środa, 22 lutego 2017

Protest mieszkańców Leśnej ....

"Dom przedpogrzebowy, kostnica, spalarnia zwłok... TAK, ale NIE W CENTRUM WSI!"

"Zmarłym należy się cisza! Ich bliskim miejsce godnego pożegnania. Nam, żywym, należy się życie!"

"Nasze Dzieci chcą się bawić w swoich ogrodach . Mają prawo się śmiać a nie bać! Nie chcemy by codziennie patrzyły na ludzką tragedię!"

Takie hasła spotkać mogliśmy podczas akcji protestacyjnej,  jaką w niedzielę (19 lutego 2017r.) zorganizowali mieszkańcy Leśnej.

Wszystko dlatego, iż  w dawnym sklepie spożywczym na Borach, tuż obok ich domów ma powstać dom przedpogrzebowy. 
Co prawda pierwsze pogłoski na temat planowanej inwestycji pojawiły się już kilka lat temu, jednak nikt tak naprawdę w to nie wierzył. Dopiero, kiedy rozpoczęły się prace remontowo-budowlane, a na miejsce podjechał karawan z jednego żywieckich zakładów pogrzebowych, mieszkańcy zorientowali się, że w każdej plotce jest ziarenko prawdy. 
W tym przypadku całkiem duże ziarno ... 


Mieszkańcy Leśnej od razu wyjaśniają, że nie są przeciwni inwestycji, jednak stanowczo mówią NIE miejscu, w jakim ma powstać ów dom przedpogrzebowy. 

- Tutaj mieszkają rodziny, małe dzieci bawią się w ogrodach, kąpią w basenach - mówi Paweł Prochot,  jeden z organizatorów protestu - Obok znajduje się przedszkole, niedaleko szkoła. Nie chcemy aby patrzyły na przyjeżdżające karawany, trumny i ludzką tragedię. 


Miejscowi obawiają się także, że w przyszłości działalność zostanie poszerzona i powstanie spalarnia zwłok.  


Nigdy nie wiadomo co właściciel jeszcze wymyśli. Jesteśmy przerażeni, tym co ma powstać za naszymi oknami. - mówią  mieszkańcy - Obawiamy się dużej liczby karawanów, całodobowego hałasu chłodni ze zwłokami, ceremonii pogrzebowych kilka razy dziennie. A być może kiedyś również ... dymu z kremowanych zwłok!


Podobne zdanie mają inni mieszkańcy Leśnej. Zgodnie wskazują miejsce na tego typu działalność. Jest to działka obok cmentarza w Leśnej. 

W tak małej wsi jak nasza jest na ten rodzaj działalności przeznaczone odpowiednie miejsce - działka obok cmentarza komunalnego (uzbrojona). Stąd nasza determinacja. - czytamy jedną z wypowiedzi na fejsbukowej stronie akcji Nikt z nas nie chciałby mieć za płotem kostnicy. My mamy prawo do odpoczynku po ciężkiej pracy, do totalnego luzu i relaksu, a zmarłym należy się spokój i szacunek. Te dwie rzeczy nie idą niestety w parze. Godność, spokój i szacunek można zmarłym zapewnić w miejscu od lat do tego przystosowanym...
I rzeczywiście, o przeznaczeniu działki przy cmentarzu mówiono już już dwa lata temu. Przypomnijmy... tuż przed 1 listopada 2015r. wyasfaltowano drogę biegnącą na cmentarz i zamontowano latarnie uliczne. Poza tym, pod nową drogą powstała kanalizacja techniczna. Wszystko było robione z myślą o tym, aby nie niszczyć starannie wykonanej nawierzchni, przypadku budowy domu pogrzebowego i kostnicy. O planach przeczytacie na stronie Urzędu Gminy Lipowa TUTAJ.

Niestety inwestor najwyraźniej zdecydował się na inną lokalizację, o czym przyznaje Wójt Gminy Lipowa: 
Szanowni Państwo, przygotowując nowym plan zagospodarowania przestrzennego, na cmentarzu w Leśnej pomyśleliśmy o wyznaczeniu działki pod ewentualny dom pogrzebowy i kaplice. Podczas modernizacji drogi przy cmentarzu w Leśnej, specjalnymi rurami przeprowadziliśmy instalację elektryczną. Chcieliśmy uniknąć sytuacji, żeby w przyszłości ktoś musiał niszczyć dobrą nawierzchnię dla przeprowadzenia instalacji . W chwili obecnej wiemy, że prywatny inwestor zdecydował się budować dom pogrzebowy w innej lokalizacji, niż ta o której myśleliśmy. 

Mieszkańcy Leśnej są zdesperowani. Nie wyobrażają sobie towarzystwa trumien za płotem.  Stąd niedzielna akcja, która odbyła się na terenie kościoła św. Michała Archanioła. I tym razem mieszkańcy pokazali, że trzymają się razem!

Organizatorzy  pod petycją, aby dom przedpogrzebowy nie powstawał wśród domostw zebrali ponad ... 500 podpisów!!! Teraz prośba wraz z podpisami trafi do Wójta Gminy Lipowa- Jana Góry, Rady Gminy Lipowa, Starosty Żywieckiego - Andrzeja Kalaty oraz Sołtysa Leśnej - Jana Kuźlika. 

Za mieszkańcami stanął także ks. Piotr Sadkiewicz - proboszcz parafii, który podczas niedzielnych mszy św. jasno i stanowczo wyraził swoje zdanie na ten temat: 

Informuję, że w sprawie domu przedpogrzebowego nikt ze mną ani z Parafią nie kontaktował się ani nic nie uzgadniał. Nie jest prawdą, że Parafia czy moja osoba ma w tej inwestycji jakikolwiek udział! Uważam, że taka inwestycja (bardzo potrzebna w naszych miejscowościach), powinna być zrealizowana ale przy istniejącym cmentarzu komunalnym, a nie między domami mieszkalnymi. Całkowicie zgadzam się i popieram protest mieszkańców „Borów”.Niedzielna akcja nie przeszłą bez echa wśród lokalnych mediów. O proteście pisały naszemiasto.zywiec.pl 
orazGłos w sprawie zabrał także Wójt Gminy Jan Góra: 

W związku z protestem mieszkańców wsi Leśna, postanowiłem że skieruję pismo do Powiatowego Nadzoru Budowlanego z prośbą o kontrolę inwestycji pod względem formalno – prawnym oraz w kierunku zbadania uciążliwości na środowisko i oddziaływania na sąsiednie tereny. Chciałbym wiedzieć, czy planowana jest tam budowa spalarni, której prywatnie jestem przeciwnikiem. Chciałbym zaznaczyć, że dobro naszych mieszkańców jest dla mnie zawsze najważniejsze, ale działam i zawsze będę działał tylko w granicach prawa. W związku z tym na chwilę obecną mogę podjąć tylko takie kroki.- czytamy na fejsbukowej stronie wójta - Jednocześnie informuję, że Starosta Żywiecki wydał zaświadczenie o stwierdzeniu braku podstaw wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na zmianie sposobu użytkowania budynku handlowego na dom przedpogrzebowy w Leśnej.


Mieszkańcy centrum Leśnej nie tracą nadziei i liczą na pomoc władz: 
Nie chcemy aby żyło się nam gorzej z powodu - nie ma co ukrywać - nieszkodliwego dla środowiska obiektu, natomiast bardzo uciążliwego dla sąsiedztwa mieszkalnego a szczególnie dla naszego i Naszych Dzieci zdrowia i komfortu psychicznego! 

Zapraszamy na stronę STOP KOSTNICY W CENTRUM WSI
gdzie znajdziecie wszelkie informacje w sprawie. 

A WIĘCEJ ZDJĘĆ z akcji TUTAJ


ŹRÓDŁO:
mapy google, facebook- Stop kostnicy w centrum wsi, Jan Góra, lipowa.pl

11 komentarzy:

 1. Popieram protest choć mieszkam kilka ulic dalej. Miejsce takiego miejsca jest przy cmentarzu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby to nic takiego bo tak wszyscy kiedyś umrzemy ale nie chciałabym patrzeć codziennie na trumny. Jak pomyślę o moich dzieciach to już w ogóle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. najlepiej dzieci nakryjcie wszyscy kloszami aby nie przeżywały stresu z powodu śmierci szanownych mieszkańców jak równiez od innych nieprzyjemnych sytuacji a potem w zyciu swoim nie umieja radzić sobie ze stresem bo do tej pory wszystko było cacy kochani rodzice nie róbcie własnym dzieciom krzywdy

   Usuń
  2. mieszkańcy czyżby tak szybko odchodzą chyba przesadzasz

   Usuń
 3. Kurcze... Chyba nie potrafiłabym zasnąć ze świadomością, że pod moim balkonem wciąż leżą ludzkie zwłoki... Współczuję tym ludziom...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze że protestują , że walczą o lepszy świat i okolicę dla własnych dzieci , i to zjednoczenie tylu ludzi godne podziwu . Popieram, życzę powodzenia .

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałem z uwagą i współczuję takiego sąsiedztwa ale niestety chyba nic nie wywalczą ludzie. Skoro wszystko jest zgodnie z przepisami to nie wiem czy coś się uda wskórać. No chyba że inwestor sam odstąpi ale to musiałby być cud.

  OdpowiedzUsuń
 6. problem wyssany z d... spalarnia bzdury, ktoś za dużo telewizji chyba ogląda!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystko zawsze jest w granicach prawa jeżeli podstawy prawne na które organ się powołał są aktualne. Jeżeli nie to coś jeszcze można wskurać. Od Starosty odwołać się można do Wojewody. Ten z kolei jeżeli nie znajdzie podstaw prawnych do wstrzymania zezwolenia wyda definitywne pozwolenie .Decyzję Wojewody wtedy można zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Co do nadzoru budowlanego sprawdzi on zgodność inwestycji z planem architektonicznym , zagospodarowania przestrzennego oraz wymogami Ustawy Prawo Budowlane a także min. warunków technicznych jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Dobrze byłoby się zapoznać z tymi regulacjami oraz Kodeksem Cywilnym , Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Podobne sprawy można znaleźć na portalach orzeczeń Sądów Powszechnych orzeczenia.ms.gov.pl Sądów Administracyjnych orzeczenia.nsa.gov.pl lub wyrok.org.pl.

  Owocnej lektury

  OdpowiedzUsuń
 8. Teraz prośba wraz z podpisami trafi .....Sołtysa Leśnej - Jana Kuźlika - ale po co do sołtysa przecież to on sprzedał budynek pod tą inwestycję.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Tutaj mieszkają rodziny, małe dzieci bawią się w ogrodach, kąpią w basenach - mówi Paweł Prochot,  jeden z organizatorów protestu - Obok znajduje się przedszkole, niedaleko szkoła. Nie chcemy aby patrzyły na przyjeżdżające karawany, trumny i ludzką tragedię.." Genialny argument by uniknąć budowy domu pogrzebowego. Przecież jeśli dojdzie do zgonu mieszkańca wsi to i tak zgodnie z tradycją ciało jest przewożone z domu do kościoła karawanem a z kościoła na cmentarz. Co wtedy robicie by dzieci nie patrzyły na "ludzką tragedię"? Co to za różnica którą trasą karawany będą przejeżdżać? Polecam zająć się sprawą z zupełnie innej strony.

  OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)