wtorek, 30 maja 2017

Nie będzie limitów...

Urząd Gminy Lipowa informuje, że pomimo ogłoszenia podawanego na stronie gminy, dotyczącego wprowadzenia limitów na odpady zielone, w tym roku limit na ich ilość NIE BĘDZIE WPROWADZONY.

Niestety,  będzie to jednak skutkować, zmianą warunków cenowych w przyszłym roku.

Mamy świadomość, że nadmiary nieodebranej trawy najprawdopodobniej wylądowałyby w miejscach niedozwolonych. - czytamy na stronie UG Lipowa -   
W związku z tak dużą ilością bio odpadów od przyszłego roku będziemy zmuszeni do podniesienia opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Trzeba zaznaczyć przy tym, że obecnie warunki cenowe obioru odpadów są w naszej gminie preferencyjne, podobnie jak kwestie ich odbioru . 


W naszej gminie koszt odpadów segregowanych to 8zł/os , niesegregowanych to 16zł/os. 

Przykładowo w  Łodygowicach: 9,5zł/16,00zł/os., 
w Szczyrku: 10,00/ 19,00zł/os.,
w Jasienicy: 10,00/20,00zł/os., 
w Kozach: 11,00/19,00zł/os. 

W większości gmin do odpadów ulegających biodegradacji nie należy wrzucać skoszonej trawy, liści, gałęzi, czyli odpadów zielonych. Tego typu odpady mieszkańcy sami dostarczają do PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). 

ODPADY BIO W LICZBACH

W całym 2016 roku z terenu Gminy Lipowa odebrano 96,04 tony odpadów ulegających biodegradacji. 

W miesiącu kwietniu oraz w maju 2017 z terenu zostało odebrane już około 50 ton (!) odpadów ulegających biodegradacji. 

Rekordzista oddał
  48 worków po 50 kg każdy!!!  

Wójt Gminy Lipowa Jan Góra, apeluje do właścicieli nieruchomości, którzy wytwarzają większą ilość odpadów zielonych, aby kompostować trawę w przydomowych kompostownikach lub dostarczać własnym transportem do PSZOK, gdzie bez dodatkowych opłat oraz limitów są przyjmowane przez cały rok. Prośba również o wykorzystywanie pojemników zamiast worków na trawę. 


Wójt przypomina także o prawidłowej segregacji odpadów. 

Do tej pory poza dużymi ilościami trawy w workach znajdowała się ziemia, oraz kamienie, które nie powinny być odbierane. Niedopuszczalne jest również wmieszanie w tzw. balast - odpadów, które powinny być oddawane w sposób selektywny (papier, tektura, szkło, plastik, metal). 

W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, przedsiębiorca odbierający śmieci ma obowiązek pozostawić źle wysegregowane odpady na nieruchomości.


ŹRÓDŁO:
UG Lipowa

5 komentarzy:

 1. Dobry pretekst do podnoszenia opłat, bo w innych gminach więcej kosztuje. Jeśli mamy naśladować inne gminy to naśladujmy ich dobre działania; zróbmy chodniki dla pieszych, wyremontujmy drogi, zbudujmy ścieżki rowerowe a mieszkańcom ufundujmy dopłaty do solarów. Nie wierzę w to, że ludzie będą kompostować trawę. Łatwiej ją spalić. Znów letnimi wieczorami zamiast zapachu maciejki, będziemy wdychać smród palonej trawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja trawę kompostuję. Dlaczego mam płacić więcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego ze jest jedna stawka dla wszystkich..,,

   Usuń
 3. Proponuje wywozic trawe conajmniej 2 razy w miesiacu, smieci tak samo, jezeli mamy sie wzorowac na innych gminach.. nie wyobrazam sobie kiszacych sie w worach pampersow w 40stopniowym upale, tak samo trawa.. po miesiacu w worku czy pojemniku jest smrod i syf..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się skoro urząd wzoruje się na innych gminach podając stawki że niby takie preferencyjne to niech poda że w innych gminach śmieci wywożone są minimum 2 razy w miesiącu. U NAS TYLKO RAZ !
   Więc przeliczając to na stawki z innych gmin to u nas jest najdrożej!

   Usuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)