czwartek, 26 stycznia 2017

Monitoring jakości powietrza ...

Drodzy Mieszkańcy!
Drodzy Turyści!

Informujemy, że gmina Lipowa przychyliła się do inicjatywy obywatelskiej i rozpoczyna MONITORING JAKOŚCI POWIETRZA.
GDZIE SPRAWDZIĆ AKTUALNY STAN?


Zapraszamy na lipowa.pl, gdzie po prawej
stronie wyświetla się aktualny stan powietrza w Lipowej. 

Aktualnie dane pochodzą z jednego czujnika z centrum gminy. W planach jest sieć czujników zamontowanych przy szkołach, aby pokazać czym obecnie oddychają dzieci przy placówkach oświatowych. Problem zanieczyszczenia powietrza na Żywiecczyźnie, jest głośno komentowany od kilku miesięcy. Na chwile obecną, nie mamy instrumentów, które mogłyby ten problem rozwiązać. Jedyne co możemy, to uświadamiać mieszkańców, czym w danej chwili oddychają oni i ich dzieci. Ważny jest również fakt, że z taką inicjatywą wyszli sami mieszkańcy. – mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa. 


***

O tym, jak niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia jest smog, niech świadczy katastrofa, do jakiej doszło w Londynie w połowie ubiegłego stulecia. W przeciągu zaledwie kilku dni (5-9 grudnia 1952 roku) smog – powstały z pochodzących z domowych i fabrycznych kominów gazów oraz spalin samochodowych – doprowadził do śmierci ok. 4 tys. mieszkańców Londynu, m.in. z powodu niewydolności płuc. Powstanie smogu było spowodowane wzmożonym spalaniem węgla o niskiej jakości.

Pył zawieszony PM10 ma tak małe ziarna, że bez trudu przenikają one głęboko do płuc. Osiada na ściankach pęcherzyków płucnych, utrudniając oddychanie. Wywołuje zapalenie górnych dróg oddechowych, alergię i ataki astmy. Jeśli jest wdychany przez długi czas, może powodować nowotwory płuc, gardła i krtani. 
Wdychanie smogu powoduje też uciążliwe dolegliwości, które obserwujemy na co dzień. Objawy mogą być podobne do przeziębienia. To ataki kaszlu (tak organizm broni się przed zanieczyszczeniami – próbuje je wyrzucić), duszności, świąd nosa i spojówek, zaczerwienione oczy, nasilone wydzielanie śluzu (by chronić śluzówkę nosa). Mogą nie mieć nic wspólnego z infekcją, choć często się w nią przeradzają. Smog upośledza bowiem funkcje obronne układu oddechowego, torując drogę bakteriom i wirusom.


ŹRÓDŁO:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)