wtorek, 30 kwietnia 2013

Gimnazjum w Twardorzeczce

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce
adres: 34-324 Lipowa
tel. (33) 867 12 52
strona kliknij

Dyrektor szkoły: mgr Piotr Tlałka
 PATRON

Do nadania imienia, szkoła przygotowywała się od kwietnia 2002 roku. Wśród uczniów przeprowadzane zostały sondaże i lekcje wychowawcze na temat autorytetów. 14 kwietnia 2003 roku 50-osobowa reprezentacja młodzieży, nauczycieli, rodziców oraz przedstawiciele władz samorządowych pod duchową opieką katechetów wyruszyli na czterodniową pielgrzymkę do Rzymu, na spotkanie z wybranym przez uczniów przyszłym patronem szkoły – Papieżem Janem Pawłem II.

 
 16 października 2003 roku, w 25 rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego,  odbyła się wyjątkowa uroczystość  – nadanie szkole imienia Jana Pawła II.


HISTORIA


Gimnazjum w Twardorzeczce to stosunkowo młoda szkoła.  Została powołana do życia  20 maja 1999 r.,  kiedy to wydano AKT ZAŁOŻYCIELSKI SZKOŁY PUBLICZNEJ. W swoim zasięgu gimnazjum obejmowała miejscowości  Lipowa, Leśna, Twardorzeczka, Słotwina, Sienna, Ostre. Na stanowisko dyrektora szkoły został wybrany pan Piotr Tlałka, który władzę sprawuje do dziś.
Uroczysta inauguracja roku szkolnego 1999/2000 odbyła się 1 września 1999 r. w sali OSP w Lipowej.
W październiku 1999 r. rozpoczęła się budowa GIMNAZJUM W TWARDORZECZCE - wykopano i zalano ławy fundamentowe.
 Dnia 2.09.2000r. podczas mszy świętej w kaplicy w Ostrem   ks Bp Tadeusz Rakoczy poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej szkoły.


 
  
Od października 2000 r. do kwietnia 2001r trwały prace murarskie przy budowie nowego budynku szkoły. Do czerwca położono dach, zamykając tym samym budynek w stanie surowym. Od lipca  do września wykonano instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną oraz prowadzono roboty wykończeniowe wewnątrz budynku - wylewki, tynki gipsowe, płytki posadzkowe, malowanie ścian, wykładziny.
W październiku 2001 r. uczniowie rozpoczęli naukę w nowym budynku gimnazjum.

 W wakacje 2002 r. wykonano elewację zewnętrzną budynku, położono pokrycie dachowe oraz pomalowano wnętrze szkoły.
We wrześniu 2000 r. wylano płytę asfaltową boiska sportowego. Od marca 2001 r do maja 2002 r. trwały prace przy budowie  kompleksu sportowego. 


Na zewnątrz znajduje się boisko do piłki ręcznej o wymiarach 40m na 20 m, bieżnia lekkoatletyczna o długości 55m, rzutnia do pchnięcia kulą, skocznia w dal.

 Od 15 października 2002 r. ruszyły prace przy budowie hali gimnastycznej.
Uroczystość otwarcia i poświecenia hali odbyła się  w rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II – 16 października 2004 roku.

Uczniowie mają do dyspozycji halę sportową o wymiarach 36m na 24m, małą salkę gimnastyczną o wymiarach 12m na 12m, małą siłownię .W dniu 12.IV. 2006r. w  gimnazjum nastąpiło uroczyste otwarcie małego szkolnego stacjonarnego obserwatorium astronomicznego. 

 Tworzy je kopuła  o średnicy 2,2 m, wyposażona w teleskop  z możliwością podłączenia do kamery cyfrowej.

Rok szkolny 2008/2009 był rokiem szczególnym dla gimnazjum. W maju minęło 10 lat od podpisania aktu założycielskiego Gimnazjum. W czerwcu 2009 roku opuści szkołę 1000 absolwent, kolejne okrągłe rocznice to w październiku 5 rocznica nadania szkole imienia Jana Pawła II i 30 rocznica Pontyfikatu naszego Patrona.
W kwietniu, tego samego roku upłynął  również 10 rok od momentu powołania Piotra Tlałki na stanowisko dyrektora szkoły.


SZKOŁA PRZYJAZNA UCZNIOM
   
Szkoła jest monitorowana całodobowo trzydziestoma kamerami wewnętrznymi i pięcioma kamerami zewnętrznymi zarządzanymi komputerowo.


   Uczniowie mają do dyspozycji dwie wyposażone klasopracownie językowe, klasopracownie chemiczną, biologiczną, geograficzną, fizyczną, dwie klasopracownie historyczne, cztery polonistyczne, i cztery matematyczne, informatyczną wyposażoną w piętnaście stanowisk, jedną do zajęć z muzyki i plastyki oraz świetlicę szkolną i zamykane szafki.
W siedmiu salach lekcyjnych znajduje się sprzęt audiowizualny, w dwóch komputery, a w jednej z sal są wystawione eksponaty izby regionalnej.
  Oprócz zajęć dodatkowych młodzież może działać w spółdzielni uczniowskiej prowadzącej sklepik szkolny i w samorządzie uczniowskim, Klubie Wolontariusza i Kabarecie Szkolnym.
 W szkole działa filia Gminnej Biblioteki Publicznej. 
 

  
 Tradycyjnie w szkole odbywają się konkursy poświęcone twórczości Patrona Jana Pawła II i jego postaci. W rocznicę urodzin Ojca Świętego i nadania szkole imienia odbywają się uroczyste apele. W rocznicę śmierci Papieża organizowane są msze święte i droga krzyżowa na Matyskę.
   
Gimnazjum uczestniczy w wielu projektach unijnych, na przykład od lutego 2009 roku realizowany jest projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej „Edukacja – sposób na przyszłość”, uczniowie mogą nieodpłatnie korzystać z różnorodnych form zajęć. Dodatkowym bardzo istotnym elementem programu jest wdrożenie „Dziennika elektronicznego”, który od 01.09.2009 zastępuje tradycyjny papierowy dziennik. Narzędzie to podnosi jakość pracy szkoły, a rodzice mają pełną kontrolę nad procesem dydaktycznym swoich dzieci.Uczniowie  gimnazjum osiągają coraz lepsze wyniki w nauce. Średnie wyników egzaminu gimnazjalnego są dużo wyższe w stosunku do średnich powiatu, województwa i kraju.

 
 


Uczniowie również odnoszą liczne sukcesy w konkursach i zawodach sportowych.

 

Gimnazjum może pochwalić się Certyfikatem Śląskiej Szkoły jakości przyznawany przez Śląskie Kuratorium Oświaty.

  
Więcej zdjęć szkoły * na podstawie informacji  ze strony Gimnazjum w Twardorzeczce klik


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)