środa, 6 lipca 2016

Padł ostatni klaps na planie filmu "Z domu..."

Niespełna dwa lata temu, relacjonowaliśmy Wam spotkania jakie odbywały się na terenie naszej gminy, z Szymonem Wróblem, autorem filmu i książki o ks. Józefie Tischnerze "Jego oczami" ( TUTAJ).

Teraz Szymon Wróbel  stworzył  kolejny dokument związany z Żywiecczyzną, ale tym razem dotyczący historii z początku II Wojny Światowej, a dokładnie o akcji wysiedleńczej "Saybusch Aktion".


Pierwszy klaps do filmu "Z domu..." padł  w styczniu w Parku Etnograficznym w Ślemieniu.
Kolejno zdjęcia kręcone były w Lublinie, Jeleśni, Żywcu, Chorzowie, Chabówce oraz w Krakowie i Warszawie.

W filmie poza bohaterami udział wzięli znani aktorzy: Bartosz Gelner i Artur Dziurman. Po kilku miesiącach pracy zdjęcia dobiegły końca.


O czym dokładnie opowiada film???


"Z domu..." to niezależny dokument nakręcony bez archiwalnych zdjęć, adresowany głównie do młodych widzów.  Przybliża historię "Saybusch Aktion", czyli jednej z największych akcji wysiedleńczych w historii II wojny światowej. (Pisaliśmy o tym TUTAJ)
Operacja ta przeprowadzona była przez wojska niemieckie i hitlerowską policję w czasie okupacji Polski. Akcja polegała na wysiedleniu od 20 do 50 tys. mieszkańców powiatu żywieckiego na tereny Generalnego Gubernatorstwa i wprowadzeniu na ich miejsce osadników niemieckich.


Ten film to opowieść o dramacie, jaki przeżyli mieszkańcy Żywiecczyzny, o nadziei, ale przede wszystkim o aktualnych do dnia dzisiejszego synonimach domu, jako miejsca, w którym czujemy się najbezpieczniej, miejsca, za którym się tęskni, do którego chce się wracać. Dokument ma również zwrócić uwagę na to ile ludzi do dziś zmuszonych jest do opuszczenia swoich domów z różnych przyczyn czy to politycznych, religijnych, czy ekonomicznych.-Nie mogę się doczekać, kiedy ten film oddamy widzom. Staram się dotykać ważnych tematów i myślę że ten film, podobnie jak "Jego Oczami", będzie pretekstem do wielu ciekawych dyskusji. - mówi Szymon Wróbel - Im dłużej pracuje nad tym projektem, tym bardziej przekonuje się do dwóch kwestii. Z jednej strony, jak bardzo aktualny temat poruszamy i ile można odnaleźć w nim we współczesności. Z drugiej strony, jak duża jest potrzeba wspomnienia tych, którzy w czasie wojny przeżyli wielki dramat na naszych terenach.


Muzykę do filmu tworzy projekt Continuum, czyli Maciej Szymonowicz, Katarzyna Dyga-Szymonowicz i Szymon Padoł. Pierwsza dwójka znana jest choćby z takich projektów jak "Gooral", czy "Psio Crew", z kolei ostatni to autor ilustracji muzycznej do filmu o Paktofonice „Jesteś Bogiem”.
Premiera filmu odbędzie się początkiem września w Kinie Janosik w Żywcu.
 Przedpremierowo film zobaczą goście Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

Zapraszamy na fejsbukową stronę filmu "Z domu..." TUTAJ
gdzie znajdziecie wszelkie nowinki dotyczące dokumentu.


ŹRÓDŁO:
info: Szymon Wróbel
zdj. Grzegorz Ziemiański

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)