wtorek, 20 grudnia 2016

Jubileusz szkolnej biblioteki w Słotwinie ... 110 lat minęło ...



W minioną środę, 14 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Słotwinie odbył się wyjątkowy wieczór literacki. Były zgaszone światła, blask świec, poczęstunek oraz przedstawienie i ciekawe rozmowy o książkach. 

A to wszystko z okazji
110 ROCZNICY POWSTANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W SŁOTWINIE :)


Jak dobrze wszystkim wiadomo biblioteka to niezwykle ważne miejsce, w każdej szkole. Tu nie tylko można wypożyczyć lektury, ale także porozmawiać o przeczytanych książkach, interesujących artykułach lub wziąć udział w konkursach. Jest również idealnym punktem, w którym uczniowie mogą spędzić czas, zarówno podczas przerw lekcyjnych,
jak i po zajęciach.



Biblioteka w Słotwinie powstała w 1906r. Obecnie nosi nazwę Dzieci z Bullerbyn i  mieści się w pięknie odnowionym pomieszczeniu.   






Jej historię, zaczerpniętą ze szkolnej kroniki,  mieli okazję poznać goście środowego spotkania.


Na przestrzeni dziesięcioleci, nasza biblioteka służyła i służy uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz naszej lokalnej społeczności. Zawsze dąży do ulepszeń, unowocześnień, żeby jak najlepiej pełnić swoją rolę. - mówiła dyrektor szkoły Barbara Bysko - 
Staramy się w miarę możliwości uzupełniać księgozbiór, do którego czytelnik ma dostęp. Aby sprostać wyzwaniom XXI wieku od wielu lat realizowane są różnego rodzaju działania promujące bibliotekę i czytelnictwo jak: pasowania na czytelników Pierwszoklasistów, konkurs z okazji Miesiąca Bibliotek, loteryjki mikołajkowo-świąteczne,  Szkolne Święto Książki i Biblioteki, organizowanie quizów "Supergłówki" i "Supergłowy",  projektu edukacyjnego "Szkoła dla Przedszkoli",  kiermaszów podręczników i książek a także zbiórka makulatury. 

Następnie odbył się montaż słowno-muzyczny o tematyce zimowo-świątecznej przygotowany pod okiem Barbary Bysko oraz Anny Biernat-Jakubiec. Uczniowie klasy IV i V  czytali fragmenty ulubionych książek młodego pokolenia m.in. "Mikołajka", "Koszmarnego Karolka", "Dzieci z Bullerbyn" czy "Muminków", recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz przedstawiali świąteczne zwyczaje z różnych stron świata. 


W trakcie wieczorku wyświetlane były zdjęcia oraz informacje na temat biblioteki.






Po niezwykle klimatycznej prezentacji, zaproszono gości do rozmów na temat swoich ulubionych książek z dzieciństwa. 







Przy kawie, herbacie i pysznym domowym cieście poruszano także temat wpływu lektur szkolnych na życie, a także różnic między dawnymi, a współczesnymi pozycjami literackimi. 




Na jubileuszu biblioteki pojawili się licznie zaproszeni goście, m.in.: Radna Powiatowa Jadwiga Jakubiec, Radna Słotwiny Halina Krywult oraz Radna Twardorzeczki Krystyna Małysa-Brodka, a także Irena Zych- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej, Agnieszka Barteczko z UG Lipowa oraz Sylwia Torzewska ze Szkoły Podstawowej w Lipowej.   
Na spotkaniu gościła także Bożena Łobzowska, Prezes Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej oraz absolwenci szkoły: Jolanta Stefko - poetka i powieściopisarka oraz Mikołaj Matlak. 
Nie zabrakło rodziców oraz  nauczycieli szkoły, zarówno pracujących, jak i odpoczywających na emeryturze. 

To był wyjątkowo piękny i  klimatyczny jubileusz.  Dyskusja na temat przeczytanych książek, wartości i wspomnień mogłaby trwać do rana, albo i dłużej...  



Pamiętajmy, bez względu na to w jakich czasach żyjemy, książka to wartość sama w sobie. 
Żadna jej elektroniczna wersja nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego druku.


Z okazji jubileuszu, życzymy Bibliotece im. Dzieci z Bullerbyn kolejnych owocnych lat.
 Na ręce Pań prowadzących bibliotekę - Dyrektor Szkoły Pani Barbary Bysko oraz Pani Anny Biernat-Jakubiec,składamy wyrazy uznania i szacunku za godną pracę i nieoceniony wkład w rozwój intelektualny młodego pokolenia. Życzymy Paniom dużo wytrwałości, energii i pomysłów na szerzenie informacji o książkach a także nawyku czytania. Aby grono czytelników stale się powiększało, a zbiory biblioteczne stawały się coraz bogatsze. Niech ta rocznica stanie się inspiracją do realizacji wszystkich planów i zamierzeń.  

WIĘCEJ ZDJĘĆ z jubileuszu znajdziecie TUTAJ

 Zapraszamy także do polubienia fejsbukowej strony  Biblioteki im. Dzieci z Bullerbyn, 
a wszelkie nowości Was nie ominą. 


3 komentarze:

 1. Dziękujemy za obecność i zawsze życzliwe oko i ucho;))
  Pozdrawiamy,życząc ciekawych tematów w Nowym Roku!
  BB

  OdpowiedzUsuń
 2. Obserwuję waszą stronę od jakiegoś czasu, będzie to już z 2 lata i jestem pod wrażeniem Słotwiny a konkretnie organizacji uroczystości zarówno w szkole jak i w kościele. Widać tam że ludzie się angażują. Jak coś robią to z sercem, brawo oby tak dalej. Pozdrawiam was i mieszkańców Słotwiny. Anka z K-c.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie. Skąd wy bierzecie pomysły na opis danej imprezy- po prostu pięknie!

  OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)