sobota, 25 czerwca 2016

Finał Gminnej Kampanii Profilaktycznej "Nie jestem Niewidzialny"

W czwartek, 23 czerwca 2016r. w Gimnazjum w Twardorzeczce odbył się finał Gminnej Kampanii Profilaktycznej "Nie jestem Niewidzialny", podczas którego swoją obecnością zaszczycił Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak. Kampania Profilaktyczna „Nie jestem Niewidzialny" realizowana była od 1 grudnia 2015r.  w placówkach oświatowych na terenie naszej gminy. Jej głównym celem było zwrócenie uwagi dorosłych na potrzeby i problemy dzieci, wsparcie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju oraz wskazywanie właściwych postaw i współczesnych autorytetów młodemu pokoleniu. 


 Pomysłodawczynią i autorką kampanii jest pani Teresa Handzlik - przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lipowej.Do jego realizacji włączyli się pedagodzy szkolni ze wszystkich szkół podstawowych - pani Anna Biela, pani Agnieszka Mizia, pani Anna Ryszka, pani Iwona Sternal i pani Maria Wandzel  i gimnazjum - pani Bożena Jakubiec-Bogusz.  Program objął swoim honorowym patronatem Rzecznik Praw Dziecka.


Wszystkich uczniów, nauczycieli i przybyłych gości przywitał uczeń Szkoły Podstawowej w Słotwinie, następnie prowadząca całe wydarzenie pani Teresa Handzlik.
Głos zabrał także Wójt Gminy Lipowa Jan Góra, który podkreślił ważność kampanii i podziękował wszystkim za  współpracę, zaangażowanie i aktywność. Kolejno pedagodzy z poszczególnych szkół przedstawiali swoje dokonania w ramach programu. 
Podsumowując akcje,  pokazali, jak wiele w ciągu ostatnich miesięcy działo się w naszej gminie. Założone idee realizowano za pomocą różnych metod i form działania, takich jak: warsztaty, spotkania ze specjalistami, konkursy, dni rodziny i życzliwości.
Następnie głos zabrał honorowy gość pan Marek Michalak. Rzecznik dużo mówił o roli nauczycieli, jak ważne jest właściwe podejście do uczniów, o pedagogu Januszu Korczaku, który jest wzorem do naśladowania, ideałem wychowawcy, który potrafił kochać dziecko miłością pełną szacunku i zrozumienia.  
Rzecznik Praw Dziecka nawiązał również do  niezwykle ważnego święta, jakim jest Dzień Ojca i złożył wszystkim Tatusiom najserdeczniejsze życzenia. 

Kolejno przemówili: I Wicewojewoda Śląski pan Jan Chrząszcz, Wicekurator Oświaty pan Jacek Szczotka, dyrektor Gimnazjum pan Piotr Tlałka oraz Kawalerowie Orderu Uśmiechu: pani Władysława Deka - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej oraz pani Władysława Klinowska - wiceprezes w/w stowarzyszenia. 

Wśród gości obecny był ks. Piotr Sadkiewicz- Proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Leśnej, który również jest laureatem Orderu Uśmiechu. Podczas uroczystości  został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka "Infantis Dignitatis Defensori" (Obrońcy godności dzieci). To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest od 2012r. za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka i może być nadawana tej samej osobie tylko raz.  Ks. Piotr Sadkiewicz jest 64 wyróżnionym jako "Obrońca godności dzieci". Swoje odznaczenie zadedykował pani Annie Zoń- dyrektor Szkoły Podstawowej w Siennej, która jak powiedział,  od 20 lat jest dla niego niedoścignionym wzorem. Więcej przeczytacie na stronie Gościa Niedzielnego, zapraszamy do artykułu pani Urszuli Rogólskiej TU.
W uroczystości udział wzięli również dyrektorzy wszystkich szkół z naszej gminy, nauczyciele, rodzice, Sekretarz gminy pani Jolanta Pryszcz, radni: pan Czesław Miklusiak i pani Katarzyna Skrzypek, przedstawiciele Policji. Po oficjalnych przemowach, odbyło się nagradzanie laureatów konkursów. Dyplomy, nagrody, brawa i pamiątkowe zdjęcia. Wszystko w otoczeniu gościa honorowego  pana Marka Michalaka  oraz  zaproszonych gości.

A teraz pora na podziękowania ...

Na początek specjalne dla rzecznika za zaangażowanie i objęcie kampanii swoim patronatem. Kolejno dla wójta, dyrektorów, pedagogów...


a także dla Lilli- dziewczynki, która jest twarzą kampanii.


Po uroczystości czekał poczęstunek, przygotowany przez Spółdzielnie Socjalną Śliwkowa Lipowa... rolada ze szpinakiem, szynka parmeńska z melonem i rukolą, schab ze śliwkami, rolada z serem camembert i papryką, paszteciki, koreczki, nadziewane szaszłyki z mozzarellą,  babeczki z pastą z suszonych pomidorów i oliwką, sałatki, domowe ciasta, napoje ... po prostu same pyszności w przepięknej oprawie....Zresztą sami zobaczcie ...


Następnie Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak udał się do szkół podstawowych.
Na początek Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Twardorzeczce ...Rzecznik został przywitany przez wszystkich uczniów, nauczycieli i panią dyrektor Aldonę Siwek.  Opowiadał dzieciom o ich prawach, jak się okazało uczniowie świetnie je znali ... Do tego byli bardzo ciekawscy...  dzieci miały mnóstwo pytań, na które rzecznik cierpliwie odpowiadał. Dzieciaki były zachwycone, a na koniec zaśpiewały "Piosenkę o Prawach Dziecka" zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych. 
Na pamiątkę wizyty rzecznik wręczył oprawiony  Kodeks Praw Dziecka, na którym złożył swój podpis.
Czas na kwiaty i  pamiątkowe zdjęcie ...
Prosto z Twardorzeczki rzecznik w towarzystwie wójta, Proboszcza Parafii w Leśnej, autorki kampanii, radnych i pani sekretarz,  pojechał do  Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lipowej. Wszystkich gości, dzieci i nauczycieli przywitał szkolny chór, a następnie dyrektor szkoły pan Janusz Caputa. 

Następnie głos zabrał Pan Marek Michalak, który podkreślał, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.  Zwracał uwagę, jak ważna jest znajomość swoich praw, ale również  zaznaczył, że prawa rodzą obowiązki. 

Rzecznik odpowiadał także na wszystkie pytania dobiegające z sali. 

W podziękowaniu za wizytę rzecznik otrzymał kwiaty i piękny obraz ze zdjęciem szkoły na tle naszego malowniczego Skrzycznego, a także koszulkę z hasłem propagującym działania szkoły "Dzieci są ważne".


Po odwiedzinach w Lipowej, goście udali się do Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Słotwinie. 
Serdeczne powitanie już od samego progu ... 

 Na początek głos zabrała pani dyrektor Barbara Bysko. Kolejno  pan Marek Michalak przytoczył idee propagowane przez Janusza Korczaka, orędownika w walce o godność dziecka.  Na rzecznika czekała także lista pytań, które przygotowali wcześniej uczniowie.  Zainteresowani byli nie tylko swoimi prawami, ale również  padały pytania dotyczące życia osobistego pana rzecznika, takie jak: ile ma pan lat?, czy ma pan dzieci?, jakie jest pana ulubione ciasto ? ... 

Podczas spotkania finaliści w konkursach otrzymali z rąk rzecznika dyplomy i nagrody książkowe. Na koniec dzieci odśpiewały "Piosenkę o prawach ucznia". 

Nie zabrakło kwiatów oraz upominków dla pana Rzecznika. 
Podobnie, jak w pozostałych placówkach rzecznik wręczył na ręce pani dyrektor, podpisany Kodeks Praw Dziecka . 
W spotkaniu udział wzięła również radna pani Halina Krywult  oraz ks. Mieczysław Grabowski- Proboszcz z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie. 
Jako, że w budynku szkoły mieści się  także przedszkole, to pan Marek Michalak znalazł także czas dla najmłodszych. 


I tak niezwykle aktywne przedpołudnie dobiegło końca ... To były niezwykle przyjazne, ciepłe i pouczające spotkania, podczas których pan Marek Michalak miał czas dla uczniów, odpowiadał na wszystkie pytania, pozował do pamiątkowych fotek. Wyjaśniał także  dzieciom, że w razie problemów pierwsze powinni kierować się do rodziców, którzy są naturalnymi rzecznikami praw dziecka. Następnie mogą zgłaszać się do wychowawców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, dyrektorów. Przypomniał o bezpłatnym numerze Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12, pod którym każdy może uzyskać fachową poradę i zachować anonimowość.

Odwiedzając szkoły pan Michalak wpisywał się do książek pamiątkowych, a dla wszystkich uczniów przywiózł torby pełne niespodzianek... 


Jesteśmy przekonani, że wizyta Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka pozostanie w pamięci uczniów  i nauczycieli na zawsze. 
A teraz zapraszamy do GALERII, gdzie czeka na Was więcej zdjęć z uroczystości KLIKNIJ !!!Zapraszamy na stronę Rzecznika Praw Dziecka, gdzie także przeczytacie o finale kampanii "Nie jestem Niewidzialny" TUTAJ


1 komentarz:

  1. Doskonały blog to jest kwestia wielu ważnych czynników. A tutaj widzę profesjonalne podejście do spraw.

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)