niedziela, 21 kwietnia 2013

Ścieżka edukacyjna "Doliną Zimnika"W gminie Lipowa znajduje się  miejsce, które zachwyca, za każdym razem kiedy się do niego wybierzemy. To Dolina Zimnika, z której prowadzą główne szlaki na Skrzyczne i Malinowską Skałę. 

W tym magicznym miejscu znajduje się  ścieżka edukacyjno- dydaktyczna "Doliną Zimnika", urządzona przez Nadleśnictwo Węgierska Górka w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego".  

Na zmotoryzowanych  turystów tuż obok  leśniczówki Leśnictwa Skrzyczne  czeka  parking ...
 


Przy wjeździe do doliny  ustawiona jest tablica informacyjna przedstawiająca przebieg trasy z zaznaczonymi przystankami.
  Dokąd i jak długo ?  O tym informują umieszczone  tabliczki ...


 

Tuż obok leśniczówki  znajduje się PRZECHOWALNIA SADZONEK. Przed chłodnią jest wyłożona 250-letnia kłoda świerkowa, pochodząca ze starej Puszczy Karpackiej.Kolejny parking znajduje się  100 metrów dalej...


Tutaj czekają na zmęczonych turystów wiaty i miejsce na ognisko.

   Przy parkingu umiejscowione są kolejne tablice...
LAS TO NASZE BOGACTWO- co to jest las i dlaczego musimy o niego dbać, dowiemy się właśnie z tej tablicy.


LEŚNI SPRZYMIERZEŃCY - poznajemy poszczególne gatunki ptaków, ich charakterystykę i ulubione przysmaki. Przepiękne zdjęcia przedstawiają sikorkę, głuszca, puszczyka, dzięcioła oraz wiele innych skrzydlatych przyjaciół. 


Kolejna tablica przypomina nam aby nie zostawiać resztek jedzenia na szlaku i nie dokarmiać zwierzyny.
 Po przejściu przez kładkę napotykamy tablicę tematyczną.


ŻYCIE W SYMBIOZIE -  czyli jak wygląda  współżycie roślin i grzybów. Znajdziemy tutaj również oznakowane drzewa,  takie jak buki czy świerki.

Kierując się wzdłuż trasy możemy podziwiać przepiękne widoki.
   
 Na drzewach rosnących wśród trasy umieszczono budki lęgowe dla ptaków oraz schrony dla nietoperzy i sów. 
Z kolejnej tablicy  dowiadujemy się, że w okresie Kredy  obszar dzisiejszych Beskidów pokrywały morza Tetydy. Możemy przeczytać jak powstawały Karpaty Zewnętrzne oraz charakterystykę Beskidu Śląskiego.


W korycie potoku na całej długości widzimy profil skalny charakterystyczny dla utworów piaskowca godulskiego. 


W piaskowcu woda wydrążyła swoje koryto, tworząc przy tym szereg kaskad i wodospadów z głębokimi basenami. 

 Potok Zimnik od czasów polodowcowych ukazuje fiszowe uwarstwienie  skał, powstałych na dnie mórz przed miliony lat.
 
Trasa ma długość  ok 1,5 km, nie jest trudna,  przygotowana jest tak aby mogły pokonać ją bez przeszkód i przedszkolaki i osoby starsze.
Czas potrzebny do przebycia całej ścieżki i przeanalizowania tematów przedstawionych na tablicach informacyjnych wynosi około 2 godzin, jednak osobiście zajmuje nam to więcej czasu ... Dlaczego ? Po prostu zawsze pozwolimy sobie na odpoczynek w specjalnie do tego celu przygotowanych miejscach …
Czas spędzony w tym zakątku ... bezcenny ....:))
Dla turystów pragnących urządzić ognisko zostały do tego wyznaczone miejsca ... 

 Dolina Zimnika jest obszarem posiadającym doskonałe walory wypoczynkowe: cisza i spokój, a także względy estetyczne krajobrazu sprawiają, że miejsce to przyciąga turystów w okresie letnim i zimowym. Na trasie coraz częściej możemy spotkać wielbicieli Nordic Walking.


Tablice tematyczne umiejscowione są w widokowych punktach. 
Kolejna,  FLORA DOLINY ZIMNIKA prezentuje  przykładowe rośliny runa leśnego, takie jak mech, zawilec gajowy, goryczka trójeściowa czy storczyk plamisty. Florę możemy podziwiać na każdym kroku ...

Tuż obok  znajduje się oznakowana brzoza brodawkowata ...

Podczas wiosennych roztopów możemy natknąć się na takie widoki ...

Kolejna tablica informacyjna SSAKI NASZYCH LASÓW przedstawia zdjęcia podstawowych gatunków zwierzyny płowej i drapieżników bytujących w naszych lasach.


O FUNKCJACH LASU możemy dowiedzieć się z następnej tablicy ....a także zobaczyć na własne oczy ... widzicie ten traktor?

To teraz zobaczcie, gdzie potrafi wyjechać ....

Na turystów czeka wiata umożliwiająca schronienie się przed deszczem oraz  miejsce, na którym można bezpiecznie rozpalić ognisko. 
 
 Znajduje się tutaj również tablica, która szczegółowo wyjaśnia czym jest  LAS ŁĘGOWY GÓRSKI i jak ważna jest ochrona tych siedlisk.Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej. Podążając drogą asfaltową w lewo, dojdziemy do źródełka, z którego możemy zaczerpnąć czystej wody.


 Znajduje się tutaj rozwidlenie dróg prowadzących na Skrzyczne i Malinowską Skałę.


 
Wracając drogą asfaltową w kierunku leśniczówki napotkamy na kolejny postój. Tutaj możemy odpocząć i równocześnie delektować się pięknym widokiem, a także zapoznać się PRZEBUDOWĄ STANU ŚWIERKOWEGO.


 Biegnąca doliną droga jest doskonałą trasą do jazdy na rolkach,  deskorolkach, idealna do spacerów z dziecięcym wózkiem, a także świetna na wycieczki rowerowe,  jak również zimowe wędrówki narciarskie. 
NIE MA DZIUR :)) ZAKAZ DLA SAMOCHODÓW :))

W połowie trasy napotykamy pomnik poświęcony zamordowanym Polakom w czasie okupacji hitlerowskiej. 


Dochodząc do leśniczówki zatrzymujemy się przy ostatnim już przystanku. Tablica informuje o działalności szkółki leśnej.

Idąc wzdłuż ogrodzenia szkółki można również zapoznać się ze sposobem jej prowadzenia oraz przejrzeć się aktualnie wykonywanym pracom oraz sadzonkom hodowlanym do odnowień i zalesień. 

W szkółce jest 120 tys. sadzonek, w jednym namiocie jest 40 tys. buków.

Aktualnie buki przygotowywane są do zamieszkania w lesie  ....

Na terenie szkółki czekają niespodzianki dla najmłodszych turystów ... 
Tablice- zagadki: Jakie to drzewo?, Jaki  to grzyb?, Jakie to zwierzę? 

Świetną zabawę, nie tylko dla najmłodszych, gwarantują  specjalnie do tego przygotowane pnie, na których można spróbować ocenić wiek drzewa.

Na terenie szkółki w roku 2011, na pamiątkę wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego,  powstała Aleja Prezydencka. Posadzone zostały tutaj dęby Bronisław i Anna.  

Dolina Zimnika, to miejsce magiczne … Każdy znajdzie coś dla siebie … Dwugodzinna trasa to nie tylko spacer, to fantastyczny sposób na zdobycie nowej wiedzy i bliższe poznanie przyrody.

ZAWSZE pamiętajmy  jednak, że jesteśmy gośćmi w lesie i obowiązują nas pewne zasady ....


1 komentarz:

  1. To Prawda,że Dolina Zimnika jest magicznym miejscem...ma coś w sobie takiego ,że wciąż chce się tam wracać.Cudowne miejsce...Pozdrawiam Wszystkich odwiedzających tą stronę. I.S

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)