wtorek, 26 października 2021

Ekstremalny Półmaraton Górski o Puchar Starosty Żywieckiego...

 W sobotę, 16 października 2021r. w Dolinie Zimnika odbył się „EKSTREMALNY PÓŁMARATON GÓRSKI O PUCHAR STAROSTY ŻYWIECKIEGO”.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Z kolei współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Żywcu, Gmina Lipowa oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka przy współpracy z Nadleśnictwem Ujsoły oraz Nadleśnictwem Sucha.


To już druga edycja tego wydarzenia w naszej gminie, a w sumie piąta, gdyż pierwsze trzy półmaratony organizowane były dla służb mundurowych. Teraz udział może wziąć każdy, kto ma ukończone 18 lat.

 Przy okazji przypominamy nasze relacje z pierwszych i drugich  Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim o Puchar Komendanta Głównego Policji:

  2017 - kliknij i 2018 - kliknij.

Od samego rana panowała piękna pogoda. Temperatura co prawda nie była zbyt wysoka, jednak zawodnikom to wcale nie przeszkadzało. Jak nam mówili, do biegania idealna. 

Drzewa w barwach jesieni wyglądały wprost magicznie. 

Miejsce startu zlokalizowane było na parkingu w Dolinie Zimnika. Tutaj też mieściło się Biuro Zawodów, w którym już od godz. 8.00 przeprowadzana była weryfikacja uczestników. Każdy zawodnik otrzymał swój numer startowy oraz koszulkę.

Z minuty na minutę przybywało uczestników... Wszyscy w doskonałych humorach, przygotowani do biegu. 


Sobotnie wydarzenie prowadził Szymon J. Wróbel z UG Lipowa, a następnie prezes Stowarzyszenia Eurobeskidy Stanisław Handerek.


Ostatnie minuty przed startem, pora na przypomnienie ogólnych zasad biegu.


Wybiła godzina 10:00. Na starcie stanęło ponad 200 zawodników z całego kraju, w tym  również mieszkańcy naszej gminy. Wśród biegaczy było dwudziestu przedstawicieli służb mundurowych. 

Sygnał do startu dał starosta powiatu żywieckiego Andrzej Kalata. Towarzyszyli mu radny sejmiku województwa śląskiego Stanisław Baczyński, wicestarosta powiatu żywieckiego Stanisław Kucharczyk, nadleśniczy nadleśnictwa Węgierska Górka Marian Knapek oraz wójt gminy Lipowa Lipowa Jan Góra.

I ruszyli... <zobacz>

Przed zawodnikami 21,097 km trasy wiodącej przez naszą malowniczą gminę. Najpierw bieg Doliną Zimnika, następnie Kościelec i Malinowska Skała i brzegiem zbocza prosto na szczyt góry Skrzyczne (1257m n.p.m). Na szczycie Skrzycznego pętelka i z powrotem do Doliny Zimnika. 

Trasa do łatwych nie należała. Był asfalt, kamienie, leśne ścieżki, liczne podbiegi i zbiegi. 

Na trasie działała służba porządkowa oraz punkty odżywcze, obsługiwane przez młodzież z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu, z klasy policyjnej.


Nad bezpieczeństwem zawodników czuwała ekipa ratowników GOPR oraz pomoc medyczna.


Na pokonanie trasy zawodnicy mieli cztery godziny, jednak najszybszemu zawodnikowi wystarczyło niecałe półtorej. I to właśnie Mariusz Miśkiewicz z miejscowości Mnich (Biegiem przez Chybie) zjawił się pierwszy na mecie. Wynik godny podziwu 1:28:50, tym samym pierwsze miejsce w kategorii M3 (40-49lat). I tu "ostatni będą pierwszymi" pasuje jak ulał, bowiem wspomniany biegacz zapisał się w dniu zawodów, tuż przed startem. Normalnie nie byłoby to możliwe, ale zwolniło się miejsce, gdyż 4 zawodników nie opłaciło wpisowego i nie pojawili się też w biurze zawodów.

Jako drugi dobiegł Piotr Koń z Przedbórza (Alpin Sport Hoka Team) z rezultatem 1:32:57, dzięki czemu okazał się najszybszy w klasyfikacji M2 (30-39 lat).  Trzecim zawodnikiem, który przekroczył linie mety był Dominik Klimek z Olsztyna (CKS Budowlani Częstochowa) z wynikiem 1:33:36. Tym samym okazał się najlepszy wśród panów w wieku 18-29 lat (M1).

 W grupie wiekowej 50-59 lat (M5) najlepszy czas uzyskał Tadeusz Klimek (Słońca Jury Stowarzyszenie Sportowe) – 1:45:48. Natomiast w najstarszej grupie wiekowej pierwszą pozycję zajął Andrzej Dobija z MKS Żywiec z wynikiem 1:49:02.

Wśród mundurowych (mężczyźni) najlepszy czas osiągnął Przemysław Krupa z Mnicha - 1:41:14.

Wśród pań pierwsza dobiegła Anna Skalska z Bytomia (Carbon Silesia Sport) z wynikiem 1:51:57, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii K3. Druga była Agnieszka Golak z Wyrzeki (Runner s Power) z wynikiem 1:54:25 i równocześnie zajęła drugie miejsce w kategorii K3. Trzecia na mecie, pierwsza  w klasyfikacji K1 była Angelika Noga z Kóz (KS Sprintz) wynikiem 1:56:04. 

W kategorii K2 z rezultatem 2:05:20 najlepsza okazała się Edyta Szczęsna z Czechowic-Dziedzic (Ciastki), natomiast w klasyfikacji K4 pierwsze miejsce zdobyła Iwona Papuga z Jawiszowic (Zadyszka Oświęcim) z czasem 2:32:09. W grupie K5 najlepszą kondycją wykazała się Renata Jakubowska z Bielska-Białej z wynikiem 2:20:39.

Wśród mundurowych kobiet najlepszy czas osiągnęła Agnieszak Kudrys z Międzybrodzia Bialskiego - 2:25:29.

Szczegółowe wyniki znajdziecie TUTAJ.

Każdy finiszujący półmaratończyk otrzymywał medal...


 ...oraz piękną sadzonkę daglezji lub świerka. 


Ukończenie półmaratonu, to powód do dumy, a jeśli dodamy ekstremalnego i górskiego, to już w ogóle nie lada wyczyn. Wielkie gratulacje dla wszystkich zawodników. Jesteście WIELCY!
  

 Nic nie łączy tak ludzi, jak wspólna pasja... W Dolinie Zimnika było widać to doskonale... 


Prowadzącego wydarzenie, dobry humor nie opuszczał. Wywiady, które przeprowadzał prezes stowarzyszenia potrafiły rozbawić każdego...


Oczywiście nie możemy ominąć fantastycznego cateringu. Tym razem o podniebienia zadbała Restauracja pod Gawrą z Wilkowic, a nad wszystkim czuwał szef kuchni Wojciech Kąkol.


 Jedzenie było wyśmienite. Do wyboru były trzy rodzaje zup: wegańska grzybowa, żurek śląski i krem z pomidorów z makaronem ryżowym. Na drugie danie devolay, pieczeń wieprzowa w sosie własnym, filet z miruny lub makaron pesto z suszonymi pomidorami. Do tego ziemniaki, kasza i cztery rodzaje surówek. Tutaj każdy znalazł coś dla siebie. Po obfitym obiedzie czekał pyszny deser, kawa z ekspresu lub herbata z cytryną, a także soki i rozgrzewający grzaniec.


Czas na uroczyste nagrodzenie najlepszych z najlepszych... Oto okazałe puchary przygotowane dla zwycięzców poszczególnych kategorii oraz dla najstarszej/najstarszego i najlepszej/najlepszego zawodnika z powiatu żywieckiego. 


Oprócz pucharów i dyplomów, atrakcyjne nagrody rzeczowe (pula nagród 8000 zł).


Puchary, dyplomy i nagrody wręczali:  Stanisław Szwed - wiceminister rodziny i polityki społecznej, Kazimierz Matuszny - poseł na Sejm RP,  Stanisław Kucharczyk - wicestarosta powiatu żywieckiego, Bogusław Wyleciał - dyrektor ZSME w Żywcu ,  Michał Łukasik - dyrektor biegu, emerytowany komendant policji, Jakub Kliś - dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddział Porąbka-Żar, Piotr Karwot - dyrektor GAZ System Oddział Świerklany, Jan Góra - wójt gminy Lipowa, Marian Knapek - nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka oraz  Jacek Rysiński - prodziekan  ds. studenckich ATH. 


Jakże miłe i niezapomniane chwile...


Dodatkowo wójt gminy Lipowa Jan Góra ufundował nagrody pieniężne po 200 zł dla dziesięciu osób, które nie zdobyły żadnego tytułu. Wielu osób wylosowanych, niestety nie było już obecnych, ale losowano do skutku. Tu rada dla zawodników, warto czekać do końca!

I jeszcze niespodzianka od jednego ze sponsorów... wszystkie obecne panie i panowie z kategorii M1, M2 i M5 otrzymali zestaw suplementów i odżywek.

Jeszcze raz wielkie dla zwycięzców, a organizatorom gratulujemy perfekcyjnej organizacji.

A teraz zapraszamy do naszej GALERII TUTAJ, gdzie znajdziecie więcej zdjęć z półmaratonu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)