środa, 28 lutego 2018

Lipowska woda w badaniach...




Badania pokazują, że już niedługo gmina Lipowa poza śliwką, może być znana również z wody bardzo dobrej jakości z ujęcia na Malinowskim Potoku u podnóża Skrzycznego. 






Początkiem marca nastąpi oficjalne przecięcie wstęgi na wyczekiwanej od wielu lat inwestycji w gminie Lipowa, czyli Stacji Uzdatniania Wody. 

Dzięki tej inwestycji woda z Malinowskiego Potoku, po przejściu odpowiedniego procesu trafia do mieszkańców gminy już od 1 grudnia 2017r. Pisaliśmy o tym TUTAJ


 Jakiej jakości jest woda? 

Najnowsze badania potwierdzają, że w naszych kranach płynie jedna z najlepszych wód na Podbeskidziu. Biorąc np. wyniki dotyczące „Twardości ogólnej wody”: dopuszczalne wymagania Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia, to przedział między 60-500 CaCO3 mg/l. 
Woda lipowska to 39,32 CaCO3 mg/l. 


- Woda to nasze dobro, które w miarę upływu lat coraz bardziej będziemy doceniać. Dlatego tak ważne są własne ujęcia wody. Cieszę się, że udało się doprowadzić do końca tak ważną inwestycję i w dodatku dać naszym mieszkańcom, którym z roku na rok przybywa, bardzo dobrej, jakości wodę - mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa - Myślę, że te badania przekonają tych, którzy mieli jeszcze jakieś wątpliwości.



W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi jakości wody,  pochodzącej z nowo wybudowanego ujęcia na Malinowskim Potoku, UG Lipowa informuje:
  • zgodnie z harmonogramem ustalonym z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Żywcu co miesiąc pobierane są próbki wody  w różnych punktach na terenie Gminy,  które następnie poddawane są badaniom kontrolnym przez w/w stację,
  • badania określają parametry mikrobiologiczne, fizyczne, chemiczne i organoleptyczne pobranej wody,
  • raz w roku wykonywane jest badanie kontrolne twardości wody,
  • niezależnie od przeprowadzonych badań próbek (pobranych przez uprawnionego pracownika z Gminy), Sanepid pobiera swoje próbki i wykonuje  badania kontrolne i przeglądowe.

Jak funkcjonuje ujęcie wody? 
Zapraszamy na filmik... 



ŹRÓDŁO:

10 komentarzy:

  1. Może przed pochwaleniem się jakością wody warto byłoby doczytać o czym świadczy jej twardość. W tym wypadku niestety mniej wcale nie znaczy lepiej. Normy zostały po coś ustalone...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akurat tylko można się cieszyć że jest mniej. Twarda woda to nic dobrego bo twarda woda powoduje:
      - Powstawanie plam na zlewozmywakach i wannach.
      - Uszkadzanie włosów, przesuszanie skóry, uczucie świądu.
      - Twarda woda jest powodem także większych problemów, związanych z osadzaniem się wapnia i magnezu na rurach, co prowadzi do zatykania rurociągów.
      - Wzrost kosztów podgrzewania wody (do mycia, prania, itp.).
      - Zwiększone zużycie środków piorących - zagrożenie dla środowiska naturalnego.

      Skoro według badań wodę mamy bardzo miękką to powód do radości a nie narzekań! Dzięki temu nie trzeba używać choćby zmiękczaczy.

      Usuń
    2. twarda czy miękka28 lutego 2018 14:57

      I ja dołoże swoje pięć groszy. Oto tekst z internetu.

      Woda twarda a miękka – która jest lepsza?

      Pewnie wiesz już, że woda może być miękka lub twarda. I pewnie znasz podstawową różnicę – twarda woda powoduje szkody w domu, a miękka jest zdecydowanie mniej agresywna. Z czego to wynika?

      Twarda woda zawiera znaczące ilości minerałów, takich jak wapń i magnez. Zmiękczanie jej polega na usunięciu tych minerałów i zastąpieniu ich jonami sodu. Warto wiedzieć, że woda deszczowa jest naturalnym źródłem wody miękkiej i dopiero po kontakcie z glebą, nabiera właściwości wody twardej.

      Badania w laboratorium pozwalają na szczegółowe „rozpracowanie” wody. Można dokładnie rozpoznać źródło jej pochodzenia oraz smaku, a także reakcję na kontakt mydłem i na podgrzanie. Wszystkie wody głębinowe zawierają minerały, więc jest duże prawdopodobieństwo, że to twarda woda. Każda woda uzdatniona będzie z kolei wodą miękką. Charakterystyczny smak i zapach może pochodzić z zawartości żelaza, manganu, czy siarkowodoru. Co do reakcji z mydłem – woda miękka tworzy z mydłem puszystą pianę, natomiast woda twarda nie rozpuszcza wystarczająco mydła, czego efektem jest tylko nieestetyczny osad. Podgrzewanie wody twardej skutkuje podobnie – jasnymi, trudnymi do usunięcia plamami na kabinie, kafelkach, naczyniach… W wodzie miękkiej ten negatywny efekt nie zachodzi. A jak przekłada się to na nasze życie? Rozpocznijmy bitwę woda twarda vs miękka.


      Woda twarda vs miękka – która jest lepsza do picia?
      Zdania są podzielone. Woda miękka zawiera więcej minerałów, dlatego sporo osób uważa ją za smaczniejszą do picia. Trzeba jednak wiedzieć, że zawartość magnezu i wapnia w twardej wodzie jest znikoma i stanowi jedynie znikomy procent dziennego zapotrzebowania na te minerały – ich usunięcie z wody w wyniku zmiękczania można łatwo zrekompensować. Jedno jest pewne – dodatkowe jony sodu w wodzie miękkiej nie zmieniają jej smaku na bardziej słony. To częsty mit powtarzany o zmiękczaniu. Aby woda nabrała słonego smaku, konieczne byłyby jeszcze dodatkowe chlorki, a te procesie zmiękczania nie biorą udziału. Skład wody po zmiękczaniu różni się jedynie zwiększoną ilością sodu, co nie ma wpływu na smak. Dodatkowy sód muszą mieć na uwadze osoby będące np. na diecie niskosodowej.

      Usuń
    3. twarda czy miękka cz.228 lutego 2018 14:57

      Woda twarda vs miękka – jak reaguje na mydło i detergenty?
      Najbardziej widoczną różnicą jest to, ile piany wytwarza woda miękka a twarda. Mydło składa się z głównie soli sodu i potasu. Wapń i magnez z wody twardej reagują z mydłem, tworząc nierozpuszczalne sole. Ze względu na tę niepożądaną reakcję, piana nie tworzy się wcale lub w znikomej ilości, bąbelki są nietrwałe i pozostawiają po sobie tylko brzydki osad. Pomyśl teraz o tych ilościach detergentu, które się po prostu marnują w twardej wodzie podczas zmywania naczyń lub prania…
 A jeśli już jesteśmy przy praniu – nierozpuszczalne osady szkodzą Twojej garderobie. Ubrania nie są dokładnie umyte w twardej wodzie, pozostają na nich resztki detergentu, nawet po płukaniu. Przez to Twoje ubrania tracą kolor, niszczą się i są nieprzyjemne w dotyku. Woda miękka jest dla ubrań dużo łagodniejsza, ponieważ dokładnie je pierze, a następnie usuwa z ich powierzchni całość użytego detergentu podczas płukania.


      Woda twarda vs miękka – jak działa na instalacje, kocioł grzewczy, grzałki?
      Twarda woda powoduje szkody w instalacji hydraulicznej przez osadzanie warstw mineralnych wewnątrz rur, co zawęża ich światło. Przez mniejszą średnicę rur, woda nie jest w stanie płynąć przez nie prawidłowo, co może nawet skończyć się pęknięciem orurowania. To oznacza konieczność napraw i dodatkowych wydatków.

      Z kolei za każdym razem, gdy gotujesz twardą wodę w czajniku, zostawiasz nierozpuszczalny osad na grzałce oraz wewnętrznych ściankach, co prędzej czy później zniszczy urządzenie i sprawi, że będzie gorzej przewodzić ciepło. Czajnik to jeszcze nic. Wyobraź sobie, że to samo dzieje się w Twoim kotle grzewczym lub podgrzewaczu wody. Twarda woda przysparza Ci jakieś 20% więcej kosztów na wytworzenie tej samej ilości ciepła, niż przy wodzie miękkiej. To duże marnotrawstwo.


      Woda twarda vs miękka – jak wpływa na skórę i włosy?
      Szukasz przyczyny suchej i szorstkiej skóry? Winowajczyni jest jedna. Twarda woda może być jedną z najważniejszych przyczyn złej kondycji skóry. Tak jak w instalacjach, nierozpuszczalne związki, które powstały w wyniku reakcji z mydłem, mogą blokować pory w skórze. To z kolei powoduje uwięzienie bakterii i łoju wewnątrz mieszków włosowych. Skutkiem są zakażenia i powstawanie wyprysków.
Twarda woda wpływa nie tylko na skórę, ale również na włosy. Może spowodować, że będą suche, matowe i bez objętości. Żaden kosmetyk nie zniweluje trwale tego efektu. W miękkiej wodzie szampon dobrze się rozpuszcza i ma dobroczynne właściwości, tak jak wynika z jego składu. Lepiej się rozpuszcza = używasz go zdecydowanie mniej, niż w wodzie twardej i nie ma ryzyka, że nie spłuczesz go dokładnie. W skrajnych przypadkach zatkanie mieszków włosowych na głowie przez niespłukane osady, powoduje nawet przerzedzanie się włosów.


      I udało się wyłonić zwycięzcę naszej bitwy. Bez zbędnego komentarza. Wygrywa z ogromną przewagą woda miękka!

      Usuń
    4. Jaki wykład ale się ktoś wczuł.

      Usuń
    5. Racja!!!!!!

      Usuń
  2. Dziękujemy Panie Wójcie. Wielkie uznanie dla pana pracy Rodzina Piotrowicz

    OdpowiedzUsuń
  3. szkoda tylko że skoro mamy swoją wodę to jej cena nie spadła.

    OdpowiedzUsuń
  4. Może należy dokładnie przeczytać komentarz pod wynikiem badania twardości wody. Ze względów zdrowotnych woda jest zbyt miękka. Nie ma się z czego cieszyć !

    OdpowiedzUsuń
  5. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)