wtorek, 7 kwietnia 2015

Trwa rekrutacja do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży ...

Projekt "Sejm Dzieci i Młodzieży" to ogólnopolski konkurs, w którym udział biorą uczniowie gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Projekt edukacyjny, którego siłą są jego uczestnicyCo roku kilkaset pełnych pasji, energii i pomysłów nastolatków z całej Polski pokazuje, że ich wspólnym celem jest aktywne działanie oraz zmiana otaczającego ich świata. 


Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994r. Od tego czasu sejm młodego pokolenia  zbiera się co roku 1 czerwca, w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Posiedzenie odbywa się w gmachu Sejmu RP i kończy się ogłoszeniem wypracowanej uchwały SDiM. 


W tym roku odbędzie się już XXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Rekrutacja już trwa, a młodzi kandydaci na posłów i posłanki, żeby dostać się do grona wybranych, muszą wykonać zadanie rekrutacyjne określone  przez Kancelarię Sejmu RP. 


(Przewodnik KLIKNIJ)

A temat tegorocznego konkursu brzmi "Miejsca młodych- jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież"

Zadanie polega na przeprowadzeniu badania wybranego miejsca w przestrzeni lokalnej oraz zaproponowaniu zmian i działań wynikających z uzyskanych wyników. Zadanie wykonują dwuosobowe zespoły, a następnie relacje publikują na platformie internetowej SDiM. Na ich podstawie zostanie wyłonionych 460 osób, które wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży już 1 czerwca w gmachu Sejmu w Warszawie. 

Celem tegorocznej edycji SDiM jest:
*zaangażowanie uczniów i uczennic w działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia, 
* nauka postaw obywatelskich i współodpowiedzialności  za przestrzeń publiczną
* promowanie aktywnej postawy społeczności lokalnej. 

W tym roku z naszej gminy do projektu przystąpiło dwoje uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce: Kamila Czyżewska i Mateusz Binda. Uczniowie trzeciej klasy marzą, aby 1 czerwca zasiąść w sejmowej ławie,  a tymczasem aktywnie uczestniczą w działaniach szkoły, współtworzą samorząd szkolny, redagują szkolną gazetkę "Syriusz" oraz uczestniczą w innych inicjatywach.  

"Wnioski, które wyciągnęliśmy po analizie odpowiedzi uczestników badania były bardzo różnorodne. Wskazali oni na to, że w pobliżu centrum Lipowej brakuje miejsc, w których można aktywnie spędzać czas, a ono samo jest nieatrakcyjne dla mieszkańców. Często wskazywano brak Centrum Kultury oraz małą liczbę placów zabaw. Respondenci zauważyli również, że w naszej gminie brakuje perspektyw dla młodzieży" - informują Kamila i Mateusz na stronie gimnazjum. 

Młodzież po przeprowadzeniu badania zamierza wprowadzić zmiany w wyglądzie gminy oraz podjąć się współpracy z Urzędem Gminy Lipowa, pomagając w organizacji wydarzeń kulturalnych. 

Ogłoszenie listy posłów i posłanek już 16 kwietnia :)

Zatem trzymamy mocno kciuki za Kamilę i Mateusza,
 i życzymy spełnienia marzeń !
Powodzenia !!!


ŹRÓDŁO:
fot. K.Białoskórski
fot. archiwum prywatne Kamili Czyżewskiej i Mateusza Bindy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)