piątek, 27 lutego 2015

Ryś w Beskidzie Śląskim ...
Na terenie naszej gminy działa sporo organizacji, m.in.  Stowarzyszenie dla Natury "WILK", które istnieje od 1996 r.  Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków.Tematem dzisiejszego posta są  rysie - ssaki drapieżne z rodziny kotowatych, które występują m.in. w naszych Beskidach.

Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm. Wysokość w kłębie sięga 75 cm. Ich populacja w Polsce szacowana jest na ok.300 szt. W śląskiej części Beskidów występuje ok. 18 osobników - ich ilość powoli wzrasta.


Zobaczenie rysia w jego środowisku naturalnym jest prawie niemożliwe, zwłaszcza w górach, gdzie są gęste lasy i trudne warunki terenowe.  
Tym bardziej, to co zarejestrowała wideo-pułapka zlokalizowana w rejonie Skrzycznego jest po prostu niezwykłe. 
Kamerka Stowarzyszenia nagrała dorosłego rysia, który nocą odwiedził pozostałości po jeleniu upolowanym przez wilki. Członkowie organizacji podejrzewali, że do ofiary podejdą kuny bądź ptaki. Dlatego pojawienie się rysia, którego trudno zwabić, tym bardziej ich zaskoczyło. Koniecznie musicie obejrzeć filmik.
"Od kilku lat tropimy rysie, które po dekadach nieobecności powróciły do Beskidu Śląskiego - czytamy na fejsbukowej stronie "Wilka" - Pomimo znacznego wylesienia spowodowanego masowym zamieraniem świerczyn, w istniejącym tu obszarze Natura 2000 drapieżniki znajdują bezpieczne ukrycie i dużo pokarmu. W 2013r. odnaleźliśmy tutaj m.in. tropy pary rysich godów. "


A w 2014 r., dokładnie w Wielkanoc, zespół Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" zarejestrował rysicę ucztującą na upolowanej przez siebie sarnie. 

Obejrzyjcie koniecznie filmiki ... naprawdę warto :)
To niesamowite, że takie piękne gatunki żyją w naszych lasach :)

Od 1995 r. ryś objęty jest ochroną gatunkową i wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

ŹRÓDŁO:


1 komentarz:

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)