wtorek, 11 października 2016

Akcja poszukiwawczo-ratownicza na Magurce ...

W sobotę, 8 października 2016r. o godz. 10.00 w strażnicy OSP Lipowa odbyło się spotkanie specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych. W pewnym momencie otrzymano zgłoszenie o wypadku w okolicach Magurki Radziechowskiej ... turyści poruszając się na skuterach śnieżnych spadli w przepaść, dwóch jest rannych, z kolei pozostała dwójka chcąc wezwać pomoc, oddaliła się od miejsca zdarzenia i zabłądziła. 

Wszystkie jednostki niezwłocznie udały się na miejsce. 


Na terenie Leśnictwa Łukaszne powstało mobilne centrum dowodzenia, skąd dowódca wydzielał jednostkom poszczególne zadania ...

Wyznaczone zespoły udały się na miejsce zdarzenia. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku. Następnie udzielili poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kolejno ewakuowali poszkodowanych ze skuterów i na noszach przetransportowali w bezpieczne miejsce, skąd zostali przekazani ratownictwu medycznemu.
Kiedy poszkodowani w zdarzeniu byli już bezpieczni, przyszła kolej na wyciągniecie z przepaści skuterów. Równocześnie  kolejne zespoły udały się na poszukiwania dwóch zaginionych turystów, którzy chcąc wezwać pomoc, oddalili się od miejsca zdarzenia w nieznanym kierunku. 
  W akcji strażacy wykorzystali quady, które w trudnych warunkach górskich są wręcz niezbędne. Zapewniają szybsze przemieszczanie się, a równocześnie pomagają dotrzeć w miejsca niedostępne dla dużych pojazdów. 

Niezastąpionym ogniwem podczas akcji poszukiwawczej są także psy ratownicze. Niezawodne, szybkie i skuteczne.
 Dzięki doskonałemu przeszkoleniu bezbłędnie podjęły trop. Zaginionych odnaleziono 700 m od miejsca wypadku. 

Na szczęście podczas sobotniej akcji nic nikomu się nie stało! 

To były tylko ćwiczenia !!!

Wszystko odbywało się zgodnie z przyjętym scenariuszem!

Takie warsztaty organizowane są cyklicznie.  Mają na celu doskonalenie technik poszukiwawczych w terenie otwartym,  a także segregacji poszkodowanych i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przygotowują również do sprawnego nawiązywania współpracy z grupami posiadającymi psy ratownicze.  To również okazja do sprawdzenie  sprzętu i systemu łączności w trudnych, górskich warunkach.


Pomimo kalendarzowej jesieni, drużyny mogły sprawdzić się podczas zimowej aury, bo właśnie taka panowała na Magurce.
 Sobotnie ćwiczenia nie były łatwe, jednakże ekipy spisały się na medal. Strażacy wykazali się doskonałym przygotowaniem, sprawnością i współpracą. Dzięki temu zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą czuć się bezpiecznie. WIĘCEJ ZDJĘĆ z sobotniej akcji znajdziecie TUTAJ 

1 komentarz:

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)