wtorek, 15 listopada 2016

Obchody Narodowego Święta Niepodległości...11 listopada obchodziliśmy 
98. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w naszych szkołach odbywały się liczne akademie. My wybraliśmy się na jedną z nich ... 

Zostaliśmy zaproszeni do Słotwiny, gdzie w środę 9 listopada  uroczystości  rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa . Nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny poprowadził proboszcz parafii ks. Mieczysław Grabowski. 


Po Mszy Świętej, odbyła się akademia w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Słotwinie.  Na początek uczniowie klasy I i II, w odświętnych, biało-czerwonych strojach odtańczyli Poloneza Ogińskiego.

 Następnie szkolny chór zaprezentował wiązankę pięknych, wzruszających pieśni patriotycznych. Usłyszeć mogliśmy m.in:  Mazurka Dąbrowskiego, Rotę, Bogurodzicę, Żeby Polska była Polską, a także Legiony. 


Po występie, wierni udali się pod Krzyż Misyjny, gdzie przedstawiciele szkoły, władz i organizacji złożyli kwiaty oraz znicze.

Następnie wszyscy przemaszerowali  do szkoły, gdzie ogłoszono wyniki w Gminnym Konkursie Plastycznym pod patronatem Wójta Gminy Lipowa, w tym roku zatytułowanym "Historia w galopie".

Wyniki dostępne są na stronie szkoły TUTAJ
Nagrody i wyróżnienia  wręczał wójt gminy Lipowa Jan Góra oraz dyrektor szkoły Barbara Bysko, poseł Małgorzata Pępek, radna powiatowa Jadwiga Jakubiec  oraz  radna Halina Krywult. 
Oczywiście nie obyło się bez  pamiątkowej foty z laureatami konkursu i zaproszonymi gośćmi. 

Na koniec czekał poczęstunek... kawa, herbata i  pyszne domowe ciasta.

Natomiast w piątek, 
11 listopada uczestniczyliśmy w obchodach Święta Niepodległości w Lipowej. 


Przy strażnicy OSP Lipowa  spotkali się przedstawiciele jednostek OSP, LKS, Koła Łowieckiego, członkinie KGW, uczniowie ze szkół podstawowych oraz gimnazjum, a także wójt, radni i sołtysi. 


Następnie wszyscy przy akompaniamencie zaproszonej Orkiestry Dętej OSP z Rychwałdku udali się do kościoła  św. Bartłomieja, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. Nabożeństwo odprawił ksiądz proboszcz Jan Kudłacik.

Po mszy wszyscy przeszli pod pomnik ku czci mieszkańców naszej gminy poległych i zamordowanych podczas II wojny światowej, przy którym odbył się ciąg dalszy uroczystości.  

W obchodach głos zabrał  wójt gminy Lipowa Jan Góra. W swoim przemówieniu powiedział: "(...)Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim uroczystości niech będzie porozumienie – ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra naszej ojczyzny! W imię dobra nas wszystkich!"

Następnie przedstawiciele władz, organizacji i szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze.


Kwiaty złożono także  w Dolinie Zimnika, przy pomniku poświęconym zamordowanym Polakom w czasie okupacji hitlerowskiej. A tak wyglądały obchody Święta Niepodległości w Leśnej - KLIKNIJ 


WIĘCEJ ZDJĘĆ 
znajdziecie TUTAJ 
ŹRÓDŁO:
W poście wykorzystaliśmy dwa zdjęcia z fejsbukowej strony UG Lipowa. Dziękujemy!

2 komentarze:

  1. Pięknie ale niech mi ktoś wyjaśnij dlaczego w Słotweinie wisi napis b.prezydenta Komorowskiego? Rozumiem że to pamieć po tym jak nadał imię szkole ale bez przesady. jak jest dzień niepodległości w tle powinna być tablica z tym dniem, a nie b. prezydenta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ktoś chyba nie lubi zmian

      Usuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)