piątek, 3 kwietnia 2015

V Plenerowa Droga Krzyżowa na Gorylkę ...

W piątek 27 marca 2015r. już po raz piąty w Słotwinie odbyła się Plenerowa Droga Krzyżowa na Gorylkę
(717 m n.p.m).
Pogoda tego popołudnia nie rozpieszczała ... mżawka, mgła, dość niska temperatura ... Jednak mało optymistyczna aura wcale nie przeszkodziła wiernym w Nabożeństwie.

Przed Kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie zebrał się tłum mieszkańców ... nie zabrakło tych najmłodszych parafian, ale także tych najstarszych.  To piękny obrazek, widząc jak całe rodziny uczestniczą we wspólnej Drodze Krzyżowej.


Plenerowa Droga Krzyżowa odbywa się trasą jaką pokonał w 1964r. Acybiskup Karol Wojtyła, który odwiedził 94-letnią mieszkankę. Kobieta przez całe życie odznaczała się wielką wiernością w uczęszczaniu do kościoła- odległość ok. 7 km nie była dla niej przeszkodą. 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.00 przy Krzyżu Misyjnym. Ksiądz Proboszcz Mieczysław Grabowski powitał zgromadzonych parafian, a pierwszą stację poprowadziły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Słotwinie.


Kolejno wierni ruszyli ulicami Słotwiny w kierunku Kalonki ...
Następnie parafianie udali się wzdłuż Kalonki, w stronę Przysłopu.Przez całą drogę przedstawiciele różnych wspólnot i organizacji  nieśli krzyż i prowadzili  rozważania.Poszczególne stacje prowadzone były przez :
Stacja I- Dzieci Szkoły Podstawowej
Stacja II - Gimnazjum
Stacja III- Młodzież
Stacja IV - Ministranci
Stacja V - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Stacja VI - Akcja Katolicka
Stacja VII - Koło Gospodyń Wiejskich
Stacja VIII - Róża św. Urszuli Ledóchowskiej
Stacja IX - Róża Rodzin św. Teresy
Stacja X - Róża św. Faustyny
Stacja XI - Róża św. Rodziny
Stacja XII - Róża św. Jadwigi
Stacja XIII - Róża św. Józefa
Stacja XIV - Strażacy


W Drodze Krzyżowej uczestniczyli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Słotwinie, którzy również zabezpieczali trasę.


Po dotarciu do rozwidlenia,  przed parafianami czekał ostatni odcinek drogi. Strome podejście prowadzące na Gorylkę było sporym wyzwaniem ... Do tego trudne warunki pogodowe nie ułatwiały wejścia na górę...  Jednak wspólnymi siłami wszyscy dali radę ...


Stroma trasa nie była żadnym problemem dla najmłodszego pokolenia, które energia wręcz roznosiła .... 

Na Gorylce znajduje się Krzyż Wdzięczności. Umiejscowiony jest blisko miejsca, w którym zamieszkiwała wspomniana parafianka. Krzyż Wdzięczności za dar Papieża Polaka został umieszczony po śmierci Ojca Świętego w 2005r. przez Rodzinę Barbarę i Jana Pawlus. W ubiegłym roku postawiono i poświęcono nowy krzyż z napisem JEZU UFAM TOBIE - dębowy, o wysokości 4 metrów, osadzony na metalowej ramie.

Przy wspomnianym krzyżu, przygotowano piękny ołtarz - specjalnie na piątkową Drogę Krzyżową ...


To tutaj na zakończenie Plenerowej Drogi Krzyżowej odprawiona została przez Księdza Proboszcza  Mieczysława Grabowskiego Msza św. dziękczynna. 


Na koniec czekała pyszna, gorąca herbata z sokiem malinowym, która rozgrzała zmarzniętych parafian. 
Tą Drogą Krzyżową wierni pragnęli podziękować Bogu za dar Papieża Polaka, za Jego Kanonizację, za Jego trwanie przy Krzyżu Chrystusowym i naukę jak przyjmować cierpienie. Równocześnie parafianie prosili za wstawiennictwem Jana Pawła II, o łaskę wiary dla siebie i bliskich.


Po Nabożeństwie krzyż niosący przez parafian został umieszczony w kaplicy.

Zapraszamy do GALERII, gdzie czeka WIĘCEJ ZDJĘĆ z Plenerowej Drogi Krzyżowej KLIKNIJ 

1 komentarz:

  1. Piękna relacja, piękne zdjęcia. Dziękujemy, że pani była z nami !

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)