czwartek, 19 marca 2015

Jutro zaćmienie Słońca ...Już jutro, 20 marca 2015r. będziemy świadkami niesamowitego zjawiska ... Otóż przed południem czekać będzie na nas prawdziwy spektakl na niebie, a mianowicie ... zaćmienie Słońca. Nie przegapcie tej chwili, gdyż kolejne odbędzie się dopiero w 2026 r. A dodać musimy, że za 11 lat efekt nie będzie taki spektakularny,  gdyż zaćmienie  rozpocznie się po godz. 19.00. 


Jutrzejsze, częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w całej Europie, a także z terytorium Afryki Północnej i Zachodniej, na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i azjatyckiej części Rosji. Im dalej na północ tym zaćmienie Słońca będzie większe. Całkowite zaćmienie będą mieli okazje podziwiać jedynie mieszkańcy Wysp Owczych i Svalbard.Na terenie naszego kraju Księżyc zakryje od 60 do 80 procent tarczy Słońca. 
Na nas czekać będzie "jedynie" ok. 60 procent, ale według nas i tak warto to zobaczyć.   

Zaćmienie w Polsce rozpocznie się o godz. 9.39, maksymalną fazę osiągnie o 10. 52, a zakończy się tuż po 12.00. 

Do obserwacji jutrzejszego zjawiska nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, niemniej musimy pamiętać o ochronie naszych oczu ! 


Bezpieczną obserwację umożliwiają : 


* folia mylarowa Baadera ND5  KLIKNIJ
* okulary do obserwacji ze specjalną folią
* szkło spawalnicze o stopniu przyciemnienia minimum 12, maksimum 14 KLIKNIJ


Do obserwacji można również użyć, choć nie chroni przed promieniowaniem UV:

* naświetlonej kliszy rentgenowskiej - patrzeć przez ciemne miejsce KLIKNIJ

Pamiętajcie!  
Nie wolno obserwować zaćmienia gołym okiem, a tym bardziej używać teleskopów i lornetek. To może przyczynić się do trwałego uszkodzenia wzroku! 

W tym roku częściowe zaćmienie Słońca wypadnie tego samego dnia co początek astronomicznej wiosny. Wagarów nie polecamy, ale zachęcamy nauczycieli i dyrektorów szkół do zorganizowania wspólnej obserwacji zaćmienia Słońca. 
To zjawisko, dla niektórych uczniów, będzie widoczne po raz pierwszy w życiu ! 

Źródło:


1 komentarz:

  1. No nasz dyro chyba czytał waszego bloga bo nie mieliśmy lekcji tylko zrobił nam plenerową lekcję i mogliśmy patrzeć z pola.

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)