poniedziałek, 30 marca 2015

Niedziela Palmowa i konkurs palm ...Za nami Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej.
 To również ostatnia niedziela przed Wielkanocą, ale i także pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia - okresu upamiętniającego w kościele ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu.

 Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji kościoła. 

Według obrzędów katolickich, tego dnia, wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. 
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. W palmę wplata się również bukszpan, cis, borówkę, widłak. Dodatkowo całość zdobi się baziami, kwiatami z bibuły, kolorowymi wstążkami. W parafiach odbywają się świecenia palm i tradycyjne procesje. To nawiązanie do radosnej atmosfery jaka panowała podczas przybycia Jezusa do Jerozolimy.

Ale to nie wszystko ...  organizowane są również konkursy palm :)  Na największe i  na najładniejsze :) W Parafii Matki Bożej Różańcowej w Ostrem - Twardorzeczce wierni przygotowali barwne palmy, które po uroczystym Nabożeństwie zostały nagrodzone.


Strażacy z OSP Ostre już po raz drugi własnoręcznie wykonali palmę, która zrobiła spore wrażenie chyba na wszystkich. Ale nie ma co się dziwić ... jej wysokość była imponująca ... 8m 50cm !!!
 Tym samym udało się pobić rekord zeszłorocznej palmy aż o 20 cm :)
W konkursie na największą palmę,  dzieło druhów bezapelacyjnie zajęło pierwsze miejsce. Jednak strażacy zrezygnowali z nagrody na poczet pozostałych uczestników.


O ile przyznanie nagród w kategorii na największą palmę było dość łatwym zadaniem ...

.... to wybranie najładniejszych nie było już takie proste ...
Wszystkie palmy były niezwykle piękne, kolorowe i pracochłonne.Te najpiękniejsze zostały nagrodzone świętymi obrazami, a wszystkie pozostałe  nagrodami pocieszenia ... puzzlami na niedzielny wieczór :)

Wracając do największej palmy ... po Nabożeństwie strażacy przenieśli swoje dzieło do strażnicy :) Wniesienie 8,5m palmy nie było takie proste ... ale nasi strażacy dali radę.
Gratulujemy efektownej palmy i  wytrwałości przy jej tworzeniu  :)

 W Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie również odbył się konkurs palm. Przeczytacie o tym na stronie parafii  KLIKNIJ 

A jak wyglądały obchody Niedzieli Palmowej w pozostałych parafiach ?
Zapraszamy do obejrzenia fotek:

* Parafia św. Bartłomieja w Lipowej KLIKNIJ


* Parafia św. Michała Archanioła w Leśnej
KLIKNIJ
WIĘCEJ ZDJĘĆ z Ostrego
 KLIKNIJ


1 komentarz:

  1. Brawo strażacy!
    Potrafią się zgrać trzeba przyznać.

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)