środa, 27 lipca 2016

Kanadyjczycy w Lipowej ...

 
W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, już za niecałe dwie godziny do Krakowa przyleci Papież Franciszek.  Na miejscu jest młodzież z całego świata, która z niecierpliwością oczekuje ważnego gościa. 

We wczorajszym poście (tu) opisaliśmy Wam pobyt młodzieży z Meksyku, która przez prawie tydzień przebywała w Leśnej. 

Z kolei w Lipowej gościliśmy młodzież z Kanady. Od wtorku, 19 lipca 2016r. pielgrzymi mieszkali w domach parafian. Mieli okazje poznać naszą kulturę i pokazać nam swoją. Podczas pobytu pielgrzymi realizowali program przygotowany przez Diecezjalny Komitet Światowych Dni Młodzieży.  Podobnie, jak ich koledzy z Meksyku zwiedzili Oświęcim i  Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau. Udali się także pod Krzyż Jubileuszowy na Grojcu. Na pielgrzymów czekało mnóstwo wycieczek, m.in. do Częstochowy, na Skrzyczne oraz Pętlą Beskidów w trakcie, której zwiedzili Chatę Kawuloka w Istebnej, Trójstyk oraz Kaplicówkę w Skoczowie. Codziennie brali udział w Nabożeństwach, m.in. w Oświęcimiu, w Żywcu  i oczywiście w Lipowej. 

Sobota, 23 lipca podobnie jak w Leśnej była dniem organizowanym przez parafię. Tego dnia młodzi Kanadyjczycy udali się do naszej malowniczej Doliny Zimnika, gdzie w Alei Prezydenckiej (więcej o alei przeczytacie  TUTAJ i "ALEJA W PEŁNI LATA") posadzili  dęba "Franciszka", na cześć Papieża i Światowych Dni Młodzieży.  Ten wyjątkowy okaz będzie teraz rósł obok  "Anny" i "Bronisława", czyli dębów byłej Pary Prezydenckiej. 

Wydarzeniu towarzyszyli Wójt Gminy Lipowa Jan Góra, ks. Jan Kudłacik- Proboszcz Parafii św. Bartłomieja w Lipowej,  Prezes Akcji Katolickiej Jadwiga Jakubiec, a także radni, przedstawiciele Nadleśnictwa Węgierska Górka oraz zebrani goście. 
Do księgi pamiątkowej Wójt Jan Góra wpisał:  "Niemożność porozumienia się z drugim człowiekiem jest jedną z największych męk życia na ziemi."- pisała Maria Dąbrowska. - Dziś, w okresie Światowych Dni Młodzieży, odbywających się w naszym kraju, kiedy odwiedza nas młodzież różnych kultur i języków, powinniśmy dobitniej podkreślać jak ważny jest dialog, spotkanie i rozmowa z drugim człowiekiem. To wielka radość, że możemy gościć na terenie naszej gminy młodych pielgrzymów i życzyć im na drogę owocnego spotkania z Papieżem Franciszkiem.Podczas pobytu w Dolinie Zimnika na pielgrzymów czekała nie lada atrakcja. Przejazd zaprzęgami konnymi. 
Popołudniu młodzież  spotkała się pod największym Pomnikiem Śliwki w Polsce, znajdującym się na placu w Centrum Lipowej 

... oraz skorzystała z regionalnej kuchni i przysmaków śliwkowych w Spółdzielni Socjalnej "Śliwkowa Lipowa" w OSP Lipowa. 

Tego dnia wzięli również udział we Mszy Świętej w Rychwałdzie oraz udali się Golgotą Beskidów pod Krzyż Milenijny na Matysce. 


Wieczorem młodzi pielgrzymi uczestniczyli w ognisku zorganizowanym w Dolinie Zimnika.

W niedzielę wzięli udział w Nabożeństwu Rozesłania, które odbyło się w Bielsku-Białej, na terenach Hali Sportowo-Widowiskowej Pod Dębowcem. 

W poniedziałek pożegnano grupę młodych Kanadyjczyków, którzy udali się do Krakowa na centralne  wydarzenia Światowych Dni Młodzieży.A oto oficjalny hymn
 ŚDM Kraków 2016:
ŹRÓDŁO:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)