poniedziałek, 26 marca 2018

Niedziela Palmowa i konkurs palm...

Wczoraj, 25 marca obchodziliśmy Niedzielę Palmową, czyli Niedzielę Męki Pańskiej.
 Ostatnia niedziela przed Wielkanocą to także pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia - okresu upamiętniającego w kościele ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu.

 Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji kościoła. 
Według obrzędów katolickich, tego dnia, wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia.Najpiękniejsze są te ręcznie robione.

W naszej gminie członkinie Kół Gospodyń Wiejskich kultywują tradycję i przed Niedzielą Palmową spotykają się, aby wspólnie wykonywać wyjątkowe palmy wielkanocne.My w ostatnich tygodniach  odwiedziliśmy członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Twardorzeczce, które do pracy włączyły także najmłodszych. Dzieci pod czujnym okiem gospodyń uczyły się tworzenia fantazyjnych kwiatów z bibuły. 

Wybraliśmy się także do Koła Emerytów i Rencistów w Lipowej, gdzie również mogliśmy obserwować proces tworzenia palm. Kreatywność członkiń i chęć dzielenia się swoimi zdolnościami to nie lada zaleta dla młodego pokolenia. Warto podpatrzeć prace gospodyń i pogłębić swoje umiejętności. A tego typu spotkania to świetna ku temu okazja.


Więcej zdjęć z tworzenia palm przez KGW Twardorzeczka oraz KEiR Lipowa znajdziecie TUTAJ.
Oczywiście aby palmy były zgodnie z regionalną tradycją,  wykonuje się je z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. W palmę wplata się także bukszpan, cis, borówkę, widłak. Dodatkowo całość zdobi się baziami, wspomnianymi kwiatami z bibuły, kolorowymi wstążkami.

I tak gotowe, pięknie ozdobione przynosimy do świątyni, gdzie odbywa się ich świecenie, a także tradycyjne procesje. To nawiązanie do radosnej atmosfery jaka panowała podczas przybycia Jezusa do Jerozolimy.
W tą wyjątkową niedzielę organizowane są również konkursy palm :)   W Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie  w konkursie na najwyższą,  ex aequo zdobyły dwie palmy. Obie wysokie aż do sufitu, kolorowe i niezwykle okazałe.

Imponujące były również pozostałe... I tutaj jury miało nie lada orzech do zgryzienia... bo o ile przyznanie nagród w kategorii na największą palmę było dość łatwym zadaniem ... to wybranie najładniejszych nie było już takie proste ...

Wszystkie palmy były niezwykle pięknie udekorowane a ich wykonanie ewidentnie baaardzo pracochłonne.

Dla właścicieli najpiękniejszych przygotowano nagrody, a dla wszystkich pozostałych słodkie upominki pocieszenia. 

Na koniec pamiątkowe zdjęcie :)A więcej zdjęć z Niedzieli Palmowej znajdziecie TUTAJ


ŹRÓDŁO:
W poście wykorzystaliśmy trzy zdjęcia pana Zdzisława Setli - Dziękujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)