sobota, 4 kwietnia 2015

Wielka Sobota 2015 ...


Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. To przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania i trzeci dzień Triduum Paschalnego. 
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Wierni przychodzą do kościoła  z koszyczkami wyścielonymi białą serwetą i udekorowanymi bukszpanem lub gałązkami borówki. 
W środku znajdują się pokarmy, które pojawią się na wielkanocnym stole. Nie może zabraknąć baranka, jajek, chleba, soli, pieprzu, chrzanu, wędliny i babki wielkanocnej. 

Niektórzy wierni wykazują się sporą kreatywnością przy tworzeniu święconki.  Zresztą sami zobaczcie, jaki oryginalny koszyk - hełm zaprezentowali strażacy z OSP Ostre.
Gratulujemy pomysłowości :) 

Wielka Sobota to również adoracja Najświętszego Sakramentu, który tego dnia znajduje się  przy Grobie Pańskim. Tutaj również czuwają strażacy w galowych mundurach oraz ministranci. 
 W Wielką Sobotę w kościele katolickim (podobnie jak w Wielki Piątek), nie odbywają się Msze św. Co prawda, po zapadnięciu zmroku odprawiana jest Liturgia Wigilii Paschalnej, ale ceremonia należy już  do Niedzieli Wielkanocnej. 

Więcej zdjęć KLIKNIJ
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)