niedziela, 20 stycznia 2019

Orszak Trzech Króli w Ostrem... RELACJA



W niedzielę, 6 stycznia 2019r. w uroczystość Objawienia Pańskiego, w  Parafii  Matki Bożej Różańcowej w Ostrem - Twardorzeczce, odbyło się niezwykłe widowisko...
ORSZAK TRZECH KRÓLI. 
Plenerowe jasełka  zorganizowane zostały po raz czwarty z inicjatywy ks. proboszcza Krzysztofa Gałeckiego, który nie tylko sam bierze w nich aktywny udział, ale także wspiera finansowo.
W organizację intensywnie włączył się  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Twardorzeczce.

Podobnie, jak w zeszłym roku, wydarzenie zostało zgłoszone do warszawskiej Fundacji Orszak Trzech Króli, która jest inicjatorem i organizatorem  największych jasełek ulicznych na świecie -
w Warszawie,  a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie.
W tym roku Orszaki przeszły aż w 751 miejscowościach w Polsce (ponad 100 więcej niż rok temu) oraz 22 za granicami kraju. W sumie  w 13 państwach!
W ubiegłym roku, w kraju były to 644 miejscowości, a poza granicami 16. Do wyżej wymienionych statystyk zalicza się oczywiście Orszak w Ostrem :)




Z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, tegoroczny Orszak odbył się pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”. 
W orszakowym scenariuszu znalazło się wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, tytuły jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi.



- Scenariusz otrzymałam od fundacji, jednak  musiałam go skrócić i dopasować  do naszych warunków i możliwości.
 - powiedziała nam nauczycielka Marcela Knapek - Potępa, która odpowiedzialna była za  stronę organizacyjną i artystyczną - We wszystkim pomagały mi nauczycielki Aleksandra Kocoń i Magdalena Mrowiec. Jestem szczęśliwa, że tyle osób chce i angażuje się w to przedsięwzięcie.





Przygotowano 5 scenek, w których grali uczniowie szkoły w Twardorzeczce oraz dzieci i młodzież ze scholi.

Uwagę przykuwały piękne stroje i ciekawe rekwizyty. Choć praktycznie wszystko organizatorzy już mieli z zeszłego roku, to jednak brakowało kilku kostiumów. Tutaj na wysokości zadania stanęły Teresa Gąska i Anna Knapek, które uszyły potrzebne stroje.
Dokupiono także parę hełmów i kapeluszy.



Nowością były tablice z napisami Europa, Azja, Afryka. Wykonała je wspomniana Aleksandra Kocoń, która również przygotowywała scenografię i muzykę do scenek.





Niezastąpione były także członkinie KGW Twardorzeczka. Jak zawsze Panie są wszędzie tam, gdzie je najbardziej potrzeba.







O bezpieczeństwo podczas całego  wydarzenia zadbali strażacy z OSP Ostre.






Pogoda tego dnia była mało łaskawa. Minusowa temperatura, mnóstwo śniegu, do tego zawieje i zamiecie. Tym bardziej na uznanie zasługuje fakt, że tyle osób uczestniczyło w Orszaku.



Zgłoszenie do Fundacji wiązało się z wieloma wytycznymi. W związku, iż jest to wydarzenie historyczne niedopuszczalne były postacie bajkowe czy też miecze świetlne.

O godz. 9.45 przed plebanią zebrali się członkowie Orszaku oraz mieszkańcy i zaproszeni goście. Wśród nich był Wójt Gminy Lipowa Jan Góra z małżonką, dyrektor ZSP w Twardorzeczce Piotr Tlałka i z-ca dyr. Katarzyna Żarkowska, a także sołtysi oraz radni.

Wszystkich przybyłych powitał ks. Gałecki.

 - 2 czerwca 1979 roku Jan Paweł II wypowiedział pamiętne słowa na Placu Zwycięstwa.
Dziś, po czterdziestu latach od tamtej chwili, chcemy przypomnieć  słowa Wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła. Chcemy ponownie się nad nimi zastanowić. Dlatego tegoroczny Orszak Trzech Króli wyrusza pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”. - mówił kapłan  - Wraz z Trzema Królami, którzy pochodzą z różnych stron świata, wyruszamy w drogę, aby zanieść do stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi, odnowy oblicza naszej Ojczyzny oraz odnowy serca, każdego z nas. 

Tegoroczny Orszak Trzech Króli ma zachęcić nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła, zachęcić  do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania  dobra w naszej Ojczyźnie,  do osobistej pracy nad przemianą naszych serc.


Pora na pierwszą scenkę
  PRZYBYCIE TRZECH KRÓLI
Te role powierzono uczniom gimnazjum oraz technikum.

 Mędrcy reprezentowali trzy kontynenty: Europę, Azję, Afrykę. Każdy z nich miał swoją świtę.


Orszak europejski Króla Kacpra to kolor czerwony.


Orszak azjatycki Króla Melchiora miał kolor zielony.

Z kolei Orszak afrykański Króla Baltazara był koloru niebieskiego. 

Uczestnicy wydarzenia otrzymali od fundacji korony, nalepki oraz zaproszenia do włączenia się we wspólny śpiew w czasie Orszaku. Mowa o śpiewnikach, które w tym roku zawierały aż 26 polskich kolęd i pastorałek.

Rozśpiewany Korowód  ruszył spod plebani.
Na czele Orszaku szedł Gwiazdor z gwiazdą oraz Chorąży z flagą Orszaku.




Tuż za nimi podążali najmłodsi parafianie w strojach aniołków i pasterzy.

Kolejno Trzy Orszaki: Europa, Azja, Afryka.
W każdym Król, Chorąży, Darowy, Tablicowy, dwórki, wojownicy i rycerze. Na czele orszaków szedł Moderator, który wznosił okrzyki i niósł tablice. Konferansjerem był proboszcz parafii.




Nie zabrakło licznych mieszkańców oraz zaproszonych gości. 






"W drodze do Betlejem spotkamy Heroda, który próbuje nas zatrzymać w swoim pełnym pychy i nienawiści pałacu, w którym odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi".

DWÓR HERODA to druga scenka, tym razem rozegrana przy krzyżu.  Heroda, Dworzanin i Diabła, pięknie zagrali uczniowie klasy siódmej.

Następnie wszyscy przeszli pod strażnicę...

Tam odbyła się WALKA DOBRA ZE ZŁEM. Przy strażnicy Diabły próbowały  przekonać, abyśmy dalej trwali w naszych grzechach, nie pracowali nad sobą, odrzucali postanowienia poprawy i zaniedbywali spowiedź. Główny Diabeł nawoływał do włączenia się do walki po stronie zła, z kolei Anioł - do walki po stronie dobra. Tą scenę przygotowali uczniowie klasy ósmej.




W walce zwyciężyli Aniołowie. Teraz udali się w kierunku świątyni, gdzie Pasterzom zwiastowali dobrą nowinę.





W scenie zatytułowanej PASTERZE 
byliśmy świadkami pięknej gry w wykonaniu młodzieży ze scholi.




Następnie wszyscy udali się do świątyni by pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku.

Przy stajence,  Pasterze złożyli dary: stary duży dzban, duży bochenek chleba, owieczki oraz serce z piernika.
Z kolei Trzej Królowie ofiarowali Mesjaszowi złoto, kadzidło i mirrę. 


Po niezwykłym przedstawieniu, odbyła się uroczysta Msza Święta.

Podniosły charakter Nabożeństwa podkreślał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Lipowianie" oraz "Mali Lipowianie", którzy raczyli nas swoim śpiewem.
Tą wyjątkową uroczystość zakończyło wspólne kolędowanie z zespołem.



W Orszaku Trzech Króli w Ostrem uczestniczyliśmy drugi raz i po raz drugi jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Wszystko dopięte na ostatni guzik.
Stroje, rekwizyty, a przede wszystkim organizacja i zaangażowanie dzieci, młodzieży i nauczycieli oraz całej parafii, robią wrażenie. Po prostu szóstka z plusem. Wielkie brawa!



A teraz specjalnie dla Was bogata GALERIA z Orszaku Trzech Króli =>
 TUTAJ - KLIKNIJ
Miłego oglądania!



ŹRÓDŁO:
Fundacja Orszak Trzech Króli 
oraz informacje od p. Marceli Knapek - Potępy.
Pani Marcelo, dziękujemy bardzo, bardzo za pomoc! 

3 komentarze:

  1. Racja warunki były spartańskie co widzę zostało uwiecznione.Mimoto moje dzieci były zachwycone. DZIĘKUJĘ

    OdpowiedzUsuń
  2. To był ekstremalny ORSZAK TRZECH KRÓLI :))

    OdpowiedzUsuń
  3. Uczestniczyliśmy całą rodziną. Piękny orszak, za rok też będziemy.

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)