czwartek, 20 września 2018

W drodze do niepodległości...W tym roku przypada jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji w całym kraju organizowane są różne wydarzenia, mające na celu uczczenie tej wyjątkowej rocznicy a także budowanie i pielęgnację dumy narodowej, głównie wśród młodego pokolenia.

Wczoraj, 19 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Twardorzeczce uroczyście otwarto wystawę wpisującą się w obchody 100- lecia Niepodległości Polski. Wystawa zatytułowana 
„W drodze do niepodległości” prezentuje trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości i kształtowania się polskiej państowości.


Na 30 tablicach opisuje historię od formowania się legionów w 1914 roku aż po reformę Grabskiego w 1924.
Tablice ilustrowane zdjęciami z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego i skanami dokumentów pochodzących z zasobu Archiwum Akt Nowych, pozwalają przyswoić wiedzę na temat formowania się granic i rozwoju Państwa Polskiego.

Wystawa ma na celu przypomnienie najważniejszych faktów i postaci związanych z tym wydarzeniem. To nowoczesna i atrakcyjna lekcja historii dla uczniów i dorosłych, dla tych, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w obchodach i wspólnym radosnym świętowaniu stulecia niepodległości.

Wystawę można obejrzeć DO KOŃCA TYGODNIA w budynku szkoły. 

Patronat nad projektem objęli: Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WIĘCEJ o wystawie przeczytacie na stronie projektu TUTAJAby wystawa mogła odbyć się w Twardorzeczce nauczycielka historii Marcela Knapek - Potępa rezerwowała ją już w lutym!
 Otrzymała także pakiet edukacyjny “Teczka sztubaka – pokolenie Niepodległej” zawierający zbiór przedmiotów i dokumentów, dzięki którym uczniowie mogą przenieść się w czasie, w klimat 1918 roku.

Z okazji wczorajszej inauguracji, uczniowie klas 3 gimnazjum, pod czujnym okiem swoich nauczycielek - Marceli Knapek-Potępy i Aliny Koman, przygotowali piękny apel. Oprócz perfekcyjnego wykonania,  zachwycili pięknymi strojami. 


Bicie dzwonów, przejmująca muzyka, wzruszające pieśni i krótkie wspomnienia o bohaterach...

- Po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapy Europy jako niezależne, suwerenne państwo. 
Głównym bohaterem tych wydarzeń był Józef Piłsudski, dowódca I Brygady Legionów Polskich – najsłynniejszej wówczas polskiej jednostki wojskowej (...)Młodzież przypomniała najważniejsze  fakty dotyczące Piłsudskiego, ale i nie tylko, bo przecież kim byłby nawet największy wódz bez swojej armii? 


-  Dzisiejszy apel poświęcamy szeregowym, bezimiennym żołnierzom oraz ich doli i niedoli wojennej, której wyraz dawali w swojej twórczości legionowej. Ich odwadze i wielkiemu patriotyzmowi Polska zawdzięcza odzyskanie niepodległości. W dalekiej i ciężkiej drodze szeregom tym, na równi z wiarą w wolną Ojczyznę, dodawała sił prosta pieśń żołnierska. Ona krzepiła serca, starczyć musiała za wszystko. - mówili trzecioklasiści. 

Po przedstawieniu głos zabrał dyrektor szkoły i zaproszeni goście.Kolejno wszyscy udali się na plac przy nowym Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce.
Tam, czekały już młode dąbki ufundowane przez Nadleśnictwo Węgierska Górka. 

 100 drzew na 100 lat wolnej Polski

Pierwsze drzewka posadzili: dyrektor szkoły Piotr Tlałka, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Ostrem -  Twardorzeczce ks. Krzysztof Gałecki, wójt gminy Lipowa Jan Góra, radny powiatowy, nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka Marian Knapek, radna Krystyna Małysa- Brodka,  przewodnicząca KGW Twardorzeczka Anna Knapek a także Bogusław Steblik,  którego przodek ppłk. Władysław Steblik  brał udział w I i II wojnie światowej, a w czasach II RP był dyplomatą.

Oczywiście dąbki posadzili również uczniowie ZSP w Twardorzeczce. 

Takie wydarzenie warte jest uwiecznienia...Na koniec Bogusław Steblik zaprezentował bogatą galerię zdjęć z różnych wydarzeń historycznych , w których jego przodek brał udział. O życiu, walce, służbie i  twórczości ppłk Władysława Steblika, żołnierza, oficera, dyplomaty, historyka wojskowości przeczytacie na stronie poświęconej jego pamięci TUTAJ.

WIĘCEJ ZDJĘĆ z uroczystości znajdziecie TUTAJŹRÓDŁO:
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Twardorzeczce - W poście wykorzystaliśmy informacje dotyczącą wystawy oraz apelu. Dziękujemy Pani Marceli Knapek - Potępie za pomoc. Pozdrawiamy serdecznie.
wladyslawsteblik.pl, dlaniepodleglej.pl


1 komentarz:

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)