poniedziałek, 9 września 2019

Drugi dzień święta gminy i jubileusz zespołu Lipowianie ... RELACJA

W niedzielę, 25 sierpnia obchodziliśmy drugi dzień Dni Śliwkowej Gminy Lipowa. Tego dnia świętowaliśmy także jubileusz XX-lecia działalności Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lipowianie.
Niedzielne popołudnie minęło pod znakiem folkloru, nie tylko naszego żywieckiego, ale także cieszyńskiego, małopolskiego, a nawet węgierskiego. Mogliśmy usłyszeć bogate wiązanki pieśni ludowych, obejrzeć przepiękne regionalne stroje, a także rozkoszować się widokiem góralskich tańców. 


Podobnie jak dzień wcześniej członkinie Kół Gospodyń Wiejskich serwowały regionalne potrawy a twórcy ludowi zachęcali do odwiedzania kolorowych kramów.  Także Gminna Biblioteka Publiczna zapraszała do swojego stoiska. 
Oczywiście bezpłatny punkt z wodą pitną usytuowany przy sali OSP, działał również w niedzielne popołudnie. Tam, każdy chętny mógł skosztować wody  z "Malinowskiego Potoku". Przypomnijmy,  rok temu gmina otwarła własne ujęcie wody i od tego czasu w naszych kranach płynie woda właśnie z Malinowskiego Potoku, czysta i smaczna.



Drugi dzień Dni Śliwkowej Gminy Lipowa poprowadziła Małgorzata Filary-Furowicz.






Niedzielne świętowanie rozpoczęli podopieczni FUNDACJI BRACI GOLEC, której to ogniska działają na Żywiecczyźnie. Jedno z nich w naszej Lipowej. Pierwsze przesłuchania odbyły się w listopadzie 2016r.,  a już od marca 2017r. dzieci z naszej gminy rozpoczęły naukę śpiewu i gry na instrumentach. 

 Młodzi artyści zaprezentowali się fenomenalnie. Widać, jak wielkie postępy robią, co zasługuje na pochwałę dla instruktorów, którzy wkładają wiele serca w rozwijanie talentów swoich uczniów.
Kolejno wystąpili goście z gminy Gródek nad Dunajcem MAŁE ROŻNOWIOKI
Ubrani w oryginalne stroje Pogórzan Sądeckich zaprezentowali przyśpiewki ludowe i tańce zaczerpnięte z regionu Małopolski -  Pogórza Rożnowskiego. 



Pora na oficjalne otwarcie drugiego dnia święta gminy, które dokonał wójt gminy Jan Góra. 


W ogromnym pudle opatrzonym piękną czerwoną wstęgą czekała niespodzianka dla dzieci... Po otwarciu, ukazały się kolorowe balony, które wyfrunęły i  poszybowały hen wysoko...  Każdy balonik to życzenie jakiegoś maluszka, zatem oby wszystkie   marzenia się spełniły :)

Dla najmłodszych przygotowano coś jeszcze... Miejsce, w którym mogły wyszaleć się do woli. To słynna STREFA ATRAKCJI,  dodamy BEZPŁATNA.  Już po raz kolejny czekała na dzieci w ostatni dzień świętowania. 





Tutaj też rozdawano milusińskim darmowe lody.


W trakcie świętowania po placu przechadzał się Gandalf i Gimli z Bractwa Śródziemia. Miłośnicy postaci Tolkiena, mieli nie lada atrakcję, wykonania sobie pamiątkowego zdjęcia ze swoimi ulubieńcami.  




Wracamy do artystów występujących na lipowskiej scenie...  

Do zespołu Lipowianie, należą także MALI LIPOWIANIE.
Grupa działa od 2016r. i obecnie liczy 50 dzieci w wieku od 6 do 14 lat. 

Dzieciaki zaprezentowały się perfekcyjnie. Widać ogrom pracy, jaki włożyły w przygotowanie swojego występu. Gratulujemy Wam Kochane Dzieci, a Wam Drodzy Rodzice tak wspaniałych pociech. 

Dzieciaki za swój przepiękny, kolorowy i niezwykle pracochłonny występ zebrali gromkie brawa. 


Beata Grzegorzek instruktor zespołu Małe Rożnowioki, który chwilę wcześniej występował na scenie oraz jego przedstawiciele,  pogratulowali Lipowianom jubileuszu i złożyli najserdeczniejsze życzenia. 

Na zakończenie, każde dziecko z zespołu otrzymało zdjęcie grupy, które jesteśmy przekonani, znajdzie się na honorowym miejscu w domu. Wszak pamiątka z tak pięknego wydarzenia to poważna sprawa. 
Dzieci i młodzież to przyszłość naszej gminy i okolic.  Zdecydowanie Żywiecczyzna nie ma powodów do zmartwień. Rośnie nam uzdolnione pokolenie, które kocha folklor, a swoimi występami potrafi zachwycić i wzruszyć jednocześnie.

 I tak oto kolejne utalentowane grono, tym razem ZESPÓŁ REGIONALNY MAGURZANIE.

Grupa oprócz przepięknych strojów, zaprezentowała wiązankę tańców krakowiaków wschodnich.

 Magurzanie zachwycili publiczność i zostali sowicie nagrodzeni oklaskami.  

Z minuty na minutę na Placu w Centrum Lipowej robiło się coraz  ciemniej. Przyczyna? Szalejąca wokoło burza. W związku z tym  nastąpiła przymusowa przerwa w programie. Opady deszczu i groźne pioruny przegoniły wszystkich pod namiot. 



Deszcz sprawił, że wszystkie stroje natychmiast przeniesiono w bezpieczne miejsce, do pobliskiej sali OSP.




Kiedy zagrożenie zmalało, na scenę wyszła wierna korzeniom muzyki Beskidu Żywieckiego KAPELA POPIERONIE
Grupa swoim śpiewem i grą na instrumentach, zdecydowanie rozjaśniła to deszczowe popołudnie.  


Na jubileusz Lipowian przyjechali także goście z Węgier. To zaprzyjaźniony zespół o nazwie CSATANGOLÓ TÁNCCSOPORT z miejscowości Isaszeg. Grupa zaprezentowała pieśni ludowe i charakterystyczne dla swojego regionu tańce. Uwagę przykuwały stroje, które znacznie różnią się od naszych regionalnych. 

Pora na świętujących Lipowian, ale zanim przejdziemy do występu, parę słów o zespole ...

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie istnieje od 1999 roku. Jest to grupa ludzi rozmiłowanych w tańcu, śpiewie i muzyce ludowej a zwłaszcza Żywiecczyzny. Kultywują oni dawne tradycje związane życiem codziennym Górali Beskidzkich. Zespół „Lipowianie” jako jeden z niewielu na tym terenie, jest zespołem wielopokoleniowym, a jego członkowie pamiętają jeszcze swoje babcie tańczące w tradycyjny sposób. 

Założycielem zespołu był Jan Brodka wraz z byłym wójtem Lipowej Wojciechem Zuziakiem, pałeczkę po nim przejął Józef Łanowski. Choreografami kolejno byli Elżbieta Możeszek, Adam Adamowski, Krystyna Kwaśniewicz, Mateusz Pindel, Paulina Klimczak.


Od 2014 roku pracę z RZPiT „Lipowianie” rozpoczęła Brygida Sordyl, która została kierownikiem artystycznym oraz instruktorem śpiewu i muzyki, natomiast choreografem od 2016 roku jest Paulina Skrok. 


Do końca 2015 roku zespół działał pod Stowarzyszeniem Kulturalnym Lipowianie. Obecnie z inicjatywy wójta Jana Góry RZPiT „Lipowianie” działa pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej. Wójt Jan Góra podjął trud zakupienia nowych strojów pasterskich dla grupy podstawowej. Zespół ma w swoim repertuarze tańce górali żywieckich, m.in. koń, koło, obyrtka, siustany. A teraz doszły tańce z nowych regionów, o których już za chwilę. W grudniu 2017 roku zespół „Lipowianie” zakończył sezon nagrywając płytę z Kolędami i Pastorałkami pt. „Stało się weseli”, która jako pierwsza płyta CD w dorobku zespołu zapisuje się w nim na stałe. Obecnie zespół liczy 35 osób.


 Jubileuszowy występ podzielony został na dwa bloki. W pierwszym członkowie zatańczyli tańce mieszczan żywieckich. Zaprezentowali się w nowych, niezwykle okazałych strojach. Zobaczcie, jak Lipowianie dostojnie wyglądali...


Kolejno płeć piękna zatańczyła tańce łowickie. 

Następnie Lipowianie przedstawili tańce rzeszowskie.
Pierwszą część zakończyły gratulacje z okazji jubileuszu, które złożyło wielu zacnych gości, m.in. 
wicemarszałek województwa śląskiego Beata Białowąs, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, przewodniczący rady powiatu żywieckiego Wiesław Sypta, radna powiatu żywieckiego Jadwiga Jakubiec, radny powiatu żywieckiego i nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka Marian Knapek, radni Andrzej Binda, Katarzyna Skrzypek, sołtys i radny Lipowej Jan Sołtysik.
Pamiątkowa patera, nagroda pieniężna, album, gwiazda kolędnicza, 20 czerwonych róż, listy gratulacyjne - wszystko dla Lipowian od szanownych gości.

Podziękowania i kwiaty prosto od wójta powędrowały także do członkini zespołu Lucyny Matuszek, która uszyła nowe stroje Lipowianom. Sami przyznacie, robią wrażenie. Są po prostu piękne.






Wójt podziękował pani marszałek i panu wojewodzie za przybycie i wręczył im śliwkowy kołacz. 










Za lata współpracy bukiet powędrował do członkini Lipowian i byłej dyrektor przedszkola w Leśnej Barbary Piecuch.





Słowa uznania włodarz skierował do Brygidy Sordyl, która jak powiedział "gra, śpiewa, uczy i zaraża góralszczyzną wszystkich" oraz choreograf Pauliny Skrok, dzięki której wszystkie tańce dopięte są na ostatni guzik. 

Z kolei w imieniu zespołu, pani kierownik wyraziła wdzięczność za wsparcie, pomoc i zaangażowanie: 

Ogromne podziękowania i dla Pana:

- kwiaty, żeby miał Pan ładnie w gabinecie... bo w domu, ma Pan piękną żonę,
- spinka, żeby następnym razem był Pan porządnie u... ustawiony,
- kapelusz, aby wyglądać jak tancerz z zespołu Lipowianie,
- i jeszcze "co nie co", żeby nogi do tańca chodziły - mówiła Brygida Sordyl i po chwili dodała-  Za rok sprawdzimy czy wójt potrafi skakać przez kapelusz...  :) 

Lipowianie podziękowali także sekretarz gminy Jolancie Pryszcz oraz państwu Wróbel- Szymonowi, pracownikowi działu promocji  i  Sylwii, dyrektor biblioteki w Lipowej, pod którą to działa zespół.

Gratulacje jubilatom złożyła delegacja z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Żywiecka, przedstawicielki Zespołu Pieśni i Tańca Pilsko,  członkini Zespołu Regionalnego Magurzanie oraz goście z Węgier -zespół Csatangoló Tánccsoport.

Po gratulacjach i podziękowaniach czas na drugą część występu. Lipowianie rozpoczęli piosenkami i tańcami górali spiskich. I tu ciekawostka... Lipowianie są jedynym i pierwszym zespołem na Żywiecczyźnie, który zrobił tańce z regionu spiskiego. 

Następnie przedstawili wiązankę pieśni i tańców górali żywieckich.



 Lipowianie oczarowali publiczność, brawom nie było końca. 










Na zakończenie grupa otrzymała pamiątkowe zdjęcia. 

Nie obyło się bez chwil wzruszenia, kiedy to członkowie zespołu składali  wyrazy wdzięczności dwóm paniom, dzięki którym zespół tak wspaniale się rozwija - Brygidzie Sordyl oraz Paulinie Skrok.

Bez pamiątkowego zdjęcia ani rusz... 
Oto Lipowianie w pełnej okazałości 💖
Tegoroczne święto gminy zakończyła KAPELA DEJCIE SPOKÓJ.  Czwórka młodych muzyków z Łodygowic swoją żywą i energiczną muzyką porwała do wspólnej zabawy zgromadzoną publiczność.



Było radośnie, głośno i skocznie. 
Nogi same rwały się do tańca.









I tak tegoroczne Dni Gminy Lipowa dobiegły końca. To były dwa dni świetnej zabawy, fantastycznej muzyki, pełne folkloru i cudownego jubileuszu. 






WIĘCEJ ZDJĘĆ

Oczywiście mamy dla Was więcej fotek z drugiego dnia. Kliknijcie TUTAJ. Miłego oglądania!



Zapraszamy jeszcze na materiał filmowy, przygotowany przez redakcję Beskid Live.


Fotorelację z pierwszego dnia (24 sierpnia, sobota), w którym gwiazdą wieczoru był zespół ENEJ  znajdziecie TUTAJ



ŹRÓDŁO:
Historia zespołu Lipowianie z fb strony zespołu - tu

2 komentarze:

  1. Lipowianie było pięknie. Gratuluję dwudziestki i kolejnej życzę. 100 lat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lewelacja mali Lipowianie

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)