wtorek, 3 stycznia 2017

Biblioteczne działania, czyli podsumowanie roku 2016...
Tym razem mamy dla Was podsumowanie minionego roku przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lipowej.

STATYSTYKI


W 2016r. biblioteka wypożyczyła czytelnikom 
15 165 
egzemplarzy książek.
 Przeważała literatura piękna, na drugim miejscu uplasowała się twórczość dla dzieci i młodzieży, na końcu popularnonaukowa.Najaktywniejszy czytelnik wypożyczył w roku 2016 - 385 książek
Drugie miejsce to 279 wypożyczonych książek, trzecie - 222 książki. 
Pozostali czytelnicy wypożyczyli poniżej 200 pozycji.


NAJBARDZIEJ POPULARNE KSIĄŻKI

Jeżeli chodzi o najbardziej poczytne książki, to w 2016r. najpopularniejszymi pozycjami były: 

1) "Wymarzony dom" Magdalena Kordel
2) "Wymarzony czas" Magdalena Kordel
3) "Będziesz tam?" Guillaume Musso
4) "Uratuj mnie" Guillaume Musso
5) "Central Park" Guillaume Musso
6) "Szczęśliwy dom" Krystyna Mirek
7) "Rok w poziomce" Katarzyna Michalak
8) "Długa droga do domu" Joanna Jax
9) "Słodka morska bryza" Barbara Delinsky
10) "Jutro" Guillaume Musso


Biblioteka w Lipowej to nie tylko miejsce, gdzie czytelnicy przychodzą wypożyczyć, czy oddać książki. To także szeroka działalność kulturalna oraz promująca czytelnictwo zarówno wśród najmłodszych, jak i starszych osób.DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI


W bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki, który zrzesza fanów czytania. Raz w miesiącu uczestnicy spotykają się, aby porozmawiać o nowościach wydawniczych. W roku 2016 omawiano takie książki jak „Papierowa dziewczyna” Guillaume Musso, „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Swietłany Aleksijewicz, „Cena krwi” Tany’y Huff, „Miłość rano, miłość wieczorem” Marii Nurowskiej, „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona, „Motylek” Katarzyny Puzyńskiej, „Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką” Beaty Sabały – Zielińskiej, „Chata” Williama P. Younga oraz „Trucicielka i inne opowiadania” Erica Emmanuela Schmitta.


W ramach klubu, minimum raz w miesiącu organizowane są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bezpłatne spotkania autorskie. W tym roku DKK miał przyjemność gościć wybitnych i zarazem bardzo różnorodnych twórców.
Zaproszenie przyjął:
 •  laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz Paszportu Polityki Jacek Dehnel, 
 • krakowski dziennikarz, nominowany do najważniejszej polskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press 2010 w kategorii "wywiad" Bartek Dobroch, 
 • Antoni Piechniczek – legenda polskiej piłki nożnej, 
 • Łukasz Orbitowski – nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”,
 • Jacek Pikuła, legendarny grajek z Katowic, społecznik o ogromnym sercu, opiekun dzieci, przewodnik bezdomnych, autor poradnika nieporadnego „Skrawek nieba”. 

Czytelnicy mogli spotkać się także z:
 • Klaudią Kopiasz, pochodzącą z Bielska – Białej, a mającą korzenie również w Lipowej młodą pisarką literatury kobiecej, pochodzącą z Żywiecczyzny, 
 • autorką książki „Tu i Teraz, czyli krótka historia o medycynie, życiu i miłości” - Ewą Pielą,
 • a także Łukaszem Wojtusikiem, dziennikarzem radia TOKFM, współzałożycielem radiowego klubu książki „Poczytalni”, a zarazem autorem książki „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”, która jest zbiorem dwunastu rozmów autora z o. Leonem Knabitem. 
Cykl spotkań autorskich zamknął w tym roku Władysław Motyka, regionalista pochodzący z pobliskiej Milówki. O górach i góralszczyźnie rozmawialiśmy z nim przy okazji promocji jego najnowszej książki „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry”.


Biblioteka myśli także o najmłodszych czytelnikach. Czeka tutaj na nich specjalny kącik, w którym znajdą mnóstwo pozycji książkowych dostosowanych do ich wieku.WARSZTATYOrganizowane są także  liczne warsztaty. Tuż przed Wielkanocą zajęcia z quillingu, wikliny papierowej oraz decupage przeprowadziła Liliana Wójtowicz ze Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej.

Natomiast przed Świętami Bożego Narodzenia, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Lipowej wykonywała ozdoby na choinkę. Niezastąpione wskazówki otrzymywali od Władysławy Klinowskiej ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej.KONKURSY


Biblioteka organizuje również liczne konkursy. Ostatnio wspólnie z Urzędem Gminy Lipowa przygotowała konkurs na gminny gadżet. Dzieci oraz młodzież miały za zadanie zaprojektować zakładkę do książek, promującą naszą gminę. Zwycięskie zakładki  są już dostępne i czekają na chętnych.


WYSTAWYCo miesiąc biblioteka zaprasza mieszkańców oraz wszystkich, którzy odwiedzają naszą gminę do obejrzenia nowej wystawy.

W tym roku mogliśmy obejrzeć następujące wystawy:

 •  „Obrazy z dziejów Polski” Michała Byliny, 
 • „Teka Drzeworytów Jana Wałacha”,
 •  „Kolor i pejzaż w malarstwie” Katarzyny Suchoń,
 • „Obrazy malowane ustami” Mikołaja Kastelika, 
 • wystawę projektów „Budownictwo służbowe leśne na terenach Żywiecczyzny wg projektów Karola Pietschki”, 
 • grafiki, obrazy i rysunki Edwarda Josefowskiego, 
 • „Drogami Tischnera” – wystawę osobistych książkowych dedykacji ks. Tischnera udostępnioną nam przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, 
 • wystawę prac rękodzielniczych przygotowaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. 

 Z niektórymi artystami udało się także spotkać oraz porozmawiać o ich pasji i zarazem ciężkiej pracy. Biblioteka gościła, m.in. Mikołaja Kastelika, który zademonstrował, jak powstają jego dzieła, malowane ustami oraz  Edwarda Josefowskiego, który jest mieszkańcem naszej gminy.

Oglądać można było także prace naszych najmłodszych mieszkańców. W listopadzie – projekty zakładek zgłoszone do konkursu, w grudniu wystawę pokonkursową „Historia w Galopie”.

W grudniu rozpoczął się cykl spotkań na temat praw człowieka, na których wyświetlane są najnowsze filmy dokumentalne z festiwalu filmowego „WATCH DOCS”. Na sam początek obejrzeć mogliśmy film „Zima na Lampedusie”. W najbliższym czasie pojawią się szczegóły kolejnych projekcji.Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej pragnie  podziękować za miniony rok - czytelnikom, gościom oraz osobom, które wspierają ją w działaniach.

Równocześnie życzy wszystkim, ale i sobie kolejnego tak ciekawego i urozmaiconego w nowe wydarzenia Roku 2017!


ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI !!!ŹRÓDŁO:
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej, Stowarzyszenie Ziemi Lipowskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)