piątek, 9 września 2016

Dożynki Wiejskie w Słotwinie ...

Święto Plonów, popularnie zwane dożynkami obchodzone jest po zakończeniu żniw i prac polowych.  Podczas tej ludowej uroczystości  dziękujemy za trudy pracy na roli, za ogromny wysiłek i poświęcenie, a jednocześnie uczestniczymy w radosnym spotkaniu wszystkich rolników z terenu wsi.W  ciągu  ostatniego miesiąca, w naszej gminie  za tegoroczne plony dziękowali mieszkańcy  Lipowej, Ostrego, Twardorzeczki, Siennej i Leśnej.Tym razem przyszła kolej na Słotwinę, która właśnie w niedzielę, 4 września 2016r. obchodziła  Święto Plonów. 
Piękna pogoda rozpieszczała nas od samego ranka ... było słonecznie, bezchmurnie i ciepło :)
O godz. 10.00 przy strażnicy OSP Słotwina zebrały się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy, reprezentanci LKS "Sokół",  przedstawiciele szkoły, Wójt Gminy Lipowa Jan Góra z małżonką, radni oraz mieszkańcy ... Stąd wszyscy przeszli do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.Przed kościołem, zgromadzonych powitał proboszcz parafii ks. Mieczysław Grabowski, a następnie wszyscy udali się na Mszę Świętą Dziękczynną.


O uroczystym charakterze dnia, przypominały dożynkowe dekoracje, które zdobiły wnętrze świątyni. 


Podczas Mszy Świętej, członkinie KGW złożyły na ręce proboszcza chleb dożynkowy oraz kosze z tegorocznymi darami, z prośbą o błogosławieństwo dla wszystkich rolników.Panie wzbogaciły także Eucharystię, swoim śpiewem i lekturą Bożego Słowa. 


Podczas kazania ksiądz dziękował za  tegoroczne zbiory i podkreślał jak ważna jest praca rolnika.


Drodzy rolnicy z naszej parafii, tak jak wy dziękujecie dziś Bogu za błogosławieństwo tegorocznych plonów, tak  i ja Wam dziś dziękuję za Waszą pracę. Dziękuję w imieniu swoim, Boga i wszystkich tych, którzy korzystają z Waszej pracy - mówił ks. Grabowski.

Proboszcz wspomniał także o Matce Teresie z Kalkuty,  beatyfikowanej przez Jana Pawła II i włączonej przez papieża Franciszka w poczet świętych.  Zwracał uwagę na jej miłość do ludzi, do chorych... Nawoływał, abyśmy podobnie, mieli otwarte oczy i uszy na biednych i potrzebujących, abyśmy szanowali siebie wzajemnie, pracę innych ludzi, a także owoce swojej pracy.  Kapłan prosił, abyśmy dzielili się chlebem - miłością i dobrocią, i tak  też wychowywali młode pokolenie, o którym św. Jan Paweł II mówił, że jest przyszłością i nadzieją świata oraz Kościoła.W trakcie Eucharystii na organach grał młody parafianin Piotr Dawid - niezwykle utalentowany uczeń III klasy gimnazjum, o którym nie raz wspominaliśmy na naszym blogu. 

 Po Nabożeństwie gospodynie częstowały pysznymi, domowymi wypiekami ... 

 Następnie wszyscy w barwnym korowodzie udali się do strażnicy...Radosną atmosferę dożynek, podkreślał swoim śpiewem i grą na akordeonie lektor Krzysztof Byrdy. Uwagę zdecydowanie przykuwały najmłodsze damy ...  Z całą pewnością członkinie KGW mają powody do radości ... rosną im godne następczynie :) 


W Domu Strażaka na wszystkich czekała pięknie przystrojona sala...  świeżymi kwiatami i darami lata... 


Przybyłych gości  przywitała przewodnicząca KGW Zofia Semik, a następnie zaprosiła na występ artystyczny członkiń koła.
Panie jak zawsze wyglądały wspaniale. Usłyszeć mogliśmy ludowe piosenki, wiersze, a także  przyśpiewki na temat zaproszonych gości ...
... które rozbawiły całą salę.
Głos zabrał także wójt Gminy Lipowa Jan Góra, który podziękował za zaproszenie i życzył wszystkiego najlepszego dla gospodyń ze Słotwiny.Po części artystycznej podano obiad. Jak zawsze dania były wyborne, wręcz rozpływały się w ustach. Ten uroczysty posiłek  to zasługa gospodyń, z szefową kuchni - Anną Paciorek, na czele.

Po obiedzie był czas na wspólne pogawędki przy stole.
Do tego kawa, herbata, ciasto ... 

Podczas dożynek strażacy pochwalili się nową salką na poddaszu. Pomieszczenie powstało dzięki  pracy strażaków i wsparciu finansowemu ze strony wójta i radnej Haliny Krywult.

Po południu członkinie KGW tradycyjnie odwiedziły mieszkańców, wręczając chlebek dożynkowy- symbol urodzaju, dostatku i pracy rolnika.


Na koniec odbyła się zabawa... Piękna pogoda sprzyjała wspólnemu biesiadowaniu... To było niezwykle radosne zakończenie żniw.

A teraz zapraszamy wszystkich do GALERII, gdzie czekają fotki z Dożynek Wiejskich w Słotwinie :) 
KLIKNIJ


3 komentarze:

 1. Jak zawsze pięknie i kolorowo. Miło poczytać o mojej Słotwinie będąc tak daleko od niej. Całuski dla mieszkańców. Tęsknię. K.

  OdpowiedzUsuń
 2. O to się ludzie potrafią bawić, z takimi dożynkami to pewni ogrom wspomnień.

  OdpowiedzUsuń
 3. mieszkanka Słotwiny14 września 2016 11:45

  Kochana pani Anetko, bardzo dziękuję za ogrom wzruszeń! Pozdrawiam i życzę pani dużo zdrowia, wytrwałości i niech Bóg ma panią w swojej opiece.

  OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)