środa, 17 sierpnia 2016

Dożynki w Lipowej ...W poniedziałek, 
15 sierpnia  obchodziliśmy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Bożej Zielnej. Patronka ziemi i bujnej roślinności ma w opiece plony, cały dorobek rolników, a także strzeże naszego domostwa. To dlatego tego dnia przynosimy do kościoła bukiety i wianki z polnych kwiatów, zbóż i ziół. Poświęcone  mają nam zapewnić owocne zbiory w następnym roku.  

Święto to w całym kraju obchodzone jest bardzo uroczyście. Tak też i było u nas.  

W kościele św. Bartłomieja w  Lipowej dożynkowe dekoracje ozdobiły wnętrze świątyni. Owocowo - warzywna  dekoracja pięknie prezentowała się przed ołtarzem. 
Msza Święta Dziękczynna odbyła się o godz. 11.30.
Ministranci, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz ks. proboszcz Jan Kudłacik, przeszli spod zakrystii do świątyni. Panie niosły wypieczony z tegorocznych ziaren chleb dożynkowy oraz wianki i kolorowe bukiety.W uroczystej Eucharystii,  udział wzięli także przedstawiciele OSP Lipowa  oraz mieszkańcy parafii.

W trakcie kazania ksiądz dziękował za  tegoroczne zbiory i zwracał uwagę na trudy pracy rolnika. Podkreślał wagę chleba, zarówno tego powszedniego, jak i eucharystycznego.
Proboszcz wspomniał także, że 15 sierpnia to nie tylko święto kościelne, ale także Święto Wojska Polskiego oraz 96. rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli Cudu nad Wisłą. 


Podczas Mszy Świętej  proboszcz poświęcił  chleb i wieniec dożynkowy, plony oraz bukiety.
Udzielił także błogosławieństwa na następny rok zbiorów. 


Po Mszy Świętej, przed kościołem na wszystkich wiernych czekała niespodzianka. Panie częstowały pysznymi domowymi wypiekami ... 


Radosną atmosferę dożynek, swoim śpiewem i grą na akordeonie podkreślał lektor Krzysztof Byrdy.Taka uroczystość jest warta uwiecznienia ...
 zatem pamiątkowe zdjęcia ...

Następnie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich wraz z zaproszonymi gośćmi udały się na poczęstunek ...W strażnicy, gdzie od  niedawna działa Śliwkowa Lipowa, czekały już odświętnie nakryte stoły. 
Podano pyszne domowe dania, które zachwycały smakiem i zapachem. Panie ze Śliwkowej Lipowej, jak zawsze stanęły na wysokości zadania. 

Na dożynkowym spotkaniu pojawił się także Wójt Gminy Lipowa Jan Góra, który podziękował za zaproszenie i życzył wszystkiego najlepszego dla gospodyń z Lipowej. 

Przez cały czas o oprawę muzyczną dbał Krzysztof Byrdy, a  do wspólnego śpiewu z wielką radością włączała się cała sala.
 I tak, czas wypełniony muzyką, śpiewem i rozmowami minął niepostrzeżenie...
Kolejne spotkanie za rok.

A tymczasem zapraszamy wszystkich do Galerii, gdzie czeka więcej zdjęć  - KLIKNIJ.

***


15 sierpnia jubileusz 80-lecia istnienia obchodziły
 członkinie KGW w Leśnej. 


Drogie Panie!
Prosimy przyjmijcie nasze najszczersze gratulacje i wyrazy uznania za Waszą pracę, trud, wytrwałość i zaangażowanie.
Życzymy Wam dużo zdrowia, pomyślności  oraz wielu twórczych pomysłów.
Wszystkiego dobrego! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)