sobota, 1 października 2016

Jubileusz 70-lecia LKS "Skrzyczne" Lipowa ...


W miniony weekend Ludowy Klub Sportowy "Skrzyczne" w Lipowej obchodził jubileusz 70-lecia istnienia.
 Z tej okazji w sobotę, 24 września 2016r.  odbyły się liczne mecze na klubowym stadionie. Zaprezentowali się trampkarze i oldboje. 
A podczas finałowego Meczu  Seniorów A Klasy mogliśmy oglądać zaciętą rozgrywkę pomiędzy LKS "Skrzyczne" Lipowa a LKS Halny Przyborów. 

Oczywiście publiczność dopisała i  mocno wspierała swoją drużynę. Doping nie poszedł na marne i nasi seniorzy pokonali przeciwników ... wynik 5:1.
 BRAWO Panowie !!!
 Z kolei następnego dnia, w niedzielę 25 września w kościele św. Bartłomieja w Lipowej odbyła się Msza św. w intencji klubu. 
W Nabożeństwie, które poprowadził ks. proboszcz Jan Kudłacik udział wzięli członkowie LKS "Skrzyczne" Lipowa, poczty sztandarowe OSP Lipowa i OSP Słotwina, przedstawicielki KGW Lipowa, a także zaproszeni goście i mieszkańcy. 


Po Mszy św. wszyscy udali się do okolicznej strażnicy, gdzie czekały odświętnie nakryte stoły. Wszystkich przybyłych gości na obchody 70-lecia klubu, powitał członek zarządu, Marek Binda. 
Swoja obecnością zaszczycili:
Henryk Kula - Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Czesław Biskup - Prezes Beskidzkiego Związku Piłki Nożnej,  Dariusz Mrowiec - Prezes Beskidzkiego Związku Piłki Nożnej Podokręg Żywiec,  Władysław Drożdżał - Przewodniczący Komisji Odznaczeń Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Dawid Bukowczan - Przewodniczący Kolegium Sędziowskiego,  a także  Jan Góra - Wójt gminy Lipowa, Marian Knapek - Nadleśniczy Lasów Państwowych Węgierska Górka, Jan Sołtysik - Sołtys Lipowej, ks. Jan Kudłacik - Proboszcz Parafii w Lipowej oraz członkinie KGW, przedstawiciele OSP Lipowa i OSP Słotwina, radni, działacze i członkowie klubu. 


HISTORIA KLUBU


Po wprowadzeniu sztandaru, członek zarządu Tomasz Caputa przedstawił historię klubu ... 

Ludowy Klub Sportowy „Skrzyczne” w Lipowej rozpoczął swoją działalność w 1946 roku. Tuż po wojnie ówczesne władze państwowe powołały do życia Ludowe Zespoły Sportowe, które szybko się rozwijały i w krótkim czasie zaistniały na terenie niemal całego kraju. Na ziemi żywieckiej powstały w tamtym czasie trzy LZS-y: LZS Łodygowice, LZS Rajcza i LZS Lipowa. 

IV Rodzinny Festyn Sportowy KLIKNIJ
Inicjatorami powstania klubu w Lipowej była głównie młodzież z Dolnej Lipowej. Wsparcia przy zakładaniu klubu udzielił im przede wszystkim Jan Bryja, który był wówczas Prezesem Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Lipowej, a także Karol Sowa – również pracownik tej spółdzielni. Początkowo LZS działał przy GS Samopomoc Chłopska w Lipowej, w której pracowało kilku ówczesnych zawodników naszej drużyny. Pierwszy sezon, w którym klub brał oficjalny udział to sezon 47/48, kiedy to drużyna została zgłoszona do rozgrywek piłkarskich w podokręgu Bielsko-Biała. 

IV Rodzinny Festyn Sportowy KLIKNIJ
Początki były bardzo trudne – brakowało podstawowego sprzętu, funduszy na zakup piłek czy butów piłkarskich, a siatki na bramki były wykonywane we własnym zakresie przez piłkarzy i działaczy. Nie było oczywiście szatni, a pierwszą prowizoryczną namiastkę takowej stanowił mostek przy boisku w Dolnej Lipowej. Najczęściej zawodnicy przebierali się jednak pod gołym niebem lub w mieszkaniach prywatnych. 

Na mecze rozgrywane w sąsiednich miejscowościach dojeżdżano rowerami, furmankami, a na dalsze odległości traktorami lub samochodem ciężarowym co było uznawane za luksusowy środek transportu. W późniejszych latach korzystano również z linii autobusowej PKS oraz kolei. 

IV Rodzinny Festyn Sportowy KLIKNIJ

Ówczesne mecze wyjazdowe często były całodniowymi wyprawami – przykładowo wyjazd do Suchej Beskidzkiej rozpoczynał się zbiórką o godzinie 6 a kończył powrotem około 21. Bycie w drużynie w tamtych czasach wymagało zatem ogromnego zaangażowania i poświecenia.

 Skład pierwszej drużyny wyglądał następująco:
- bramka: Józef Semla,
- obrona: Władysław Pietraszko, Stefan Jakubiec, Józef Sowa, Jan Szczotka,
- pomoc: Władysław Sowa, Władysław Kubica, Karol Sowa, Józef Kubica,
- atak: Jan Caputa, Mieczysław Jagosz

III Rodzinny Festyn Sportowy KLIKNIJ

Pierwsze boisko znajdowało się na terenie Majątku w Lipowej - Pod Stawami na tzw. „Rajsiuli” pod mostem w Dolnej Lipowej. Ówczesnemu zarządcy nie podobało się, że zawodnicy drużyn przyjezdnych aby dostać się na boisko musieli przejeżdżać przez teren Majątku. Dlatego też boisko zostało przeniesione na tereny należące do gminy czyli w obecne miejsce. Była to bardzo dobra decyzja, dzięki której boisko znalazło się bliżej centrum wsi. 


Na dzień dzisiejszy klub dysponuje dwoma boiskami – głównym oraz treningowym. Korzysta również z zaplecza socjalnego tj. szatni, łaźni oraz pomieszczeń biurowych a także z zaplecza gospodarczego .

W ciągu 70 lat działania przez klub przewinęło się wielu zawodników i działaczy. Do tej pory klubem kierowało 15 prezesów.  

III Rodzinny Festyn Sportowy KLIKNIJ
Tomasz Caputa wymienił także najbardziej zasłużonych działaczy klubu. Przypomniał także dwóch z nich, Marcina Orszulika oraz Eugeniusza Stanaszka ... których niestety nie ma już wśród nas ...  ich tragiczna śmierć poruszyła wszystkich ...  - W 2011 roku kibicując naszej drużynie, w czasie meczu Ligi Okręgowej z LKS Bestwina zginęli porażeni piorunem - przypomniał Caputa-  
Proszę o powstanie i uczczenie minutą ciszy, pamięci o wszystkich, którzy nas opuścili. 

V Rodzinny Festyn Sportowy KLIKNIJObecnie w klubie trenuje około 60 zawodników w trzech kategoriach wiekowych – żaków, trampkarzy oraz seniorów. 

III Rodzinny Festyn Sportowy KLIKNIJ


Prowadzenie klubu na obecnym poziomie wymaga znacznych środków finansowych. Są one przeznaczane na takie cele jak utrzymanie boisk oraz zaplecza socjalno-gospodarczego, zakup sprzętu sportowego, wynagrodzenie trenerów, zgłoszenia drużyn a także niezbędne badania lekarskie czy opłaty sędziowskie. Klub pozyskuje je głównie od sponsorów, którymi są zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Pomoc otrzymują również od Urzędu Gminy Lipowa.

 Wszystkim darczyńcom w imieniu zawodników,  jak i Zarządu, za świadczoną pomoc serdecznie dziękuję - mówił Tomasz Caputa. 


ODZNACZENIA, MEDALE, TYTUŁY 


Następnie głos zabrał Wójt Gminy Lipowa Jan Góra, który pogratulował klubowi jubileuszu i życzył kolejnych lat sukcesu.
Z okazji jubileuszu, udekorowano klubowy sztandar Złotą Odznaką Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej. 

 Prezes klubu Marcin Piecuch odebrał z rąk zaproszonych gości puchar, dyplomy, listy gratulacyjne i medale dla klubu. Sam, został także odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej.  


Z kolei zasłużonym działaczom przyznano Złote Odznaki Honorowe Śl. ZPN oraz wręczono Monografię i medale 90-lecia Śl. ZPN. Podczas uroczystości nadano także odznaczenia:
tytuł Honorowego Prezesa LKS "Skrzyczne" Lipowa
oraz tytuły Honorowego Członka LKS "Skrzyczne" Lipowa.

Przyznano także odznaczenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej  oraz Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, za wieloletnią działalność na rzecz  LKS „Skrzyczne” Lipowa.

Pamiętano także o "Medalach Pamiątkowych za zasługi i pomoc dla klubu",  które wręczono wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do rozwoju klubu.


 Podczas uroczystości, prezentowano w tle slajdy ze zdjęciami zawodników, z rozgrywek, a także corocznych festynów.


Po części oficjalnej, na wszystkich czekał uroczysty obiad przygotowany przez matki i żony klubowiczów.  Jak widać na załączonym obrazku, panie uwijały się jak w ukropie, ale możemy Wam śmiało powiedzieć ... spisały się na medal. Wszystko było smaczne, pyszne, jak u mamy.

A po obiedzie - przy kawie, herbacie i domowym cieście  wszyscy miło  spędzili czas. Spotkanie było okazją do rozmowy,  wspomnień, a także do podyskutowania o nadziejach związanych z przyszłością klubu.Każdy gość oprócz zaproszenia otrzymał okolicznościowy gwóźdź ze swoim imieniem i nazwiskiem, który podczas spotkania mógł wpić do tablicy pamiątkowej. Oprócz tego można było dokonać wpisu do Księgi Pamiątkowej Klubu. 
To, że sport ma wielki wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży wiedzą wszyscy. Jednakże to w obecnych czasach ... w czasach zagrożeń takich jak alkohol, narkotyki czy też brak aktywności fizycznej spowodowany przeniesieniem się życia młodych ludzi w wirtualny świat ... jest niezwykle ważny. Uczy wytrwałości, współpracy, dyscypliny, kształtuje charakter. Pozwala nawiązać przyjaźnie na całe życie i odnaleźć swoje miejsce w grupie. 

Z tego też powodu, organizacja życia sportowego dla dzieci i młodzieży jest bardzo ważna i nie może być zaniedbywana. 
- Bardzo liczymy na to, że dotychczasowy trud włożony w funkcjonowanie klubu nie zostanie zaprzepaszczony i że nasze "Skrzyczne" Lipowa będzie działało na rzecz lokalnej społeczności przez wiele kolejnych lat. Wierzymy, że wielu z Was będzie nadal brało udział w życiu klubu a kolejni do tej działalności się przyłączą - mówił w imieniu klubu Tomasz Caputa - Liczymy też bardzo na to, że istota i znaczenie naszej działalności zostanie bardziej zauważona i doceniona przez lokalne władze a co za tym idzie, wzrośnie z ich strony wsparcie dla naszej działalności. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z JUBILEUSZU -
TUTAJDrodzy Zawodnicy, Trenerzy, Działacze! 
Drogi Zarządzie !


Prosimy przyjmijcie  od nas najszczersze gratulacje z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia LKS "Skrzyczne" Lipowa. 
Podziwiamy Wasz trud wychowawczy, zaangażowanie i wielkie serce włożone w pracę z młodzieżą. 
Życzymy Wam dalszej wytrwałości i hartu ducha w pokonywaniu codziennych trudności. Niech kolejne lata obfitują we wspaniałe sukcesy, talenty sportowe, hojnych darczyńców i sympatyków sportu. ŹRÓDŁO:
Dziękujemy Marcinowi Piecuchowi, Markowi Bindzie i Tomaszowi Capucie 
za pomoc i udostępnienie informacji o LKS "Skrzyczne" Lipowa.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)