piątek, 20 marca 2015

Częściowe zaćmienie Słońca ...

Dzisiaj 20 marca 2015r. ... pierwszy Dzień Wiosny ... Pożegnaliśmy zimę i z uśmiechem na ustach witamy  nową porę roku :) Słoneczko świeci, ptaszki śpiewają, wszystko powoli kwitnie wkoło ... jest pięknie ... jedynie taka mała prośba do Pani Wiosny, by temperaturkę podniosła  o parę stopni i ... będzie idealnie :)

Dzisiejszy dzień  to nie tylko początek wiosny ... Tak się akurat złożyło, że przed południem mieliśmy okazję obserwować niezwykle atrakcyjne zjawisko, a mianowicie ... zaćmienie Słońca.  Tak jak Was wczoraj informowaliśmy KLIKNIJ, spektakl rozpoczął się kilka minut po 9.40 i trwał ponad 2 godziny. Z minuty na minutę Księżyc przysłaniał coraz większą powierzchnię Słońca. Swoje największe możliwości pokazał o 10.52, kiedy zaćmienie pokryło ponad 60 % Słońca. Niesamowity widok ... Im dalej na północ, tym zaćmienie było większe.  Całkowite zaćmienie mogli podziwiać jedynie mieszkańcy Wysp Owczych i Swalbard.  
Nas te 60 % też satysfakcjonuje i cieszymy się, że mogliśmy być świadkami tego spektakularnego zjawiska. 

Do bezpiecznej obserwacji powinno używać się specjalnych okularów lub folii mylarowej. My niestety nie dysponowaliśmy ani jednym, ani drugim, dlatego w ruch poszły stare zdjęcia rentgenowskie ;) Tak, tak wiemy ... to nie jest bezpieczne, nie chroni oczu przed UV, niemniej w "pewien sposób" zdało swój egzamin.... Nie obserwowaliśmy Słońca przez cały czas, wiec na tą chwilę  było najlepszym rozwiązaniem jakie udało nam się znaleźć :)  Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)  Najważniejsze, że najmłodsi członkowie rodziny zachwyceni efektem. A naprawdę warto było dzisiaj, choć na chwilę zatrzymać się i zerknąć w stronę Słońca ... wszak kolejne tak widowiskowe zaćmienie czeka nas dopiero za 11 lat ... :)


1 komentarz:

  1. Oglondałam fajne było to zaćmienie :)

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)