sobota, 15 sierpnia 2015

Święto kościelne i państwowe ...
Dzisiejszego dnia obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwanej Matki Bożej Zielnej-
 patronki ziemi i jej bujnej roślinności. 

Święto to obchodzone jest  od V wieku, jest jednym z najważniejszych maryjnych uroczystości w roku. W całym kraju  jest obchodzone bardzo uroczyście.  

Matka Boża Zielna ma w opiece plony, cały dorobek rolników, a także strzeże naszego domostwa. To dlatego dzisiejszego dnia w kościele święcimy bukiety i wianki z polnych kwiatów, zbóż i ziół. 
Ma nam to zapewnić owocne zbiory w następnym roku.

Dzisiejszy dzień to świetna okazja aby zachwycić się pięknem świata i przyrody. 
A my zdecydowanie mamy za co dziękować ...


15 sierpnia to nie tylko święto kościelne, ale także Święto Wojska Polskiego oraz 95. rocznica Bitwy Warszawskiej. 

Święto Wojska Polskiego obchodzimy od 1992,  na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Do 1947r. w tym dniu obchodzone było Święto Żołnierza. W następnych latach komunistyczna władza, ze względu na antybolszewicki wydźwięk rocznicy 15 sierpnia, zaniechała jego obchodów i ustanowiła Dzień Ludowego Wojska Polskiego na 12 października, upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.
Ze względów  moralnych i politycznych ustanowiono nowy termin, który tym razem był akceptowany przez Siły Zbrojne i cały naród.


W latach 1990- 1992 święto obchodzone było w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.  Ustawa sejmowa z 30 lipca 1992r. przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.
Źródło:
wikipedia, men.gov.pl,
obraz Matki Bożej Zielnej- autor Adam Setkowicz (1876- 1945) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)