które stanowią o tożsamości Naszej Ziemi Lipowskiej.
- Dziękuję za pasję, trud i oddanie idei upowszechniania kultury oraz nieocenioną pomoc w wielu inicjatywach na rzecz społeczności lokalnej, za udział we wszystkich ważnych wydarzeniach gminy i wielkie przywiązanie do naszej małej ojczyzny.

Wójt złożył także jubilatkom życzenia dalszych sukcesów i realizacji zamierzonych celów.

Głos zabrał także nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka Marian Knapek:
 - Darzę ogromnym uznaniem nieustające wysiłki Pań w kontynuację wieloletniej rodzimej tradycji Ziemi Żywieckiej z nutą nowoczesności wyrażający się m.in. w przygotowaniu potraw, sztuce ludowej czy muzyce. Wasza bogata przeszłość, ciekawa historia oraz wyjątkowe tradycje stanowią doskonały fundament dla przyszłej działalności. 

Nadleśniczy złożył życzenia i  podziękował paniom za góralski upór, pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego  oraz owocną współpracę z nadleśnictwem. 


Gratulacje złożyła również dyrektor ZSP w Słotwinie Danuta Knapek:
-Proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz wyrazy szczerego uznania dla zaangażowania Pań w działalność Koła i upowszechniania kultury i tradycji polskiej wsi. Gratuluję wielu osiągnięć i sukcesów oraz życzę ambitnych planów i zamierzeń na przyszłość.

Danuta Knapek podziękowała także za aktywną współpracę ze szkołą.


Pora na występy :)
Na początek zaprezentowały się dzieci z lokalnej szkoły, które jak zawsze zachwyciły perfekcyjnym wykonaniem.Mali artyści za swój występ otrzymali gromkie brawa, a także słodkie upominki.Kolejno w barwnych, ludowych strojach wystąpiły członkinie KGW Słotwina, które zaprezentowały wesołe przyśpiewki.

Po części oficjalnej podano przepyszny, domowy obiad, a następnie kawę, herbatę i ciasto. Jak zawsze wszystko było smaczne i błyskawicznie znikało z talerzy.

Członkinie otrzymały wiele listów gratulacyjnych i prezentów. Jednym z nich był obraz wykonany przez twórcę ludowego Mieczysława Skoczylasa.  O tym wyjątkowym artyście przeczytacie na naszej stronie TUTAJ
Wystawiona została również Księga Pamiątkowa, do której można było złożyć uroczyste wpisy.Drogie Członkinie KGW Słotwina!

Prosimy przyjmijcie nasze najserdeczniejsze gratulacje z okazji Diamentowego Jubileuszu. Składamy wyrazy uznania za Waszą pracę, trud, wytrwałość i zaangażowanie. Równocześnie życzymy Wam Drogie Panie dużo zdrowia, pomyślności, twórczych pomysłów, owocnej współpracy z gminą, lokalnymi grupami działania, a także koleżankami z pozostałych kół. Niech Wasze Koło stale  powiększa się o nowe, młode gospodynie a praca społeczna na rzecz drugich, dostarcza Paniom wielu satysfakcji. 
Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do galerii, gdzie czeka na Was więcej zdjęć z uroczystości KLIKNIJŹRÓDŁO:
Dziękujemy Członkiniom KGW Słotwina za możliwość wykorzystania historii koła. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)