poniedziałek, 29 października 2018

Wystrzałowe otwarcie Zielonej Pracowni w Siennej...W czwartek,
18 października 2018r.
w Siennej było wesoło, kolorowo, ogniście i wybuchowo!

I to w dosłownym tego słowa znaczeniu...
Otóż tego dnia uroczyście otwarto niezwykłe miejsce. Miejsce, w którym uczniowie będą mogli poszerzać swoją wiedzę z zakresu biologii, chemii czy geografii. Miejsce, które uatrakcyjni lekcje i rozwinie zainteresowania dzieci i młodzieży.
Mowa o ...  ZIELONEJ PRACOWNI, która powstała w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Siennej:)

Ale po kolei ...

Przygoda z Zieloną Pracownia rozpoczęła się rok temu, kiedy to w szkole zaczęto zastanawiać się, gdzie taka pracownia mogłaby powstać, jakie wyposażenie byłoby potrzebne, jakie pomoce należałoby zakupić.
 W lutym br. szkoła zgłosiła się do konkursu "Zielona Pracownia Projekt" organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W marcu okazało się, że projekt "Zielony Zakątek" został doceniony i placówka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 6 267 zł (TU).

Nagroda przeznaczona została na wkład własny w głównym konkursie "Zielona Pracownia 2018", do którego szkoła również się zgłosiła.  Tutaj przedmiotem było utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych.

I również w tym konkursie ZSP w Siennej znalazł się wśród laureatów i zdobył dofinansowanie w wysokości 25 071 zł  (TU)

Podsumowując obie nagrody, szkoła otrzymała 31 338 zł, dokładnie tyle co wartość projektu. 

W czerwcu, podczas pikniku ekologicznego w Chorzowie przedstawiciele szkoły odebrali dyplom za udział w konkursie  (TU).

To już trzecia tego typu pracownia w naszej gminie. Pierwszą otwarto rok temu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Twardorzeczce (TU), drugą w zeszłym tygodniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słotwinie (TU).

Urządzanie pracowni trwało od początku wakacji aż do początku października.
- W wakacje powstawała makieta na korytarzu. Tworzyła ją nauczycielka  plastyki Ewa Dulowska-Bałaś z małą pomocą Oli z klasy ósmej.  Meble i sprzęty montowali panowie Tatusiowie: Janek, Tomek, Bogdan i Andrzej oraz Pan konserwator Marek. Jednak pracownia nie powstałaby gdyby rok temu Pan Marek nie zamienił brzydkiej piwnicy w pomieszczenie z potencjałem - zrobił nowe ściany, sufit z płyt, płytki na podłodze i ścianach, malowanie, doprowadzenie wody itd.  - powiedziała nam dyrektor ZSP Iwona Cul.- Urządzaniem zielonej pracowni zajęła się nauczycielka chemii i biologii Sabina Rubys z pomocą Oli i jej koleżanki Małgosi z klasy ósmej (poświęciły na to 2 soboty i popołudnia). 
Nie obyło się też bez kłopotów. Opóźniające się dostawy (ostanie pomoce dotarły kilka dni przed otwarciem) czy dostawy towaru z "niespodzianką" (np. biała szafa metalowa na szkło, na którą czekaliśmy 3 miesiące, w końcu dotarła ale w ŻÓŁTYM KOLORZE 😤 - szczęście, że mamy zaprzyjaźnionego lakiernika!). 
Na szczęście wszystko dobre, co się dobrze kończy...

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali:
Paulina Wisła - uczennica siódmej klasy, z-ca przew. Samorządu Uczniowskiego,  Iwona Cul - dyr. szkoły, Sabina Rubys - nauczycielka chemii i biologii, opiekunka Zielonej Pracowni, Agnieszka Wisła - przedstawicielka Rady Rodziców, Marek Chrobak- szkolna "złota rączka" oraz Jan Góra - wójt gminy Lipowa.Wszystkich przybyłych gości powitała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siennej Iwona Cul, która złożyła serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w pracownie.Kolejno, głos zabrał włodarz gminy, który pogratulował otwarcia Zielonego Zakątka i przy okazji złożył życzenia z okazji obchodzonego niedawno Dnia Edukacji Narodowej i wręczył  nauczycielkom nagrody za szczególne osiągnięcia.

Po części oficjalnej pokrojono tort, oczywiście jak przystało na Zieloną Pracownię... zielony :)
 Na najmłodszych czekały ulubione słodycze :)

Zielona Pracownia to miejsce wyjątkowe. Robi wrażenie, jeszcze przed wejściem... 
Uwagę zwracają ekologiczne fotele oraz leśne malowidła na ścianach, wzbogacone drewnianymi akcentami.


Wnętrze Zielonego Zakątka gwarantuje, że tutaj nikt nie będzie się nudzić. 
Sala przygotowana z myślą o młodych naukowcach, wyposażona została w  sporych rozmiarów tablicę Mendelejewa i mnóstwo pomocy naukowych.
Na młodych chemików czekają liczne probówki, miarki, odczynniki oraz mikroskopy.


Z myślą o miłośnikach biologii pojawiło się akwarium z rybkami, a także plansze edukacyjne oraz  modele anatomiczne zwierząt i ludzi, dzięki którym uczniowie mogą odbyć fascynujące podróże do wnętrza ciała.W sali znajduje się również tablica interaktywna, projektor, laptopy oraz wiele interesujących książek.


Pomieszczenie wyposażono dodatkowo w meble, duże blaty, gabloty oraz umywalki, które w takiej pracowni są wręcz niezbędne.

Zielony Zakątek to istny raj dla młodych naukowców.
Prawdziwa fabryka eksperymentów.


Podczas otwarcia, byliśmy świadkami wielu z nich.Uczennice ósmej klasy pod czujnym okiem opiekunki pracowni, nauczycielki Sabiny Rubys przygotowały wystrzałowy pokaz.


Na własne oczy zobaczyliśmy wybuch wulkanu ...
... produkcję zielonej "pasty do  zębów dla słonia" ...

... a także płonący blat stołu :)
Doświadczenia wywołały sporo emocji...
Młode chemiczki otrzymały zasłużone, gromkie brawa.

Po pokazach zaproszono gości do interaktywnego quizu sprawdzającego wiedzę  biologiczno-chemiczno-geograficzną :) Tutaj odpowiedzi zaznaczało się na smartfonie. Czasami niezbędna była pomoc młodego pokolenia.


Zabawa była fantastyczna.


Uroczystość zakończyła się koło południa, miłą i smaczną niespodzianką dla zaproszonych gości...W otwarciu pracowni udział wzięli przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców, a także zaproszeni goście, m.in. Jan Góra wójt gminy Lipowa,  Marian Knapek nadleśniczy z Nadleśnictwa Węgierska Górka, Piotr Dziki- przedstawiciel Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, była dyrektor szkoły Anna Zoń, Szymon Wróbel z UG Lipowa, Agnieszka Obrocka i Agnieszka Wiatr z żywieckiego Laboratorium Medycyny Naturalnej oraz radny Janusz Szymański.WIĘCEJ ZDJĘĆ z uroczystego otwarcia ZIELONEJ PRACOWNI znajdziecie w naszej galerii TUTAJ
Zapraszamy także na facebookową stronę szkoły, gdzie znajdziecie filmik z otwarcia Zielonego Zakątka TUTAJ.


ŹRÓDŁO:

5 komentarzy:

 1. WOW. Pięknie ta sala jest urządzona. Widać zaangażowanie i troskę o uczniów. Ale tak mają małe szkoły a nie duże molochy gdzie liczy się tylko liczba uczniów (czytaj: subwencja).

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod wrażeniem, brawo dla pani dyrektor i nauczycieli. A moje dzieci to chemie mają tylko teoretycznie, o praktyce to mogą zapomnieć bo czasu nie ma. Doświadczenia to im pani w książce pokazuje albo w najlepszym razie na youtube. Taka edukacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miny zachwyconych dzieci mówią wszystko!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak to jest że w jednej szkole się da a w innej nie, tylko wiele gadają i tyle :). Gratuluję Sienna

  OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)